Dokument aktualny
Zobacz inne wersje:

Jakie są terminy rozliczeń PIT za 2022 rok po zmianach wprowadzonych przez Polski Ładu 2.0

Mariusz Olech

Autor: Mariusz Olech

Dodano: 6 lutego 2023
PIT 2022 – do kiedy
Polski Ład 2.0. zmienił nie tylko przepisy dotyczące obliczania podatku dochodowego od osób fizycznych, ale także zasady składania niektórych deklaracji obowiązujących w tym podatku, jak również zmodyfikował terminy jego zapłaty. Może to sprawiać problemy wielu podatnikom dokonującym rozliczeń PIT za 2022 rok.   

Początek 2023 roku to czas intensywnej pracy dla przedsiębiorców, którzy są zobligowani do wypełnienia licznych obowiązków związanych z podatkowym rozliczeniem 2022 roku. Obowiązki te ciążą na nich również jako płatnikach PIT, w związku z przekazywaniem stosownych informacji osobom, które były w tych podmiotach zatrudnione, a także rocznych deklaracji rozliczeniowych do urzędu skarbowego. Dotyczy to m.in. informacji PIT-11 za 2022 rok, na podstawie których m.in. pracownicy, zleceniobiorcy czy osoby wykonujące dzieło złożą swoje zeznania roczne za wspomniany okres.

Z art. 45 ust. 1 ustawy o PIT wynika, że zeznania roczne składa się w terminie od 15 lutego do 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym. Przy czym zeznanie złożone przed początkiem terminu uznaje się za złożone 15 lutego. Trzeba jednak wziąć również pod uwagę zapis art. 12 Ordynacji podatkowej.

Wynika z niego, że jeśli ostatni dzień terminu przypada na sobotę lub dzień ustawowo wolny od pracy – za ostatni dzień terminu uważa się następny dzień po dniu lub dniach wolnych od pracy, chyba że ustawy podatkowe stanowią inaczej. Ponieważ 30 kwietnia w 2023 r. przypada w sobotę, zatem ostatecznym terminem na złożenie zeznania rocznego np. PIT-36, PIT-36L, PIT-37,  PIT-38 czy PIT-39 będzie poniedziałek 2 maja 2023 r. 

W tym samym terminie podatnik będzie również musiał zapłacić wynikający z takiego zeznania podatek. Terminy te zasadniczo dotyczą także usługi Twój e-PIT, udostępnianej przez Ministerstwo Finansów (Krajową Administrację Skarbową). Polega ona na tym, że to administracja skarbowa przygotowuje za podatnika nieprowadzącego działalności gospodarczej zeznanie (np. PIT-28 PIT-37, PIT-38) na podstawie posiadanych danych, zaś deklarację tę w postaci elektronicznej wystarczy jedynie zaakceptować.

Pozostało jeszcze 86% treści

Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub zamów dostęp.

Testuj Portal PIT i CIT przez 14 dni!

To fachowy poradnik ekspercki, który prostym językiem wskazuje, czy i kiedy dany wydatek może być kosztem podatkowym, bez ryzyka błędnej interpretacji przepisów w obliczu niejednoznacznych interpretacji fiskusa i ciągłych zmian w przepisach.

  • Pierwsza publikacja wyłącznie o kosztach podatkowych
  • Koszty podatkowe omówione kompleksowo i na przykładach
  • Każdy wydatek z 5 punktów widzenia: PIT, CIT, VAT, UOR, PKPIR
  • Nie boimy się tematów trudnych, zagadnień niestandardowych
  • Duży nacisk kładziemy na wyjaśnienie interpretacji podatkowych
  • Gwarantujemy spokój podczas kontroli podatkowej
Oferta specjalna »

Logowanie:

Adres e-mail:

Hasło

Nie pamiętam hasła
Mariusz Olech

Autor: Mariusz Olech

Prawnik z doświadczeniem w administracji skarbowej, dziennikarz. Ukończył studia magisterskie na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie oraz na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Jest także absolwentem podyplomowych studiów w zakresie Master of Business Administration. Wykładowca akademicki. Autor licznych publikacji z dziedziny podatków, prawa pracy i szeroko rozumianego prawa gospodarczego w czołowych polskich wydawnictwach.

Nr 252 Kwiecień 2024

Nr 252 Kwiecień 2024
Dostępny w wersji elektronicznej