Dokument aktualny
Zobacz inne wersje:

Zmiany w PIT i CIT: Ograniczenie ulgi na robotyzację

Mariusz Olech

Autor: Mariusz Olech

Dodano: 9 listopada 2022
znaki zawiłości - drogowskazy

Rządowy projekt zmian w podatkach, który w pierwszych dniach listopada trafił do Sejmu, w dużym stopniu został przygotowany z myślą o ekologii. Taki charakter mają poszczególne przepisy modyfikujące ustawę o podatku akcyzowym, a także w zakresie podatków dochodowych. Przy okazji wydłużono możliwość kupowania kas fiskalnych starszego typu.

Najważniejsze zmiany przewidziane w projekcie nowelizacji, który 3 listopada br. trafił do Sejmu,  dotyczą podatku akcyzowego. W ramach nowelizacji, o której mowa,  do końca 2029 roku ma zostać wydłużone zwolnienie z akcyzy dla samochodów  hybrydowych o pojemności silnika spalinowego do 2000 cm3. Przypomnijmy, że w obecnym stanie prawnym, na podstawie art. 163a ustawy o podatku akcyzowym, zwolnienie to przysługuje – w odniesieniu do tego rodzaju samochodów osobowych w rozumieniu art. 2 pkt 13 ustawy z 11 stycznia 2018 r. o elektromobilności i paliwach alternatywnych – do 31 grudnia 2022 r.  Jak wskazują autorzy nowelizacji, zaproponowana zmiana ma na celu dalsze promowanie zakupu i użytkowania pojazdów hybrydowych, które ze względów ekologicznych są bardziej przyjazne środowisku. Ich zdaniem w okresie przejściowym związanym z zakończeniem produkcji pojazdów spalinowych i całkowitym przejściem na napędy zeroemisyjne, samochody hybrydowe mogą stać się ważnym etapem w upowszechnieniu samochodów w pełni elektrycznych.

Nie wszystkie jednak auta hybrydowe nadal będą wyłączone spod akcyzy. Przedłużenie tego wyłączenia nie obejmie bowiem tzw. mikro hybryd. Chodzi o pojazdy, w których dominującą rolę pełni silnik spalinowy, natomiast jednostka elektryczna służy tylko do jego wspomagania.  

Energia ze źródeł odnawialnych

Zmiany w akcyzie dotyczą również małych producentów energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych (korzystających ze zwolnienia od tego podatku). Takie podmioty nie będą już musiały wykazywać w deklaracjach podatkowych ilości energii elektrycznej zużytej do produkcji prądu, w przypadku gdy będzie on generowany z urządzeń o mocy nieprzekraczającej 1 MW. Dzięki nowelizacji przepisów w tym zakresie wspomniany przywilej, z którego do tej pory mogły korzystać tylko osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej, obejmie także przedsiębiorców. Beneficjentami nowych rozwiązań będą także jednostki samorządu terytorialnego (JST) produkujące energię elektryczną np. z paneli fotowoltaicznych w podlegających im jednostkach organizacyjnych (np. szkołach, przedszkolach), gdy łączna moc generatorów liczona odrębnie dla każdej z tych jednostek organizacyjnych nie przekroczy 1 MW.

Papierowe ewidencje nadal w użyciu

Nowelizacja przewiduje także wydłużenie terminu na prowadzenie ewidencji dotyczącej wyrobów akcyzowych w postaci papierowej do 31 stycznia 2024 r. Dzięki temu podatnicy zyskają więcej czasu na przygotowanie się do przejścia na prowadzenie tego rodzaju ewidencji w formie elektronicznej.

Mali producenci napojów alkoholowych

Na zmianach skorzystają ponadto mali producenci napojów alkoholowych. Nie będą oni musieli uzyskiwać certyfikatu potwierdzającego ten status w przypadku produkcji krajowej, aby móc skorzystać z obniżonej stawki akcyzy.

Ograniczenie ulgi na robotyzację

Stracą natomiast niektórzy podatnicy podatku dochodowego, korzystający z ulgi na robotyzację na gruncie przepisów o PIT i CIT. Wspomniana ulga, która została wprowadzona w celu zachęcania przedsiębiorców do inwestowania w nowoczesne technologie, ma bowiem zostać ograniczona. Mianowicie (w związku z modyfikacją art. 52jb ustawy PIT oraz art. 38eb ustawy CIT) nie będzie ona przysługiwała w związku z przedsięwzięciami, które przyczyniają się do znacznej emisji gazów cieplarnianych. Z ulgi nie będą korzystać m.in. kopalnie, a także firmy zajmujące się dystrybucją i spalaniem paliw kopalnianych, jak również  składowaniem i spalaniem odpadów.

Kasy starszego typu nadal w obrocie

Modyfikacja ma dotyczyć także przepisów o VAT. W tym zakresie będzie ona polegała na przedłużeniu do końca 2023 roku możliwości uzyskiwania homologacji i wprowadzania na rynek kas starszego typu, z elektronicznym zapisem kopii paragonów. Takie urządzenia – niebędące kasami online – znajdują zastosowanie jako kasy specjalnego przeznaczenia m.in. przy świadczeniu usług taksówkowych, w transporcie pasażerskim oraz w aptekach.  Powyższą zmianę uzasadniono tym, że ze względu na specyfikę niektórych rodzajów działalności, od 1 stycznia 2023 r. mogą pojawić się problemy z dostępem do kas rejestrujących typu on-line o zastosowaniu specjalnym.

Zmiany dotyczące płatności podatków

Ułatwieniem dla podatników prowadzących działalność gospodarczą będzie umożliwienie dokonywania zapłaty podatku w inny sposób bezgotówkowy niż polecenie przelewu. Takie płatności (np. BLIK-iem) będą dopuszczone dzięki zmianom w treści art. 60 i art. 61 Ordynacji podatkowej. Większość nowych przepisów ma wejść w życie 1 stycznia 2023 r.

Autor:

Mariusz Olech

Źródło:
  • projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku akcyzowym oraz niektórych innych ustaw (druk Sejmowy nr 2764).
Mariusz Olech

Autor: Mariusz Olech

Prawnik z doświadczeniem w administracji skarbowej, dziennikarz. Ukończył studia magisterskie na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie oraz na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Jest także absolwentem podyplomowych studiów w zakresie Master of Business Administration. Wykładowca akademicki. Autor licznych publikacji z dziedziny podatków, prawa pracy i szeroko rozumianego prawa gospodarczego w czołowych polskich wydawnictwach.

Numer 254 Maj 2024

Numer 254 Maj 2024
Dostępny w wersji elektronicznej