Sprawdź, czy wszystkie spółki jawne są podatnikiem CIT od 2021 roku

Dodano: 25 stycznia 2021
414519fcd8f0b4f531114d237abbdc61ba786e1f-xlarge

Nowelizacja ustawy o CIT wprowadziła ogromne zamieszanie wśród podatników będących spółkami jawnymi i komandytowymi. Ustawodawca postanowił ustanowić te dwie spółki osobowe podatnikiem CIT. W przypadku spółki komandytowej sprawa jest oczywista – z mocy prawa staje się ona podatnikiem CIT, natomiast w odniesieniu do spółki jawnej, w niektórych okolicznościach dalej będzie mogła być opodatkowana na obecnych zasadach.

Zmiany zostały wprowadzone ustawą z 28 listopada 2020 o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne oraz niektórych innych ustaw.

Kto jest podatnikiem CIT

Zgodnie z nowym brzmieniem art. 1 ust. 3 ustawy o CIT, od 1 stycznia 2021 roku ustawę tą stosujemy nie tylko do spółek kapitałowych, spółek komandytowo-akcyjnych, ale również do:

1)     spółek komandytowych mających siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;

2)     spółek jawnych mających siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, jeżeli wspólnikami spółki jawnej nie są wyłącznie osoby fizyczne oraz spółka jawna nie złoży:

a)     przed rozpoczęciem roku obrotowego informacji, według ustalonego wzoru, o podatnikach podatku dochodowego od osób prawnych oraz o podatnikach podatku dochodowego od osób fizycznych, posiadających, bezpośrednio lub za pośrednictwem podmiotów niebędących podatnikami podatku dochodowego, prawa do udziału w zysku tej spółki lub

b) aktualizacji informacji, o której mowa powyżej w terminie 14 dni, licząc od dnia zaistnienia zmian w składzie podatników

– do naczelnika urzędu skarbowego właściwego ze względu na siedzibę spółki jawnej oraz naczelnika urzędu skarbowego właściwego dla każdego podatnika osiągającego dochody z takiej spółki.

Spółki jawne, których wspólnikami są także inne podmioty niż osoby fizyczne, pierwszą taką informację złożą do 31 stycznia 2021 r., jeżeli rozpoczęły działalność:

  • przed 1 stycznia 2021 r.– według stanu na ten dzień,
  • w okresie od 1 stycznia 2021 r. do 31 stycznia 2021 r. – według stanu na dzień rozpoczęcia działalności.

Jeżeli przed złożeniem pierwszej informacji przekazywanej do fiskusa nastąpi zmiana w składzie podatników, pierwszą aktualizację informacji składa się w terminie do 31 stycznia 2021 r., chyba że termin do jej złożenia przypada później.

Zapamiętaj!

Wskazane wyżej terminy są nieprzekraczalne. Jeżeli spółka jawna nie dotrzyma obowiązujących terminów stanie się podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych.

W takim wypadku spółka jawna stanie się podatnikiem CIT od pierwszego dnia roku obrotowego lub od dnia zaistnienia zmian w składzie podatników i pozostanie nim aż do dnia jej likwidacji lub wykreślenia z właściwego rejestru.

Przepisy ustawy o CIT nie będą miały zastosowania do spółek jawnych, których wspólnikami są tylko i wyłączenie osoby fizyczne. Nie będą one obowiązane do złożenia dodatkowego oświadczenia.

Informacja, którą należy złożyć do właściwego naczelnika urzędu skarbowego dotyczy jedynie spółki jawnej, w której łączenie są spełnione warunki:

  1. spółka jawna, składa się ze wspólników, którymi nie są wyłącznie osoby fizyczne oraz
  2. spółka jawna nie złoży stosownej informacji w ustawowo wskazanym terminie.

