Darowizna osocza na zwalczanie COVID-19 z ulgą w PIT

Mariusz Olech

Autor: Mariusz Olech

Dodano: 18 lutego 2021
2bb4fdaf69f8416964d86eba253d220131f6c37c-xlarge

Osoby, które przebyły COVID-19 i jako ozdrowieńcy oddały osocze na ratowanie chorych, którzy zapadli na tę chorobę, mogą liczyć na preferencje w podatku dochodowym na takich samych zasadach jak honorowi dawcy krwi.

Sytuacja epidemiczna w kraju spowodowana rozprzestrzenianiem się koronawirusa spowodowała, że do ozdrowieńców po COVID-19 kierowane są apele o oddawanie osocza, które jest wykorzystywane w leczeniu pacjentów z ciężkim przebiegiem tej choroby. Te osoby, które zdecydują się oddać swoje osocze bezpłatnie, mają prawo skorzystać ze specjalnej ulgi w PIT, co potwierdza również Ministerstwo Finansów.

Przypomnijmy, że na podstawie obowiązujących przepisów podatnikowi wolno odliczyć od dochodu/przychodu darowizny przekazane na cele krwiodawstwa przez honorowych dawców krwi i jej składników. Zgodnie z art. 26 ust. 1 pkt 9 lit. c ustawy o PIT, ulga należy się w wysokości iloczynu:

  • kwoty rekompensaty określonej przepisami wydanymi na podstawie art. 11 ust. 2 ustawy z 22 sierpnia 1997 r. o publicznej służbie krwi i
  • litrów oddanej krwi (lub jej składników).

W świetle wspomnianych przepisów, a konkretnie rozporządzenia ministra zdrowia z 6 lutego 2017 r. w sprawie określenia rzadkich grup krwi, rodzajów osocza i surowic diagnostycznych, których uzyskanie wymaga przed pobraniem krwi lub jej składników wykonania zabiegu uodpornienia dawcy lub innych zabiegów, oraz wysokości rekompensaty – zarówno za oddanie krwi, jak i osocza, zasadniczo przysługuje ta sama stawka rekompensaty w wysokości 130 zł za 1 litr.

Ulga, o której mowa, jest dodatkowo limitowana. Mianowicie odliczeniu przysługuje wartość faktycznie przekazanej darowizny (obliczona jako ww. iloczyn), ale nie więcej niż kwota stanowiąca 6% dochodu/przychodu darczyńcy. Dodatkowo, aby móc skorzystać z omawianej preferencji, trzeba dysponować zaświadczeniem od jednostki organizacyjnej realizującej zadania w zakresie pobierania krwi – o ilości bezpłatnie oddanej krwi bądź jej składników. To właśnie na podstawie tego dokumentu podatnik ustala wysokość ulgi, mając na uwadze to, że za każdy oddany litr przysługuje 130 złotych rekompensaty i z uwzględnieniem wskazanego wcześniej procentowego limitu odliczeń.

Wspomnianą ulgę można wykorzystać już w trakcie roku podatkowego (przy obliczaniu zaliczek na PIT) albo dopiero po jego zakończeniu, w składanym za ten okres zeznaniu rocznym PIT-28, PIT-36 lub PIT-37. Dodatkowo należy ją wykazać w PIT/O, czyli w załączniku stanowiącym integralną część tego zeznania.

Podstawa prawna:
  • Art. 26 ust. 1 pkt 9 lit. c i ust. 7 pkt 3 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz.U. z 2020 r. poz. 1426 ze zm.).
Autor: Mariusz Olech
Mariusz Olech

Autor: Mariusz Olech

Prawnik z doświadczeniem w administracji skarbowej, dziennikarz. Ukończył studia magisterskie na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie oraz na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Jest także absolwentem podyplomowych studiów w zakresie Master of Business Administration. Wykładowca akademicki. Autor licznych publikacji z dziedziny podatków, prawa pracy i szeroko rozumianego prawa gospodarczego w czołowych polskich wydawnictwach.

Numer 254 Maj 2024

Numer 254 Maj 2024
Dostępny w wersji elektronicznej