Co zrobić, aby odroczyć opodatkowanie spółki komandytowej do maja 2021 r.

Dodano: 25 stycznia 2021
dokumenty, pisma

Jakie kroki należy podjąć, zarówno w spółce, jak i względem fiskusa, aby spółka komandytowa została podatnikiem CIT nie od 1 stycznia 2021 r., lecz mogła od 1 maja 2021 r.? Podpowiadamy, jakie dokumenty należy w tym celu złożyć do skarbówki.

Nowelizacja ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych wprowadziła wiele nowych zmian. Największą z nich jest opodatkowanie spółki komandytowej podatkiem CIT. Do tej pory spółki komandytowe, które nie są spółkami kapitałowymi nie były opodatkowane CIT, podatek dochodowy od osób fizycznych płacony był na poziomie wspólników.  Od nowego roku wszystko ulegnie zmianie. Spółka komandytowa opodatkowana będzie podwójnie, raz na poziomie samej spółki, a drugi raz na poziomie wspólników.

Spółka komandytowa podatnikiem CIT

Zgodnie z nowym brzmieniem art. 1 ust. 3, przepisy ustawy o CIT od 1 stycznia 2021 r. będziemy stosować między innymi do spółek kapitałowych, spółki komandytowo-akcyjnej, ale również do:

1)     spółek komandytowych mających siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;

2)     spółek jawnych mających siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, jeżeli wspólnikami spółki jawnej nie są wyłącznie osoby fizyczne oraz spółka jawna nie złoży:

a) przed rozpoczęciem roku obrotowego informacji, według ustalonego wzoru, o podatnikach podatku dochodowego od osób prawnych oraz o podatnikach podatku dochodowego od osób fizycznych, posiadających, bezpośrednio lub za pośrednictwem podmiotów niebędących podatnikami podatku dochodowego, prawa do udziału w zysku tej spółki lub

b) aktualizacji informacji, o której mowa powyżej w terminie 14 dni, licząc od dnia zaistnienia zmian w składzie podatników

– do naczelnika urzędu skarbowego właściwego ze względu na siedzibę spółki jawnej oraz naczelnika urzędu skarbowego właściwego dla każdego podatnika osiągającego dochody z takiej spółki.

Od kiedy spółka komandytowa jest podatnikiem CIT

Spółka komandytowa już od 1 stycznia 2021 roku stała się podatnikiem CIT. W drodze wyjątku może stać się podatnikiem CIT dopiero od 1 maja 2021 r. Oba terminy mają swoje plusy i minusy. W przypadku spółek, których rok obrotowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym zmiana opodatkowania już od 1 stycznia 2021 r. przeszła płynnie. Warto zastanowić się nad odroczeniem tego terminu. Stosowanie przepisów dopiero od 1 maja 2021 r. pozwoli, bowiem podatnikom dostosować się do nowych realiów podatkowych.

Jak odroczyć termin opodatkowania spółki komandytowej CIT

Nowelizacja ustawy nie wskazuje, w jaki sposób (ani też w jakim terminie) spółka ma w sposób skuteczny odroczyć termin stania się CIT-owcem. Odpowiednie wydają się dwa dokumenty. Po pierwsze uchwała, z której będzie wynikało, że decyzją spółki jest opóźnienie stania się podatnikiem CIT do 1 maja 2021 roku. Przepisy nie precyzują również składania żadnych dodatkowych dokumentów do właściwego naczelnika urzędu skarbowego, jednak z ostrożności warto skierować odpowiednie pismo do skarbówki z dołączoną uchwałą o wyborze opodatkowania CIT od 1 maja 2021 roku.

Jakie elementy powinny zawierać owe dokumenty


Uchwała

Oznaczenie spółki ZZZ

Adres siedziby

NIP

UCHWAŁA nr X

z dnia….roku

w sprawie odroczenia stosowania ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych do spółki komandytowej do dnia 1 maja 2021 r.

Wspólnicy spółki ZZZ dnia Y podjęli uchwałę o następującej treści:

 

§ 1

Zgodnie z art. 12 ust. 2 ustawy z 28 listopada 2020 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne oraz niektórych innych ustaw (dalej: ustawa zmieniająca; Dz. U. 2020, poz. 2123), Wspólnicy spółki komandytowej wyrażają zgodę na to, aby:

1)     …………….. sp.k. uzyskała status podatnika podatku dochodowego od osób prawnych z dniem 1 maja 2021 r.

 

§ 2

Uchwała wchodzi w życie z dniem jej podjęcia.

Pismo do naczelnika urzędu skarbowego

…….. , dnia …………………

Oznaczenie spółki

Adres siedziby

NIP

Naczelnik Urzędu Skarbowego w …..

OŚWIADCZENIE

 

Komplementariusz spółki komandytowej Y oświadcza, że:

1)     Spółka uzyskuje status podatnika podatku dochodowego od osób prawnych z dniem 1 maja 2021 r.

Dnia ……wspólnicy Spółki podjęli uchwałę zgodnie z brzmieniem art. 43 w zw. z art. 103 § 1 i art. 121 § 2 Kodeksu spółek handlowych.

Załącznik:

- kserokopia uchwały z dnia….

Czy spółka musi zamykać księgi rachunkowe

Z dniem poprzedzającym dzień uzyskania przez spółkę komandytową i spółkę jawną statusu podatnika podatku dochodowego od osób prawnych spółka ta jest obowiązana do zamknięcia ksiąg rachunkowych. Jeżeli ostatni dzień roku obrotowego spółki komandytowej przypada w okresie od 31 grudnia 2020 r. do 31 marca 2021 r., spółka ta może nie zamykać ksiąg rachunkowych na ten dzień i kontynuować rok obrotowy do 30 kwietnia 2021 r.

Zmiany w opodatkowaniu spółek komandytowych przynoszą wiele niewiadomych, przepisy wciąż nie są zbyt klarowne, a każde nasze nieroztropne działanie może w przyszłości przynieść nieoczkiwane negatywne skutki. Pomimo braku niektórych zapisów w ustawie nowelizującej warto jest z czystej ostrożności złożyć odpowiednie dokumenty jeszcze w 2020 roku, czyli przed zmianą przepisów.

Podstawa prawna:

Ustawa z 28 listopada 2020 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. 2020 r. poz. 2123).

Autor: Monika M. Brzostowska

Nr 253 Kwiecień/maj 2024

Nr 253 Kwiecień/maj 2024
Dostępny w wersji elektronicznej