Czy aby uzyskać zwolnienie z podatku, pracodawca musi sprawdzać, co jedzą pracownicy?

Zdaniem fiskusa wartość kuponów żywieniowych dla pracowników stanowi dla nich przychód. Pracodawca, który je wydaje nie kontrolując, na jakie posiłki lub artykuły spożywcze są przez pracowników przeznaczane, nie może skorzystać z przewidzianego w art. 21 ust. 1 pkt 11b ustawy o PIT zwolnienia.

Jeśli jesteś subskrybentem publikacji Koszty Podatkowe w praktyce
zaloguj się

Adres e-mail lub login:

Hasło:

Nie pamiętam hasła

Zapomniałeś hasła ?

kliknij tutaj

Zostań subskrybentem publikacji Koszty Podatkowe w praktyce

ZOBACZ OFERTĘ