Dokument aktualny
Zobacz inne wersje:

CIT-8 za 2021. Sprawdź, do kiedy złożyć - praktyczne wskazówki dla podatników

Mariusz Olech

Autor: Mariusz Olech

Dodano: 19 maja 2022
CIT-8 za 2021. Sprawdź, do kiedy złożyć - praktyczne wskazówki dla podatników
Jednym z najważniejszych obowiązków większości podatników podatku dochodowego od osób prawnych jest złożenie zeznania rocznego CIT-8.  Na wysłanie takich zeznań za 2021 rok, a także na zapłatę wynikającego z tych rozliczeń podatku mają oni czas do końca czerwca br.

CIT-8 jest zeznaniem o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) przez podatnika podatku dochodowego od osób prawnych. Przypomnijmy, że dochodem jest nadwyżka przychodów nad kosztami ich uzyskania w danym roku podatkowym. Natomiast o stracie można mówić wówczas, gdy w danym roku podatkowym koszty uzyskania przychodu były wyższe niż osiągnięty przez podatnika przychód.

Jakie podmioty powinny złożyć zeznanie CIT-8 za 2021

Do składania zeznań CIT-8 za 2021 rok są zobowiązane osoby prawne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, które są podatnikami podatku dochodowego od osób prawnych (CIT).

Ustawa o CIT wymienia w tym kontekście:

  • osoby prawne (np. spółki z o.o., spółki akcyjne, spółdzielnie),
  • spółki kapitałowe w organizacji,
  • jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, z wyjątkiem spółek niemających osobowości prawnej (w tym cywilnych, partnerskich i jawnych); takimi jednostkami są np. wspólnoty mieszkaniowe,
  • spółki komandytowo-akcyjne,
  • spółki komandytowe,
  • spółki jawne mające siedzibę lub zarząd na terytorium Polski, jeżeli wspólnikami takiej spółki nie są wyłącznie osoby fizyczne (i nie spełniła ona dodatkowych wymogów określonych w ustawie),
  • spółki niemające osobowości prawnej z siedzibą lub zarządem w innym kraju – jeżeli zgodnie z przepisami podatkowymi tego innego państwa są traktowane jako osoby prawne i podlegają w tym państwie opodatkowaniu od całości swoich dochodów,

Obowiązek złożenia CIT-8 ciąży na wszystkich podatnikach podatku dochodowego od osób prawnych, z wyjątkiem wskazanych jako zwolnione od tego podatku w art. 6  ust. 1 ustawy o CIT.

Pozostało jeszcze 89% treści

Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub zamów dostęp.

Testuj Portal PIT i CIT przez 14 dni!

To fachowy poradnik ekspercki, który prostym językiem wskazuje, czy i kiedy dany wydatek może być kosztem podatkowym, bez ryzyka błędnej interpretacji przepisów w obliczu niejednoznacznych interpretacji fiskusa i ciągłych zmian w przepisach.

  • Pierwsza publikacja wyłącznie o kosztach podatkowych
  • Koszty podatkowe omówione kompleksowo i na przykładach
  • Każdy wydatek z 5 punktów widzenia: PIT, CIT, VAT, UOR, PKPIR
  • Nie boimy się tematów trudnych, zagadnień niestandardowych
  • Duży nacisk kładziemy na wyjaśnienie interpretacji podatkowych
  • Gwarantujemy spokój podczas kontroli podatkowej
Oferta specjalna »

Logowanie:

Adres e-mail:

Hasło

Nie pamiętam hasła
Mariusz Olech

Autor: Mariusz Olech

Prawnik z doświadczeniem w administracji skarbowej, dziennikarz. Ukończył studia magisterskie na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie oraz na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Jest także absolwentem podyplomowych studiów w zakresie Master of Business Administration. Wykładowca akademicki. Autor licznych publikacji z dziedziny podatków, prawa pracy i szeroko rozumianego prawa gospodarczego w czołowych polskich wydawnictwach.

Nr 253 Kwiecień/maj 2024

Nr 253 Kwiecień/maj 2024
Dostępny w wersji elektronicznej