Dokument aktualny
Zobacz inne wersje:

Aplikacja mObywatel zrówna cyfrowe wersje dokumentów z tradycyjnymi dokumentami

Dodano: 1 marca 2023
c07c0762ea82304f4f2a0c17089ff2b9d170f195-xlarge

28 lutego 2023 r. rząd przyjął projekt ustawy o mObywatelu. Jej głównym założeniem jest zrównanie dokumentów cyfrowych z dokumentami tradycyjnymi. W konsekwencji wszystkie dokumenty tradycyjne (plastikowe dowody osobiste, prawa jazdy, legitymacje szkolne i studenckie), będą respektowane w Polsce także poprzez ich wygenerowanie i okazanie w aplikacji mObywatel. Oczywiście będą również wyjątki od tej zasady.

Jednym z założeń nowych przepisów jest stworzenie rozwiązania, w ramach którego jednostki samorządu terytorialnego oraz inne podmioty będą mogły udostępniać własne dokumenty elektroniczne wydane dla mieszkańców (np. karty mieszkańca miasta, karty członkowski klubu seniora lub klubu sportowego). Działania te mają przyczynić się do wyrównywania dysproporcji w zakresie dostępu do nowoczesnych technologii, w szczególności dla mieszkańców mniejszych gmin i powiatów. Zdaniem rządu, regulacja w praktyce umożliwi załatwienie w sposób elektroniczny wszystkich spraw, które dzisiaj obywatele załatwiają za pośrednictwem tradycyjnego dowodu osobistego.

Aplikacja mObywatel

Aplikacja mObywatel będzie zintegrowana z Centralną Ewidencją i Informacją o Działalności Gospodarczej (CEIDG), Krajowym Rejestrem Sądowym (KRS), Rejestrem Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Rejestrem Komorników i Notariuszy. Wśród planowanych usług będą m.in. powiadomienia o zwrotach podatków, dofinansowaniach z gminy, czy decyzjach o przyjęciu dziecka do przedszkola, pełnomocnictwa czy e-płatności.

Źródło:

www.gov.pl

Słowa kluczowe:
mObywatel

Nr 253 Kwiecień/maj 2024

Nr 253 Kwiecień/maj 2024
Dostępny w wersji elektronicznej