Jak rozliczyć PIT przy jednoczesnej pracy na etacie i prowadzeniu firmy

Mariusz Olech

Autor: Mariusz Olech

Dodano: 31 marca 2023
męzczyzna z telefonem w tle wieżowiec

Wielu podatników łączy pracę na etacie z prowadzeniem działalności gospodarczej. W takich przypadkach mogą pojawić się wątpliwości odnośnie do sposobu rozliczenia osiągniętych w tym zakresie przychodów w zeznaniu rocznym PIT. Kłopotliwe jest chociażby zastosowanie prawidłowych druków deklaracji.

W szczególności może pojawić się pytanie, czy w takim przypadku należy złożyć dwa odrębne zeznania za rok podatkowy – jedno dla przychodów z pracy etatowej, a drugie w celu rozliczenia działalności gospodarczej. A także jakim formularzem, względnie formularzami PIT należy się w tym celu posłużyć. Odpowiedzi na te pytania będą zależeć od przyjętego przez podatnika sposobu rozliczeń wspomnianej działalności.

Dochody opodatkowane według skali w jednym PIT

Jeśli podatnik w 2022 roku pracował na etacie i zarazem prowadził działalność gospodarczą opodatkowaną PIT na zasadach ogólnych według progresywnej skali podatkowej (ze stawkami 12% i 32%), to do rozliczenia przychodów (dochodów) osiągniętych z każdego z tych źródeł wystarczy złożenie jednego zeznania rocznego PIT. Przy czym w tym celu należy posłużyć się formularzem PIT-36, a nie PIT-37, który standardowo jest stosowany do wykazywania w nim należności z umów o pracę. Formularz PIT-36 umożliwia bowiem łączenie różnych źródeł przychodów opodatkowanych według skali, a więc nie tylko osiągniętych przez podatnika jako przedsiębiorca, ale również m.in. ze stosunku pracy (umów zlecenia, o dzieło itp.). Podlegające opodatkowaniu należności z pracy na etacie zasadniczo podlegają w takim przypadku ujęciu w odpowiednich rubrykach sekcji E formularza PIT-36 za 2022 rok.     

Liniowcy złożą dwa zeznania roczne

Inaczej będzie w sytuacji, gdy podatnik oprócz pracy na etacie w 2022 roku osiągał przychody z działalności gospodarczej, które opodatkowuje PIT liniowo według jednolitej 19% stawki podatku. Dochodów rozliczanych liniowo nie łączy się bowiem z dochodami podlegającymi opodatkowaniu według skali. Dlatego opodatkowanych w ten sposób dochodów ze stosunku pracy nie wykazuje się w zeznaniu PIT-36L, który jest przeznaczony dla przedsiębiorców na podatku liniowym.

Zapamiętaj! Zatem „liniowiec”, który w ubiegłym roku osiągał dochody zarówno jako przedsiębiorca, jak i pracownik etatowy – powinien za ten okres rozliczeniowy złożyć dwa odrębne zeznania, tj. PIT-36L oraz PIT-37. 

Jak rozliczyć etat i działalność na ryczałcie

Również etatowcy, którzy oprócz należności ze stosunku pracy osiągali przychody z działalności gospodarczej opodatkowanej ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, powinni złożyć dwa odrębne zeznania za 2022 rok. W tym przypadku będą to odpowiednio druk PIT-28 oraz standardowo wykorzystywany do rozliczania dochodów ze stosunku pracy formularz PIT-37.

Podobnie to drugie zeznanie muszą sporządzić także zatrudnieni na etacie, którzy na zasadzie kontynuacji dodatkowo korzystają z uproszczonej formy opodatkowania, jaką jest karta podatkowa. Takie osoby oprócz PIT-37, powinny przekazać fiskusowi również  PIT-16A. W przeciwieństwie do PIT-28, PIT-36, PIT-36L czy PIT-37 –  na złożenie których podatnicy mają czas do 2 maja 2023 r. – PIT-16A za 2022 rok należało przesłać do urzędu skarbowego w terminie do końca lutego br.

Autor:

Mariusz Olech

Mariusz Olech

Autor: Mariusz Olech

Prawnik z doświadczeniem w administracji skarbowej, dziennikarz. Ukończył studia magisterskie na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie oraz na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Jest także absolwentem podyplomowych studiów w zakresie Master of Business Administration. Wykładowca akademicki. Autor licznych publikacji z dziedziny podatków, prawa pracy i szeroko rozumianego prawa gospodarczego w czołowych polskich wydawnictwach.
×Nie udało się uruchomić wyszukiwarki, jeśli problem wystąpi ponownie prosimy o kontakt.

Numer 254 Maj 2024

Numer 254 Maj 2024
Dostępny w wersji elektronicznej