Zobacz, jakie skutki podatkowe wywołuje wniesienie wkładu pieniężnego

Dodano: 1 sierpnia 2022
mężczyzna z lornetką - dwa wykresy widoczne w szkłach jako odbicie w lornetce

Podatnik może objąć udziały w podwyższonym kapitale innej spółki kapitałowej zarówno w drodze wkładu niepieniężnego – aportu, jak i wkładu pieniężnego. Może on być równy wartości nominalnej obejmowanych udziałów, a jednocześnie niższy od wartości rynkowej obejmowanych udziałów. Czy taka czynność spowoduje po stronie wnoszącego wkład powstanie przychodu w momencie objęcia udziałów?

Wkład pieniężny i niepieniężny/aport w ustawie o CIT

Analizując omawianą kwestię, trzeba mieć na uwadze, iż w ustawie o CIT brak jest regulacji wskazujących na powstanie przychodu po stronie spółki kapitałowej, w związku z objęciem udziałów w podwyższonym kapitale innej spółki kapitałowej w drodze wkładu pieniężnego, który będzie równy wartości nominalnej obejmowanych udziałów i jednocześnie będzie niższy od wartości rynkowej obejmowanych udziałów.

Ustawa o CIT nie definiuje także pojęć „wkład niepieniężny” i „wkład pieniężny”. Nie odsyła również do stosowania w tym zakresie definicji z innych dziedzin prawa – w tym do przepisów prawa cywilnego (handlowego), na gruncie których spółki są tworzone.

Zapamiętaj! Uwaga W konsekwencji przepisy prawa cywilnego (handlowego) stanowiące podstawy prawne wnoszenia wkładów do spółek mogą być pomocne w kwalifikacji danego wkładu jako pieniężny albo niepieniężny do celów podatkowych.

Nie mają one jednak znaczenia decydującego, z uwagi na zasadę autonomii prawa podatkowego. Znaczenie określeń „wkład niepieniężny” i „wkład pieniężny” na gruncie ustawy o CIT należy odczytywać z uwzględnieniem językowego znaczenia tych pojęć oraz ratio legis (sensu) przepisów regulujących skutki podatkowe wnoszenia wkładów do spółek. Należy więc wskazać, że przymiotnik „pieniężny” pochodzi od słowa „pieniądz”, czyli środek płatniczy przyjmowany w zamian za towary i usługi lub zwalniający od zobowiązań; moneta lub banknot obiegowy. Z kolei niepieniężny to przeciwieństwo pieniężnego, inny niż pieniężny (Słownik języka polskiego PWN).

Należy zatem uznać, że wkład pieniężny to przekazywana spółce w celu pokrycia kapitału zakładowego określona liczba znaków pieniężnych, wnoszonych w gotówce albo też w formie transferu pieniądza bankowego. Z kolei wkład niepieniężny to przekazywane spółce w celu pokrycia kapitału zakładowego wartości majątkowe, które nie są pieniądzem (w szczególności zbywalne rzeczy lub prawa np. pojazdy, nieruchomości czy udziały w innych spółkach).

Wkład pieniężny a przychód w CIT

Trzeba mieć na uwadze, iż jedyną regulacją w katalogu przychodów, dotyczącą powstania przychodu z tytułu objęcia udziałów w drodze wkładów, jest art. 7b ust. 1 pkt 2 ustawy o CIT. Stanowi on, iż za przychody z zysków kapitałowych uważa się przychody z tytułu wniesienia do osoby prawnej lub spółki wymienionej w art. 1 ust. 3 ustawy o CIT, wkładu niepieniężnego.

Ustawa o CIT w art. 1 ust. 3 wskazuje na:

spółki komandytowe i komandytowo-akcyjne mające siedzibę lub zarząd na terytorium RP,

spółki jawne mające siedzibę lub zarząd na terytorium RP,

spółki niemające osobowości prawnej mające siedzibę lub zarząd w innym państwie, jeżeli zgodnie z przepisami prawa podatkowego tego innego państwa są traktowane jak osoby prawne i podlegają w tym państwie opodatkowaniu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce ich osiągania.

Należy jednak zauważyć, że regulacja ta odwołuje się jedynie do wkładów niepieniężnych. Nie dotyczy natomiast wkładów o charakterze pieniężnym.

