Kiedy potrzebny jest dodatkowy regulamin używania samochodów służbowych

Jakub Rychlik

Autor: Jakub Rychlik

Dodano: 20 maja 2020
rozmowa dwóch kobiet przed komputerami
Pytanie: Firma zatrudnia dwóch handlowców mobilnych, na podstawie umów o pracę, w trybie zadaniowego czasu pracy. Zostały przekazane im samochody osobowe, zgłoszone na VAT-26. Na tę okoliczność został zawarty dokument o nazwie: „Oświadczenie pracodawcy o powierzeniu mienia pracownikowi, z obowiązkiem zwrotu, wg art. 124 Kodeksu Pracy. Ustalenie warunków korzystania i zasad odpowiedzialności za powierzone mienie.” Oświadczenie to zawiera, między innymi, informację o tym, że: mienie Pracodawcy powierzone zostało w celu wykonywania obowiązków służbowych Pracownika, wynikających z zawartej umowy o pracę oraz poleceń Pracodawcy, Pracownik ma obowiązek prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu, w przekazanej książce „ewidencja przebiegu pojazdu”, oraz przedkładania jej Pracodawcy w okresach miesięcznych, w celu prawidłowych rozliczeń podatkowych, koszty eksploatacji powierzonego samochodu używanego do celów służbowych pokrywa Pracodawca. Pracodawca nie będzie pokrywał nieuzgodnionych wydatków, niestanowiących zwykłych kosztów eksploatacji samochodu. Rozliczenie kosztów eksploatacji powierzonego samochodu będzie dokonywane na podstawie faktur VAT zawierających numer rejestracyjny samochodu, faktury wystawiane w dni wolne od pracy będą uwzględniane wyłącznie w uzasadnionych przypadkach. Czy w tej sytuacji potrzebne jest tworzenie dodatkowego regulaminu użytkowania samochodów służbowych do celów podatkowych?
Pytanie: Firma zatrudnia dwóch handlowców mobilnych, na podstawie umów o pracę, w trybie zadaniowego czasu pracy. Zostały przekazane im samochody osobowe, zgłoszone na VAT-26. Na tę okoliczność został zawarty dokument o nazwie: „Oświadczenie pracodawcy o powierzeniu mienia pracownikowi, z obowiązkiem zwrotu, wg art. 124 Kodeksu Pracy. Ustalenie warunków korzystania i zasad odpowiedzialności za powierzone mienie.” Oświadczenie to zawiera, między innymi, informację o tym, że:
  • mienie Pracodawcy powierzone zostało w celu wykonywania obowiązków służbowych Pracownika, wynikających z zawartej umowy o pracę oraz poleceń Pracodawcy,
  • Pracownik ma obowiązek prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu, w przekazanej książce „ewidencja przebiegu pojazdu”, oraz przedkładania jej Pracodawcy w okresach miesięcznych, w celu prawidłowych rozliczeń podatkowych,
  • koszty eksploatacji powierzonego samochodu używanego do celów służbowych pokrywa Pracodawca.
Pracodawca nie będzie pokrywał nieuzgodnionych wydatków, niestanowiących zwykłych kosztów eksploatacji samochodu. Rozliczenie kosztów eksploatacji powierzonego samochodu będzie dokonywane na podstawie faktur VAT zawierających numer rejestracyjny samochodu, faktury wystawiane w dni wolne od pracy będą uwzględniane wyłącznie w uzasadnionych przypadkach. Czy w tej sytuacji potrzebne jest tworzenie dodatkowego regulaminu użytkowania samochodów służbowych do celów podatkowych?

Pozostało jeszcze 57% treści

Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub zamów dostęp.

Testuj Portal PIT i CIT przez 14 dni!

To fachowy poradnik ekspercki, który prostym językiem wskazuje, czy i kiedy dany wydatek może być kosztem podatkowym, bez ryzyka błędnej interpretacji przepisów w obliczu niejednoznacznych interpretacji fiskusa i ciągłych zmian w przepisach.

  • Pierwsza publikacja wyłącznie o kosztach podatkowych
  • Koszty podatkowe omówione kompleksowo i na przykładach
  • Każdy wydatek z 5 punktów widzenia: PIT, CIT, VAT, UOR, PKPIR
  • Nie boimy się tematów trudnych, zagadnień niestandardowych
  • Duży nacisk kładziemy na wyjaśnienie interpretacji podatkowych
  • Gwarantujemy spokój podczas kontroli podatkowej
Oferta specjalna »

Logowanie:

Adres e-mail:

Hasło

Nie pamiętam hasła
Jakub Rychlik

Autor: Jakub Rychlik

Doradca podatkowy (nr wpisu 11549), prawnik (absolwent Wydziału Prawa i Administracji UW).

Nr 253 Kwiecień/maj 2024

Nr 253 Kwiecień/maj 2024
Dostępny w wersji elektronicznej