Kosztowe rozliczanie wydatków na walkę z koronawirusem w firmie

Światowa pandemia COVID-19 dotyka nie tylko zwykłych obywateli, ale uderza również w podmioty gospodarcze. Dotychczas w przepisach ustaw podatkowych nie było specjalnych regulacji dotyczących podatkowych skutków działań podejmowanych przez przedsiębiorców w celu zapobiegania zakażeniu koronawirusowi. To samo odnosi się do wpływu epidemii na sytuację finansową firm. Dlatego warto wiedzieć, jak poprawnie stosować przepisy „kosztowe” w nowej sytuacji.

Nowe terminy dotyczące sprawozdań finansowych

Na podstawie art. 15zzh ustawy z 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz.U. z 2020 r. poz. 374) po nowelizacji tej ustawy w ramach tzw. tarczy antykryzysowej minister finansów uzyskał uprawnienie do przesunięcia niektórych terminów wypełniania obowiązków w zakresie ewidencji oraz w zakresie sporządzenia, zatwierdzenia, udostępnienia i przekazania do właściwego rejestru, jednostki lub organu sprawozdań lub informacji.

Koszty podatkowe – praktyczne omówienie najnowszych zmian w przepisach

Jak nowe przepisy o split payment wpływają na rozliczanie kosztów podatkowych Zmiany w zakresie split payment, które weszły w życie 1 listopada ubiegłego roku i biała lista podatników VAT obowiązująca od września 2019 roku, mają związek z obowiązkiem posiadania przez przedsiębiorców określonych rachunków bankowych. Choć są to zmiany w VAT, to są one również istotne dla rozliczeń w podatkach dochodowych w zakresie kosztów uzyskania przychodu. Z tej publikacji dowiesz się także m.in.: jakie sankcje kosztowe grożą za dokonywanie płatności na rachunki spoza białej listy oraz jakie są praktyczne konsekwencje wprowadzenie do CIT ulgi na złe długi. w publikacji znajdziesz także praktyczne podsumowanie zmian w PIT i CIT na 2020 rok.

EWIDENCJA PRZEBIEGU POJAZDU 2020

Zaliczanie do kosztów uzyskania przychodów wydatków związanych z samochodami osobowymi wymaga prowadzenia stosownej ewidencji przebiegu pojazdu – różni się ona w zależności od tego, czy dotyczy auta firmy, czy auta pracownika. Ważne zmiany nastąpiły od 2019 roku. Podobnie jest w podatku od towarów i usług, gdzie pełne odliczenie VAT od pojazdów osobowych o określonej konstrukcji wymaga prowadzenia ewidencji przebiegu.

Koronawirus – niezbędnik w księgowości

Sprawdź, na jakie zmiany się przygotować, jak rozliczać wydatki na nabycie środków czystości.

Rozliczanie kosztów z przełomu roku

Koniec mijającego i początek nowego roku to czas, kiedy księgowi mają wyjątkowo dużo pracy. Do podstawowych obowiązków tego okresu należy inwentaryzacja i rachunkowe zamkniecie roku. Kłopotów przysparza również rozliczanie kosztów ponoszonych na przełomie roku.

Ewidencja przebiegu pojazdu po zmianach 2019

Zaliczanie do kosztów uzyskania przychodów wydatków związanych z samochodami osobowymi wymaga prowadzenia stosownej ewidencji przebiegu pojazdu – różni się ona w zależności od tego, czy dotyczy auta firmy, czy pracownika. Ważne zmiany nastąpiły od 2019 r. Podobnie jest w podatku od towarów i usług, gdzie pełne odliczenie VAT od pojazdów osobowych o określonej konstrukcji wymaga prowadzenia ewidencji przebiegu.