Dłuższa lista należności wpłacanych na mikrorachunek podatkowy

Mariusz Olech

Autor: Mariusz Olech

Dodano: 19 sierpnia 2022
6574b69786d88686f15be51fc836080c80a1b65b-xlarge

Katalog należności, które powinny być regulowane na mikrorachunek podatkowy wkrótce zostanie rozbudowany o nowe płatności. Projekt stosownego rozporządzenia w tej sprawie został opracowany w Ministerstwie Finansów.

Aktualnie obowiązującymi przepisami wskazującymi rodzaje podatków, opłat lub niepodatkowych należności budżetowych, których wpłata jest realizowana przy użyciu mikrorachunku podatkowego, jest rozporządzenie Ministra Finansów z 6 kwietnia 2021 r. (Dz.U. z 2021 poz. 690). Wkrótce jednak te przepisy mają się zmienić, za sprawą nowego rozporządzenia MF w tej sprawie, którego projekt został przygotowany w resorcie finansów.

W stosunku do dotychczasowego rozporządzenia MF regulującego przedmiotową materię, nastąpią zmiany w wykazie rodzajów podatków, opłat lub niepodatkowych należności budżetowych, których wpłata jest realizowana przy użyciu mikrorachunku podatkowego (stanowiącym załącznik do wspomnianego aktu prawnego). Będą one polegały m.in. na rozbudowaniu katalogu należności o nowe płatności (tj. takie, które nie są ujęte
w rozporządzeniu MF z 6 kwietnia 2021 r.), dla których zostały spełnione uwarunkowania techniczno-organizacyjne do dokonywania wpłat za pomocą mikrorachunku podatkowego. Będą to:

  • grupa płatności w ramach podatku od wydobycia niektórych kopalin (formularze: KOP-MS, P-KOP/MS, KOP-RG i P-KOP/RG),
  • opłata za udzielenie informacji komornikom sądowym (tytuł płatności: WRO) – w związku z planowanym udostępnieniem nowej funkcjonalności
    w e-Urzędzie Skarbowym;
Zapamiętaj! Ponadto zostanie zaktualizowany opis dla następujących symboli formularza/tytułu płatności:
  • CIT-8E – stosownie do treści formularza CIT-8E w wersji nr 2 obowiązującej za 2022 rok;
  • ALK-1 – zmiana opisu polegająca na wyszczególnieniu opłat dotyczących napojów alkoholowych w opakowaniach do 300 ml pozwoli uniknąć wątpliwości, że ich wpłata jest realizowana przy użyciu mikrorachunku podatkowego;
  • CUK-1 - zmiana opisu dotyczącego symbolu formularza/tytułu płatności (który ma jednoznacznie wskazywać, że wpłaty z tytułu opłaty od środków spożywczych mogą być powiązane nie tylko ze składaną Informacją, ale również z wydawanymi w sprawie opłaty decyzjami).

 

Skutki dla podatników

Jak wyjaśniono w uzasadnieniu projektu nowego rozporządzenia, został on opracowany w związku z potrzebą aktualizacji wykazu płatności zawartego w załączniku, o którym była mowa wcześniej. W ocenie jego autorów, przewidziane w nim rozwiązania są korzystne dla zobowiązanych. Nie zawiera on bowiem regulacji stanowiących obciążenia dla tych podmiotów, a jedynie ułatwia zobowiązanym dokonującym wpłat wywiązanie się z już istniejących obowiązków. Zatem projektowane rozporządzenie wpłynie pozytywnie na działalność mikroprzedsiębiorców, małych oraz średnich przedsiębiorców.

Wejście rozporządzenie w życie

Zgodnie z założeniami projektu,  rozporządzenie wejdzie w życie z dniem 1 września 2022 r., z wyjątkiem niektórych przepisów (dotyczących podatku od wydobycia niektórych kopalin), które zaczną obowiązywać od początku 2023 roku.

Projekt rozporządzenia Ministra Finansów z 10 sierpnia 2022 roku w sprawie rodzajów podatków, opłat lub niepodatkowych należności budżetowych, których wpłata jest realizowana przy użyciu mikrorachunku podatkowego.

 

Autor:

Mariusz Olech

Mariusz Olech

Autor: Mariusz Olech

Prawnik z doświadczeniem w administracji skarbowej, dziennikarz. Ukończył studia magisterskie na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie oraz na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Jest także absolwentem podyplomowych studiów w zakresie Master of Business Administration. Wykładowca akademicki. Autor licznych publikacji z dziedziny podatków, prawa pracy i szeroko rozumianego prawa gospodarczego w czołowych polskich wydawnictwach.

Numer 254 Maj 2024

Numer 254 Maj 2024
Dostępny w wersji elektronicznej