Kwiaty na Dzień Kobiet pracodawca może ująć w kosztach podatkowych

Mariusz Olech

Autor: Mariusz Olech

Dodano: 11 marca 2022
2b08b494ee890d7540f1f65f94e17fffc8d4c0c1-xlarge

Tradycją jest, że w wielu firmach 8 marca obchodzony jest Dzień Kobiet. Z tej okazji pracownice zwyczajowo otrzymują od swoich pracodawców kwiaty, a także drobne upominki, np. postaci słodyczy. W wyjaśnieniach dotyczących podatkowych skutków takich działań fiskus przychylnie odnosił się do kwestii potrącania związanych z nimi wydatków do kosztów uzyskania przychodów.   

Organy podatkowe często prezentowały pogląd, że w ramach wydatków na rzecz pracowników potrącanych w kosztach podatkowych  mieszczą się nie tylko „standardowe” wydatki ponoszone przez pracodawcę (takie jak np. koszty wynagrodzeń zasadniczych, dodatki z tytułu godzin nadliczbowych, różnego rodzaju nagrody, itp.), ale również dotyczące świadczeń związanych z istniejącym aktualnie lub uprzednio stosunkiem pracy. W ramach tych wydatków mieszczą się także – jako pośrednio związane z uzyskiwanymi przychodami, dotyczące całokształtu działalności podatnika, związane z funkcjonowaniem firmy – wydatki poniesione (ze środków obrotowych) na zakup kwiatów i drobnych upominków dla pracowników, np. przechodzących na emeryturę, obchodzących jubileusze pracy zawodowej, czy z okazji różnego rodzaju świąt, w tym także z okazji Dnia Kobiet.

Takie zachowanie pracodawcy jest bowiem wyrazem szacunku dla pracownika, pamięci, podziękowania za pracę, zaangażowanie i włożony wkład w tworzenie zakładu i uzyskiwane przychody, a w konsekwencji wzmacnia więzi pomiędzy pracownikami. Ma też określone działanie motywacyjne dla pracowników, a tym samym pośrednio wpływa na poziom osiąganych przez firmę przychodów.

Zapamiętaj! W konsekwencji ponoszone w tym celu wydatki, np. na zakup kwiatów z okazji Dnia Kobiet, mogą być przez pracodawców zaliczane do kosztów uzyskania przychodów.

W taki korzystny dla podatników sposób odnieśli się do omawianego zagadnienia np. dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z 13 maja 2010 r. (nr IBPBI/2/423-298/10/AP), dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z 1 czerwca 2015 r. (nr IPPB6/4510-52/15-2/AK), czy dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 18 października 2017 r. (nr 0115-KDIT2-3.4010.230.2017.1.AWO).

Autor:

Mariusz Olech

Mariusz Olech

Autor: Mariusz Olech

Prawnik z doświadczeniem w administracji skarbowej, dziennikarz. Ukończył studia magisterskie na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie oraz na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Jest także absolwentem podyplomowych studiów w zakresie Master of Business Administration. Wykładowca akademicki. Autor licznych publikacji z dziedziny podatków, prawa pracy i szeroko rozumianego prawa gospodarczego w czołowych polskich wydawnictwach.

Nr 253 Kwiecień/maj 2024

Nr 253 Kwiecień/maj 2024
Dostępny w wersji elektronicznej