Dokument aktualny
Zobacz inne wersje:

Będą zmiany w definicji budowli w podatku od nieruchomości

Dodano: 7 lipca 2023
podatek od nieruchomości

Trybunał Konstytucyjny orzekł, iż art. 1a ust. 1 pkt 2 ustawy z 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (Dz. U. z 2023 r. poz. 70) jest niezgodny z art. 84 i art. 217 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej. Przepis ten straci moc obowiązującą po upływie 18 (osiemnastu) miesięcy od dnia ogłoszenia wyroku w Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej.

Zdaniem TK definicja budowli o której mowa w regulacjach dotyczących podatku od nieruchomości, powinna być precyzyjna. Podatnik powinien wiedzieć, czy w jego sytuacji powstanie obowiązek podatkowy. Obecnie przepis ustawy nie zawiera autonomicznej definicji legalnej budowli na potrzeby podatku od nieruchomości. Odsyła natomiast do przepisów prawa budowlanego, co powoduje, że przedmiot opodatkowania może być potencjalnie określony również na podstawie aktu rangi podustawowej, co jest niedopuszczalne.

Definicja budowli w ustawie o podatku od nieruchomości

Niestety TK nie przedstawił szczegółowych zaleceń co do treści nowej definicji budowli. Jednak podkreślił, że nie może ona odwoływać się do ustaw niepodatkowych. Konieczna, zatem jest nowelizacja przepisów ustawy o podatkach i opłatach lokalnych. Na ten moment trudno przewidzieć, jak zmieni się zakres opodatkowania. Ustawodawca, tworząc nowe przepisy, powinien dążyć do wyeliminowania wątpliwości mogących powstawać na gruncie analizy nowej definicji budowli i budynku.

Istotnym problemem jaki napotkają jednostki samorządu terytorialnego w związku z nowelizacją ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, jest kwestia planowania budżetu na 2025 rok. Jeśli, bowiem zmiany będą wprowadzone pod koniec 2024 roku, to JST będą miały mało czasu na ich analizę pod kątem opodatkowania majątku znajdującego się na ich terenie, a następnie oszacowanie dochodów budżetowych z tytułu podatku od nieruchomości w nowym, nieznanym jeszcze, brzmieniu. Trzeba pamiętać, że podatek od nieruchomości stanowi kluczowe źródło dochodów gmin.

www.trybunal.gov.pl

Źródło:

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 4 lipca 2023 r., sygn. akt SK 14/21

Numer 254 Maj 2024

Numer 254 Maj 2024
Dostępny w wersji elektronicznej