Uchylenie przepisów o ukrytej dywidendzie przed ich wejściem w życie

Dodano: 29 stycznia 2023
znaki zawiłości - drogowskazy

Wraz z Polskim Ładem od 1 stycznia 2023 r. miała obowiązywać ukryta dywidenda. Jednak, jak wskazywało uzasadnienie do nowelizacji ustawy z 7 października 2022 r.:„ Mając na uwadze powyższe wątpliwości i przewidywany negatywny wpływ wskazanych przepisów na działalność grup kapitałowych, jak również niepewną sytuację gospodarczą, w jakiej znalazły się wskutek wojny na Ukrainie podmioty prowadzące działalność w Polsce,  zasadne jest uchylenie wskazanych przepisów”. Tym samym przepisy o ukrytej dywidendzie zostały uchylone jeszcze przed wejściem ich w życie.

Przypomnijmy, że pojęcie ukrytej dywidendy miało dotyczyć wyłączenia z kosztów uzyskania przychodów u podatnika CIT kosztów, które potencjalnie zostały uznane za próbę obniżenia zobowiązania podatkowego. Aby to ustalić konieczne było określenie, czy dane świadczenie przez wspólnika lub podmiot powiązany ze spółką spełnia przesłanki, tj.

1)               wysokość tych kosztów lub termin ich poniesienia w jakikolwiek sposób są uzależnione od osiągnięcia zysku przez podatnika lub wysokości tego zysku,

2)               racjonalnie działający podatnik nie poniósłby takich kosztów lub mógłby ponieść niższe koszty w przypadku wykonania porównywalnego świadczenia przez podmiot niepowiązany z podatnikiem,

3)               koszty te obejmują wynagrodzenie za prawo do korzystania z aktywów, które stanowiły własność lub współwłasność wspólnika lub podmiotu powiązanego ze wspólnikiem przed utworzeniem podatnika.

Zgodnie  przepisami dwie ostatnie przesłanki tj. pkt 2 i 3  nie miałyby zastosowania, gdy suma poniesionych w roku podatkowym przez podatnika kosztów stanowiących ukrytą dywidendę, byłaby niższa niż kwota zysku brutto w rozumieniu przepisów o rachunkowości. Na szczęście dla podatników przepisy te nie zostaną wprowadzone.

Słowa kluczowe:
ukryta dywidenda

Numer 254 Maj 2024

Numer 254 Maj 2024
Dostępny w wersji elektronicznej