Dokument aktualny
Zobacz inne wersje:

Wyroku NSA w sprawie podatku u źródła od opłat za korzystanie ze znaku towarowego ujętych w cenie towarów

Autor: Piotr Zaremba

Dodano: 14 marca 2023
strzał w dziesiątkę - tarcza ze strzałką

7 marca br. zapadł istotny wyrok NSA, który dotyczył kwestii objęcia podatkiem u źródła opłat za korzystanie ze znaku towarowego, ujętych w cenie nabywanych towarów. Sprawdź skutki wyroku i komentarz eksperta.

W wyroku o sygn. akt II FSK 2034/20 NSA przesądził, że wyodrębnienie płatności za korzystanie ze znaków towarowych uzasadnia objęcie opodatkowaniem podatkiem u źródła części ceny za nabyte towary.

Czego dotyczył problem

Spór w sprawie zainicjował wniosek o wydanie indywidualnej interpretacji prawa podatkowego złożony przez dystrybutora kosmetyków. W umowie zawartej pomiędzy dystrybutorem a dostawcą, regulującej zasady współpracy pomiędzy tymi podmiotami, znajdował się zapis, zgodnie z którym 3% ceny nabywanych przez dystrybutora towarów stanowiło wynagrodzenie za prawo do korzystania przez nabywcę (tj. dystrybutora) ze znaków towarowych dla celów promocji, reklamy i sprzedaży tych towarów. Jednocześnie na fakturach wystawianych przez dostawcę z tytułu sprzedaży przedmiotowych towarów kwota wynagrodzenia za prawo do korzystania ze znaków towarowych nie była wykazywana jako odrębna pozycja. Faktury wskazywały tylko cenę nabywanych towarów.

W przedmiotowym stanie faktycznym dystrybutor stanął na stanowisku, że opisywana transakcja stanowić będzie tzw. świadczenie mieszane, w którym dominującą rolę odgrywać będzie zakup towarów. W związku z tym, nie będzie on zobowiązany do odprowadzania zryczałtowanego podatku u źródła od płatności z tytułu korzystania ze znaków towarowych. Stanowisko dystrybutora zostało uznane za nieprawidłowe zarówno przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, jak i Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie.

Jakie stanowisko zajął NSA

Sprawa została ostatecznie rozstrzygnięta przez Naczelny Sąd Administracyjny, który również nie przychylił się do argumentacji dystrybutora. W uzasadnieniu ustnym wyroku skład orzekający wskazał, m.in. na przypisanie przez strony oddzielnego wynagrodzenia za korzystanie ze znaków towarowych. Była to kwestia decydująca dla braku możliwości zastosowania koncepcji świadczenia o charakterze mieszanym, z przeważającą rolą dostawy towarów.

Choć z uwagi na sposób opisu stanu faktycznego rozstrzygnięcie samo w sobie nie jest niespodziewane, może otwierać drogę do dalszej dyskusji na temat świadczeń o charakterze mieszanym na gruncie podatku u źródła, jak również innych zagadnień.Z uwagi na powyższe, rekomendujemy uważną weryfikację umów zawieranych z zagranicznymi dostawcami, pod kątem korzystania ze znaków towarowych.

Źródło:

Wyrok NSA z 7 marca 2023 r., sygn. akt II FSK 2034/20

Autor:

Piotr Zaremba, doradca podatkowy współpracujący z Kancelarią Paczuski Taudul

Autor: Piotr Zaremba

doradca podatkowy współpracujący z Kancelarią Paczuski Taudul

Nr 253 Kwiecień/maj 2024

Nr 253 Kwiecień/maj 2024
Dostępny w wersji elektronicznej