Czy darmowy nocleg dla pracowników podlega PIT

Sylwia Maliszewska

Autor: Sylwia Maliszewska

Dodano: 25 lipca 2022
architekci na budowie

Fiskus wypowiedział się niedawno odnośnie do kwestii darmowego noclegu dla zagranicznych pracowników. Pytanie brzmiało, czy w takiej sytuacji powstanie przychód podatkowy? Fiskus uznał, że tak, ale sąd uchylił niekorzystną dla podatnika interpretację podatkową i w konsekwencji przyznał rację podatnikowi.

O interpretację do organu podatkowego wystąpiła agencja pracy tymczasowej, która zatrudnia pracowników z krajów Europy Wschodniej, w tym z Ukrainy. Jako miejsce świadczenia pracy lub usług wskazane jest konkretne miejsce, np. zakład pracy korzystający z usług agencji. Agencja zapewnia pracownikom tymczasowym zakwaterowanie w pobliżu miejsca pracy, w miejscach zbiorowego zakwaterowania. Lokale udostępniane są nieodpłatnie.

Wątpliwości dotyczyły tego, czy zakwaterowanie zapewniane cudzoziemcom potraktować jako ich przychód ze stosunku pracy. Agencja uważała, że nie. Jednak organ podatkowy był innego zdania. W konsekwencji agencja zaskarżyła interpretację i sąd ją uchylił.

Sąd: świadczenie jest realizowane w interesie pracodawcy

NSA uznał, że nie ma podstaw do kwalifikowania tych świadczeń do przychodów pracowników tymczasowych. Świadczenie zakwaterowania jako świadczenie niewynoszone na zewnątrz stosunku pracy nie jest przysporzeniem, korzyścią uzyskiwaną przez pracownika tymczasowego. Jest ono realizowane w interesie pracodawcy.

Świadczenie oferowane przez agencję:

- jest wyłącznie pozostawione do dyspozycji danego pracownika tymczasowego, a to, że pracownik z niego skorzystał, to jest skutek zatrudnienia,

- zaspokaja ono przede wszystkim interes wnioskodawczyni,

- nie jest możliwe ustalenie konkretnej wartości tego świadczenia w relacji do jednostkowego uprawnionego, co wynika z faktu, że zakwaterowanie zapewniane przez wnioskodawczynię ma zbiorowy charakter, zaś okres wynajmu nie pokrywa się z okresem świadczenia pracy/usług przez danego pracownika tymczasowego.

Świadczenia zakwaterowania nie mają indywidualnego charakteru, lecz zbiorowy, i to bez względu na to, czy pracownicy tymczasowi są zatrudnieni na podstawie umowy o pracę czy umowy cywilnoprawnej.

Zmiana interpretacji na korzyść podatnika

W konsekwencji dyrektor KIS zmienił pierwotną interpretację i przyznał, że zapewnianie miejsc noclegowych cudzoziemcom nie stanowi nieodpłatnego świadczenia dla pracownika.

Zapamiętaj! Uwaga Nieodpłatne zakwaterowanie pracowników tymczasowych nie będzie stanowić przychodu ze stosunku pracy. Ponoszenie przez pracodawcę wydatków w celu zapewnienia zakwaterowania dla pracownika jest w świetle wskazań Trybunału Konstytucyjnego świadczeniem poniesionym w interesie pracodawcy, bo jemu przynosi konkretną i wymierną korzyść, skoro bez zakwaterowania pracownika w powyższy sposób praca nie mogłaby być świadczona.
Źródło:

Źródło: Interpretacja dyrektora KIS, nr 0113-KDIPT2-3.4011.9.2018.14.GG

Autor:

Sylwia Maliszewska, specjalista podatkowy

Sylwia Maliszewska

Autor: Sylwia Maliszewska

Ekspert podatkowy. Od kilkunastu lat związana z wydawnictwem Wiedza i Praktyka. Redaktor prowadząca Portalu Finansowo-Księgowego oraz "Orzecznictwa i Interpretacji Podatkowych".

Nr 252 Kwiecień 2024

Nr 252 Kwiecień 2024
Dostępny w wersji elektronicznej