Ryczałt za pracę zdalną a PIT – poznaj wyjaśnienie fiskusa

Sylwia Maliszewska

Autor: Sylwia Maliszewska

Dodano: 24 lipca 2023
f21df76f6468b5bb47dd28fc85c827eb9c249f97-xlarge

Pojawiają się już pierwsze interpretacje skarbówki w sprawie pracy zdalnej. Czy przyznany pracownikowi ryczałt za pracę zdalną generuje dla pracownika przychód podlegający PIT?

Zwrot kosztów pracy zdalnej

Bank zamierza wprowadzić pracę zdalną dla niektórych pracowników, którzy nie wykonują pracy związanej z bezpośrednią obsługą klienta. Zasady wykonywania pracy zdalnej zostaną uregulowane w porozumieniu pomiędzy spółką a organizacjami związkowymi. Na podstawie nowelizacji Kodeksu pracy z 7 kwietnia 2023 r. spółka będzie miała obowiązek zwrotu pracownikowi kosztów pracy zdalnej.

Ryczałt za pracę zdalną

Bank zapewni pracownikowi serwis, konserwację narzędzi pracy, w tym urządzeń technicznych, niezbędnych do wykonywania pracy zdalnej. Spółka pokryje też koszty energii elektrycznej oraz usług telekomunikacyjnych niezbędnych do wykonywania pracy zdalnej. Z tytułu kosztów pracy zdalnej pracownikowi będzie przysługiwać ryczałt. Wysokość ryczałtu będzie uśredniona, jednakowa dla każdego pracownika.

Ryczał za pracę zdalną – co z PIT

Spółka chciała wiedzieć, czy jako płatnik podatku dochodowego od osób fizycznych zobowiązana jest do obliczania i pobierania zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych z tytułu ryczałtu wypłacanego pracownikowi. Bank uważał, że nie, z takim stanowiskiem zgodził się też organ podatkowy.

Skarbówka: ryczał za pracę zdalną bez przychodu w PIT

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wyjaśnił, że zapewnienie pracownikowi wykonującemu pracę zdalną przez pracodawcę materiałów i narzędzi pracy, w tym urządzeń technicznych, niezbędnych do wykonywania pracy zdalnej, pokrycie kosztów związanych z wykonywaniem pracy zdalnej przez pracownika i wypłata ekwiwalentu pieniężnego lub ryczałtu nie stanowią przychodu w rozumieniu przepisów ustawy o PIT.

Niezależnie od formy zapewnienia przez pracodawcę narzędzi i materiałów potrzebnych pracownikowi do wykonywania pracy zdalnej, na gruncie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, otrzymane przez pracownika świadczenia nie stanowią jego przychodu w rozumieniu tej ustawy.

Co to oznacza w praktyce

Ryczałt wypłacany pracownikom świadczącym pracę zdalną, nie będzie stanowił przychodu ze stosunku pracy, o którym mowa w art. 12 ust. 1 w zw. z art. 11 ust. 1 ustawy o PIT. W konsekwencji na spółce, jako płatniku, nie ciąży obowiązek obliczania i pobierania z tego tytułu zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych.

Autor:

Sylwia Maliszewska

Źródło:

Interpretacja dyrektora KIS z 15 maja 2023 r. KIS nr 0114-KDIP3-2.4011.341.2023.2.MN

Sylwia Maliszewska

Autor: Sylwia Maliszewska

Ekspert podatkowy. Od kilkunastu lat związana z wydawnictwem Wiedza i Praktyka. Redaktor prowadząca Portalu Finansowo-Księgowego oraz "Orzecznictwa i Interpretacji Podatkowych".

Numer 254 Maj 2024

Numer 254 Maj 2024
Dostępny w wersji elektronicznej