Dokument aktualny
Zobacz inne wersje:

Jak doręczać pisma i decyzje osobie umieszczonej w zakładzie karnym

Dodano: 26 sierpnia 2022
ręce w kadankach

W przypadku JST stosownie do swojej właściwości organem podatkowym I instancji jest: wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta oraz marszałek województwa. Organem odwoławczym od decyzji wójta, burmistrza (prezydenta miasta), jest samorządowe kolegium odwoławcze (SKO). O rgany podatkowe dokonują doręczeń pism podatnikom. Sposób doręczenia – w tym jego prawidłowość, jest szczególnie istotna przy wydawaniu decyzji. W jednym z tegorocznych orzeczeń WSA w Gdańsku rozpatrywał przypadek doręczenia decyzji osobie, która później powoływała się na to, że przebywała w zakładzie karnym.

Problem wziął się z tego, że SKO stwierdziło uchybienie terminu do wniesienia odwołania od decyzji burmistrza gminy z 1 lutego 2017 r. w sprawie ustalenia zobowiązania w podatku od nieruchomości za 2017 rok. Tymczasem 12 kwietnia 2021 r. strona wniosła odwołanie od decyzji organu I instancji. Organ wysłał tę decyzję na adres podatnika. Nie została ona podjęta.

Decyzja była dwukrotnie awizowana: 3 marca 2017 r. oraz 13 marca 2017 r. Awizo umieszczano pod adresem, którym posługiwał i w dalszym ciągu posługuje się podatnik. Adres ten wskazany został także w składanych organowi podatkowemu informacjach podatkowych. Wobec tego w ocenie SKO, organ podatkowy miał wszelkie podstawy ku temu, aby kierować korespondencję na powyższy adres. Zatem doręczenie poprzez podwójne awizo miało miejsce po upływie 14 dni od pierwszego awiza, a więc 17 marca 2017 r. W tym stanie rzeczy uznano, iż odwołanie złożone zostało po upływie czternastodniowego terminu do jego wniesienia.

Doręczanie pism do aresztu

Podatnik podnosił przed WSA, że doręczanie pism osobie aresztowanej powinno odbywać się według zasad określonych w rozporządzeniu ministra sprawiedliwości z 25 sierpnia 2003 r. w sprawie regulaminu organizacyjno-porządkowego wykonywania kary pozbawienia wolności. Zatem kwestię sporną stanowiło ustalenie prawidłowości doręczenia podatnikowi decyzji wydanej przez organ I instancji. Sąd nie zgodził się z twierdzeniami, że decyzja ta nie została prawidłowo doręczona (z uwagi na fakt przebywania w zakładzie karnym). Tym samym, że został uchybiony termin do wniesienia odwołania.

Stąd SKO jako organ odwoławczy miało podstawy, by wydać postanowienie stwierdzające uchybienie terminowi do wniesienia odwołania. Sąd wyjaśnił, że:

  • Ordynacja podatkowa wprowadza fikcję prawną doręczenia przesyłki w razie niemożności dokonania bezpośredniego jej doręczenia adresatowi, zatem poczta miała obowiązek przechowywać pismo przez 14 dni w swojej placówce pocztowej dwukrotnie zawiadomić adresata o pozostawieniu przesyłki, powtórnie w razie niepodjęcia pisma w terminie 7 dnia,
  • zawiadomienie o pozostawieniu pisma (na poczcie) należy umieścić w pocztowej skrzynce oddawczej adresata – w takim razie doręczenie uważa się za dokonane z upływem ostatniego dnia czternastodniowego terminu pozostawienia pisma w placówce pocztowej, a samo pismo pozostawia się w aktach sprawy.

Sąd zauważył, że samo wskazywane przez stronę skarżącą przebywanie w zakładzie karnym bez podania miejsca oraz okresu tej izolacji, nie jest zmianą adresu zamieszkania. Zgodnie z Ordynacją w pierwszej kolejności pisma doręcza się osobom fizycznym pod adresem miejsca ich zamieszkania albo pod adresem do doręczeń w kraju.

Pisma osobom fizycznym mogą być także doręczane:

  • w siedzibie organu podatkowego,
  • w miejscu zatrudnienia lub prowadzenia działalności przez adresata - adresatowi lub osobie upoważnionej przez pracodawcę do odbioru korespondencji.

Dopiero w razie niemożności doręczenia pisma w sposób określony wyżej, a także w innych uzasadnionych przypadkach pisma doręcza się w każdym miejscu, gdzie się adresata zastanie.

Reasumując, w ocenie sądu – SKO prawidłowo przyjęło, że doręczenie decyzji z 1 lutego 2017 r. nastąpiło 17 marca 2017 r. Bezskuteczny upływ terminu ponownej awizacji prowadzi do ziszczenia się fikcji doręczenia zastępczego w ostatni jej dzień. W konsekwencji podatnik, składając odwołanie 12 kwietnia 2021 r., uczynił to z uchybieniem ustawowego terminu, a więc zasadnie organ II instancji stwierdził uchybienie terminu do jego wniesienia.

Źródło:

Wyrok WSA w Gdańsku z 26 kwietnia 2022 r. sygn. akt I SA/Gd 1588/21

Numer 254 Maj 2024

Numer 254 Maj 2024
Dostępny w wersji elektronicznej