Jak rozliczyć koszty i przychody w przypadku utraconych zaliczek i zadatków

Pandemia koronawirusa spowodowała u wielu polskich przedsiębiorców problemy finansowe. Przez to wiele firm nie jest w stanie wywiązywać się ze zobowiązań umownych względem swoich kontrahentów albo świadomie odstępuje od wykonania tych umów, ze względu na trudną sytuację na rynku. Często wiąże się to z utratą wpłaconych zaliczek oraz zadatków, co nie pozostaje bez wpływu na rozliczenia podatkowe i księgowe tych podmiotów. 

Orzecznictwo i interpretacje

Zobacz, jakie zmiany w podatkach wprowadza tarcza antykryzysowa 3.0

Zmiany związane z przedłużeniem terminu do rozliczenia PIT za 2019 r., czy też więcej czasu na złożenie zeznania dotyczącego daniny solidarnościowej – takie zmiany wprowadziła kolejna już tarcza antykryzysowa.

Uwaga: podatek u źródła na nowych zasadach nie będzie pobierany od 30 czerwca 2020 r.

Okres, w którym płatnicy podatku u źródła nie będą musieli go pobierać w sytuacji, gdy kwota należności na rzecz jednego podatnika przekracza 2.000.000 zł – został wydłużony do końca roku. Data 30 czerwca 2020 r. nie jest, więc aktualna. Tak wynika z rozporządzeń przygotowanych przez resort finansów.

Uwaga: interaktywne formularze TPR dostępne na Portalu Podatkowym

Na Portalu Podatkowym zostały opublikowane formularze interaktywne informacji o cenach transferowych TPR-C i TPR-P. Według zapewnień Ministerstwa Finansów bramka e-Deklaracji jest gotowa do ich przyjmowania.

Komentarze

Zobacz, jak rozliczyć koszty leasingu przy użytkowaniu auta poza działalnością

Przedsiębiorcy wykorzystują do prowadzenia działalności gospodarczej samochody osobowe, niejednokrotnie pozyskane do zasobów firmy ze środków zewnętrznych, na mocy umowy leasingu. Ale specyfika posiadania i wykorzystywania auta powoduje, że czasem trudno nie użyć go również do innych celów niezwiązanych z prowadzoną działalnością. Wówczas powstają ograniczenia w podatkowym rozliczaniu kosztów jego eksploatacji.

Tarcza antykryzysowa w praktyce – sprawdź z jakiej pomocy możesz skorzystać

Sytuacja przedsiębiorstw związana z pandemią COVID-19 wymaga wdrożenia wielu rozwiązań, które pomogą w przetrwaniu ciężkiego dla wielu podmiotów gospodarczych okresu. Rządowy program tarczy antykryzysowej, który obecnie obowiązuje już w kolejnej odsłonie, wprowadza liczne ułatwienia i ulgi. Czy są one wystarczające, aby wszystkie przedsiębiorstwa przetrwały pandemię – to kwestia dyskusyjna. Nie podlega jednak wątpliwości, że z dostępnych ułatwień warto skorzystać.

Sprawdź, jak rozliczyć wydatki na najem i ubezpieczenie auta

Pytanie: Czy opłatę za najem auta zastępczego oraz jego ubezpieczenie, zaliczam do kosztów podatkowych w wysokości 75% (tak jak auto firmowe), bez prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu? Czy odliczam od faktury najmu 50% VAT? Tak bym zrobiła, ale mam wątpliwości.