Zobacz, jak prawidłowo rozliczać koszty w transakcjach z przedsiębiorcami nierejestrowymi

Działalność nierejestrowa to nie tylko szansa dla osób chcących skorzystać z możliwości tej nowej formy zarobkowania, ale z powodu niejasnych przepisów także duże wyzwanie dla przedsiębiorców, którzy dokonują z nimi transakcji oraz rozliczających te transakcje księgowych.  

Orzecznictwo i interpretacje

Uwaga: przepisy o cenach transferowych wymagają szybkich korekt

1 października 2018 r. upłynął ostateczny termin złożenia do Urzędu Skarbowego sprawozdań CIT-TP i PIT-TP oraz oświadczenia o sporządzeniu dokumentacji podatkowej za 2017 rok według znowelizowanych przepisów. Mimo że rok podatkowy kończący się 31 grudnia 2017 r. był pierwszym, w którym podmioty powiązane wypełniały obowiązki dokumentacyjne na nowych zasadach, to na horyzoncie pojawił się kolejny obszerny pakiet zmian w obszarze cen transferowych. W założeniu fiskusa projekt ma na celu uproszczenie przepisów podatkowych, a także zmniejszenie obciążeń o charakterze biurokratycznym i administracyjnym. Jednak zasadniczym celem regulacji nadal pozostaje uszczelnienie systemu podatkowego.

Upewnij się, czy fakturę od małżonka można zaliczyć do kosztów

Zdarza się, że małżonkowie prowadzą odrębne biznesy. Czy w sytuacji, gdy firma męża wykona usługi na rzecz firmy żony, fakturę można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów. Poznaj stanowisko organów podatkowych.

Sprawdź, czy po zakończeniu biznesu trzeba korygować koszty

Z końcem roku zdarza się, że przedsiębiorca likwiduje firmę i przekazuje nieruchomości do majątku prywatnego. Czy trzeba skorygować koszty uzyskania przychodów w zamykanym przedsiębiorstwie?

Koszty ZUS

Czy wartość miejsca parkingowego dla pracownika i zleceniobiorcy podlega oskładkowaniu?

Firma planuje wynająć dla pracowników i zleceniobiorców miejsca parkingowe. Będzie to dla nich korzyść materialna, którą będą mogli nabyć po cenie niższej niż detaliczna. Czy należy ją oskładkować?

Czy trzeba opłacać składki ZUS od wynagrodzenia prokurenta?

Czy wynagrodzenie prokurenta, który nie świadczy prokury na podstawie zawartej z przedsiębiorcą umowy o pracę, ale na podstawie powołania przez zarząd spółki z o.o. podlega obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym? Dowiedz się, jakie jest stanowisko ZUS.

Komentarze

Sprawdź, kiedy wydatki na służbowe ubranie możesz zaliczyć do kosztów podatkowych

W wielu branżach strategia sprzedaży i marketingu opiera się na budowaniu długoterminowych relacji z klientami. Jej elementem jest często odpowiednie podejście do strony wizualnej, która może odgrywać bardzo ważną rolę. Realizacja zadań biznesowych wymaga codziennych spotkań z klientami oraz dobrej prezencji. Powstaje więc pytanie, czy ponoszone przez przedsiębiorcę wydatki na zakup eleganckiej odzieży dla pracowników, mogą być kosztem podatkowym.

Sprawdź, czy wyjazd na urlop połączony ze szkoleniem jest korzystny podatkowo

Na rynku można natrafić na oferty szkoleń biznesowych, połączonych z zimowym wypoczynkiem np. w trakcie ferii zimowych. Czy takie oferty są dla przedsiębiorcy korzystne i bezpieczne podatkowo? Sprawdź szczegóły.

Sprawdź, czy wydatki na prezenty dla pracowników możesz zaliczyć do kosztów podatkowych

Z okazji zbliżających się świąt firmy przekazują pracownikom drobne podarunki. Często są to kosze ze słodyczami i bony towarowe. Rozliczenie tego zdarzenia zależy od sposobu sfinansowania wydatków. Sprawdź szczegóły.