Nowy rok spółki jako podatnika CIT

W przypadku uzyskania statusu podatnika CIT przez spółkę jawną pierwszy rok podatkowy tej spółki trwa od dnia, w którym spółka uzyskała ten status, do końca przyjętego przez tę spółkę roku obrotowego. Należy pamiętać także, o konieczności zamknięcia przez spółkę ksiąg. W przypadku uzyskania przez spółkę jawną statusu podatnika, spółka ta jest obowiązana:

1) zamknąć księgi rachunkowe i sporządzić sprawozdanie finansowe zgodnie z przepisami o rachunkowości na dzień poprzedzający dzień uzyskania tego statusu oraz

2) wydzielić w kapitale podstawowym zyski wypracowane w okresie, w którym spółka ta nie posiadała statusu podatnika, jeżeli zyski te nie zostały podzielone między wspólników tej spółki.

Trzeba pamiętać, że spółka jawna jako podatnik CIT, ma wiele nowych obowiązków, jak też wiele dodatkowych problemów.

Co z kosztami i przychodami spółki jawnej

Do przychodów oraz kosztów uzyskania przychodów spółki jawnej, nie zalicza się przychodów oraz kosztów, które stanowiły przychody lub koszty wspólników tej spółki jawnej. Spółka jawna obowiązana jest kontynuować dokonaną przed dniem, w którym stała się podatnikiem CIT, wycenę wartości podatkowej składników majątkowych, w szczególności w zakresie dotyczącym wartości początkowej środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, przyjętej metody amortyzacji, stawek oraz okresu amortyzacji, a także wysokości odpisów amortyzacyjnych uprzednio dokonane od tych środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych oraz, uwzględnia zdarzenia zaistniałe przed dniem, w którym stała się podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych, mające wpływ na wysokość jej zobowiązania podatkowego w podatku dochodowym od osób prawnych.

Do dochodów wspólników spółki jawnej uzyskanych z udziału w zyskach takiej spółki, osiągniętych przez tą spółkę przed dniem, w którym taka spółka stała się podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych, uwzględniamy przepisy obowiązujące do 31 grudnia 2020 r.

W odniesieniu do udziałów w spółce jawnej nabytych lub objętych przez wspólnika przed dniem, w którym spółka ta stała się podatnikiem CIT, przychód wspólnika z tytułu:

1) umorzenia udziałów lub wystąpienia ze spółki,

2) odpłatnego zbycia tych udziałów,

3) ich wniesienia do innej spółki, tytułem wkładu niepieniężnego,

4) likwidacji spółki

– pomniejsza się o wydatki na nabycie lub objęcie udziału w takiej spółce oraz o część odpowiadającą uzyskanej przez wspólnika przed dniem, w którym spółka komandytowa lub spółka jawna stała się podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych, nadwyżce przychodów nad kosztami ich uzyskania, pomniejszonej o wypłaty dokonane z tytułu udziału w spółce i o wydatki niestanowiące kosztów uzyskania przychodu.

Limit podwójnego opodatkowania

Wspólnikom spółek jawnych będących podatnikami CIT nie będzie przysługiwało takie samo zwolnienie z opodatkowania jak komandytariuszom. Przypomnijmy, że od podatku dochodowego ma być zwolniona kwota stanowiąca 50% przychodów uzyskanych przez komandytariusza z tytułu udziału w zyskach w spółce komandytowej mającej siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, nie więcej jednak niż 60.000 zł w roku podatkowym odrębnie z tytułu udziału w zyskach w każdej takiej spółce komandytowej, w której podatnik jest komandytariuszem.

Podsumowanie

Spółki jawne, których wspólnikami nie są tylko osoby fizyczne mogły stać się podatnikami CIT już od 1 stycznia 2021 roku. Należy pamiętać, aby uniknąć opodatkowania podatkiem CIT, spółka jawna, których wspólnikami są także inne podmioty niż osoby fizyczne, powinna była złożyć stosowną informację w ustawowo wskazanym terminie, czyli w większości przypadków do 31 stycznia 2021 r.

Podstawa prawna:

Ustawa z 28 listopada 2020 o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. 2020 poz. 2123).

Autor: Monika M. Brzostowska

Nr 253 Kwiecień/maj 2024

Nr 253 Kwiecień/maj 2024
Dostępny w wersji elektronicznej