W jakiej dacie rozliczyć koszty związane z kradzieżą samochodu

Rafał Styczyński

Autor: Rafał Styczyński

Dodano: 14 stycznia 2022
transporter - 3,5t

Kradzież aut to wciąż często spotykana sytuacja. W związku z kradzieżą towaru z samochodu firmowego, sporządzony zostaje protokół policyjny. Określamy w nim wartość straty. Powstaje pytanie o to, w jakiej dacie jednostka na PKPiR może zaliczyć tę stratę do kosztów uzyskania przychodów?

Kosztami podatkowymi mogą być tylko takie wydatki, które wpływają na osiągnięcie przychodu lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów. Ponadto wydatek nie może znajdować się w katalogu wydatków, które nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodu.

Ubytki w stanie towarów nie mogą być zawinione przez podatnika, nie mogą być skutkiem nienależytej staranności w prowadzeniu gospodarki magazynowej, braku odpowiedniego nadzoru nad magazynem towarów czy innych zaniedbań. Stąd konieczność sporządzenia protokołu strat, z którego będzie jednoznacznie wynikać wartość straty oraz jej przyczyna. Jeśli niedobór towarów jest tak zwanym ubytkiem naturalnym (związanym z normalnym funkcjonowaniem przedsiębiorstwa) lub powstał w wyniku zdarzenia losowego (np. kradzieży), będzie stanowił koszt uzyskania przychodów.

Jednak zaliczenie do kosztów straty nie polega na ponownym ujęciu kosztów a na dokonaniu stosownych przeksięgowań. Przy rozliczeniu straty związanej z kradzieżą towarów, wartość skradzionych towarów należy wyksięgować z kolumny 10 PKPiR - zakup towarów handlowych oraz materiałów. Wartość skradzionych towarów wykazać w kol. 13 PKPiR - pozostałe wydatki, w miesiącu, w którym powstała strata.

Autor:

Rafał Styczyński

Rafał Styczyński

Autor: Rafał Styczyński

Ekspert Portalu FK, doradca podatkowy, autor licznych publikacji z zakresu prawa podatkowego. Prowadzi kancelarię doradztwa podatkowego

Nr 253 Kwiecień/maj 2024

Nr 253 Kwiecień/maj 2024
Dostępny w wersji elektronicznej