Beneficjenci dodatku węglowego nie zapłacą PIT

Mariusz Olech

Autor: Mariusz Olech

Dodano: 8 sierpnia 2022
kobieta cieszy się z gotówki w ręku

Otrzymanie świadczenia pieniężnego w kwocie 3.000 zł na podstawie ustawy o dodatku węglowym będzie neutralne podatkowo dla osób, które skorzystają z przewidzianych w niej rozwiązań. To efekt wprowadzenia nowego zwolnienia do przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Sejm na posiedzeniu 22 lipca br. uchwalił ustawę o dodatku węglowym. Dodatek węglowy – wypłacany jednorazowo w wysokości 3.000 zł – ma być rządowym świadczeniem pieniężnym dla gospodarstw domowych, które ogrzewają swoje domy węglem kamiennym i jego odmianami. Chodzi o gospodarstwa domowe, dla których głównym źródłem ogrzewania jest:

  • kocioł na paliwo stałe,
  • kominek,
  • koza,
  • ogrzewacz powietrza,
  • trzon kuchenny,
  • piecokuchnia,
  • kuchnia węglowa,
  • piec kaflowy na paliwo stałe

– zasilane węglem kamiennym, brykietem lub peletem, zawierającymi co najmniej 85% węgla kamiennego.

Wspomniana regulacja ma na celu zapewnienie wsparcia dla dużej grupy gospodarstw domowych w Polsce, w tym również gospodarstw najuboższych energetycznie, w pokryciu części kosztów wynikających ze wzrostu cen na rynku energii, w tym kosztów opału. Jak bowiem wskazano w uzasadnieniu projektu powołanej ustawy, w 2022 roku na rynkach unijnym i krajowym obserwuje się znaczący wzrost cen nośników energii. Jest on wynikiem oddziaływania wielu nakładających się na siebie czynników. To m.in. efekt ożywienia gospodarczego po pandemii COVID-19, skutkującego zwiększeniem się popytu na wszystkie paliwa (również na węgiel), a także zbrojnej inwazji Rosji na Ukrainę, skutkującej decyzją Polski i innych państw o zaprzestaniu importu rosyjskiego węgla. Przyczynia się to do wzrostu inflacji i wpływa na sytuację obywateli, stających przed koniecznością pokrywania wyższych wydatków związanych z rosnącymi cenami tego surowca.

Złożenie wniosku z ograniczeniem czasowym

Aby otrzymać wsparcie, o którym mowa, trzeba będzie złożyć wniosek w tej sprawie do właściwego organu gminy, w nieprzekraczalnym terminie do 30 listopada 2022 r. Dodatkowym warunkiem, od którego spełnienia będzie uzależnione przyznanie dodatku węglowego, jest wpis lub zgłoszenie źródła ogrzewania do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB).

Otrzymanie świadczenia bez PIT

Osoby, które otrzymają dodatek węglowy, nie zapłacą od tego świadczenia podatku dochodowego. Ustawa o dodatku węglowym, oprócz wielu różnych ustaw, wprowadza również zmiany w ustawie o PIT. Mianowicie na podstawie art. 9 pkt 2 ustawy o dodatku węglowym nową treść otrzyma art. 52jc wspomnianej ustawy podatkowej. Przypomnijmy, że w dotychczasowym brzmieniu przepis ten zwalniał od PIT dodatek osłonowy przyznawany osobom o niskich dochodach, na podstawie ustawy z 17 grudnia 2021 r. o dodatku osłonowym.

Zapamiętaj! Po nowelizacji zwolnieniem na podstawie art. 52jc ustawy o PIT zostanie dodatkowo objęty również otrzymany przez podatnika dodatek węglowy. Zastosowanie tego zwolnienia nie będzie uzależnione od spełnienia jakichkolwiek dodatkowych warunków.

Rozszerzenie w ustawie o PIT katalogu zwolnień o dodatek węglowy autorzy omawianych rozwiązań uzasadnili tym, że mają one na celu pokrycie części kosztów wynikających ze wzrostu cen na rynku energii, w tym kosztów opału. Wsparcie finansowe w postaci wspomnianego dodatku wspomoże budżety domowe oraz zwiększy poczucie bezpieczeństwa energetycznego i socjalnego. Ustawa o dodatku węglowym ma wejść w życie z dniem następującym po dniu jej ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

 

 

 

 

Autor:

Mariusz Olech

Mariusz Olech

Autor: Mariusz Olech

Prawnik z doświadczeniem w administracji skarbowej, dziennikarz. Ukończył studia magisterskie na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie oraz na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Jest także absolwentem podyplomowych studiów w zakresie Master of Business Administration. Wykładowca akademicki. Autor licznych publikacji z dziedziny podatków, prawa pracy i szeroko rozumianego prawa gospodarczego w czołowych polskich wydawnictwach.

Numer 254 Maj 2024

Numer 254 Maj 2024
Dostępny w wersji elektronicznej