Zastosowania nie znajdzie tu także art. 12 ust. 1 pkt 7 ustawy o CIT. W myśl tego przepisu przychodem jest w szczególności wartość wkładu określona w statucie lub umowie spółki, a w razie ich braku wartość wkładu określona w innym dokumencie o podobnym charakterze – w przypadku wniesienia do spółki albo spółdzielni wkładu niepieniężnego. Jeżeli jednak wartość ta jest niższa od wartości rynkowej tego wkładu albo wartość wkładu nie została określona w statucie, umowie albo innym dokumencie o podobnym charakterze – przychodem jest wartość rynkowa takiego wkładu określona na dzień przeniesienia własności przedmiotu wkładu niepieniężnego.

Jednak także i ta regulacja podobnie jak art. 7b ust. 1 pkt 2 ustawy o CIT odwołuje się wyłącznie do wkładów niepieniężnych, które w analizowanej sytuacji nie wystąpią (analizujemy tylko kwestię wkładu pieniężnego).

Przepisy o częściowo nieodpłatnych świadczeniach

W analizowanym przypadku nie znajdą również zastosowania przepisy ustawy o CIT, dotyczące powstania przychodu z tytułu otrzymania częściowo nieodpłatnych świadczeń. Otóż zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 2 ustawy o CIT przychodem jest także wartość otrzymanych rzeczy lub praw (a także wartość innych świadczeń w naturze) – w tym wartość rzeczy i praw otrzymanych nieodpłatnie lub częściowo odpłatnie (a także wartość innych nieodpłatnych lub częściowo odpłatnych świadczeń). Wyjątkiem są świadczenia związane z używaniem środków trwałych otrzymanych przez samorządowe zakłady budżetowe w rozumieniu ustawy o finansach publicznych oraz spółki użyteczności publicznej, z wyłącznym udziałem jednostek samorządu terytorialnego lub ich związków od Skarbu Państwa, jednostek samorządu terytorialnego lub ich związków w nieodpłatny zarząd lub używanie.

Zapamiętaj! Uwaga Zgodnie z art. 12 ust. 5 ustawy o CIT wartość otrzymanych rzeczy lub praw – w tym otrzymanych nieodpłatnie – określa się na podstawie cen rynkowych, stosowanych w obrocie rzeczami lub prawami tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem w szczególności ich stanu i stopnia zużycia oraz czasu i miejsca ich uzyskania.

Ustalanie wartości świadczeń w naturze

Wartością rzeczy lub praw częściowo odpłatnych stanowiącą przychód podatnika jest różnica między wartością tych rzeczy lub praw, ustaloną według ww. zasad, a odpłatnością ponoszoną przez podatnika. Natomiast zgodnie z art. 12 ust. 6 ustawy o CIT wartość świadczeń w naturze – w tym nieodpłatnych świadczeń – ustala się:

- jeżeli przedmiotem świadczeń są usługi wchodzące w zakres działalności gospodarczej dokonującego świadczenia – według cen stosowanych wobec innych odbiorców,

- jeżeli przedmiotem świadczeń są usługi zakupione – według cen zakupu,

- jeżeli przedmiotem świadczeń jest udostępnienie lokalu – w wysokości równowartości czynszu, jaki przysługiwałby w razie zawarcia umowy najmu tego lokalu,

- w pozostałych przypadkach – na podstawie cen rynkowych stosowanych przy świadczeniu usług lub udostępnianiu rzeczy lub praw tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem w szczególności ich stanu i stopnia zużycia oraz czasu i miejsca udostępnienia.

Wartością świadczeń częściowo odpłatnych stanowiącą przychód podatnika jest różnica między wartością tych świadczeń, ustaloną według ww. zasad, a odpłatnością ponoszoną przez podatnika.

Do przychodów podatkowych z tytułu otrzymania częściowo nieodpłatnych świadczeń zalicza się tylko te przychody, które w danym momencie są trwałe, definitywne i bezwarunkowe. Nie będą to zatem każde przychody, lecz przychody, które stanowić będą trwałe przysporzenie majątkowe. Zasadniczo więc o zaliczeniu danego przysporzenia majątkowego do przychodów podlegających opodatkowaniu decyduje definitywny charakter tego przysporzenia w tym sensie, że w sposób ostateczny faktycznie powiększa ono majątek podatnika i jednocześnie podatnik może nim rozporządzać jak właściciel. Stanowisko to potwierdził dyrektor KIS w interpretacji indywidualnej z 2 maja 2022 r., nr 0111-KDIB2-1.4010.144.2022.1.MKU.

Trzeba również mieć na uwadze, iż cechą udziałów jest to, iż generują one dochód w przyszłości: w postaci dywidendy, czy też – w przypadku ich odpłatnego zbycia – w postaci różnicy pomiędzy przychodem ze sprzedaży a kosztami poniesionymi na objęcie udziałów. Dopiero w tym momencie ujawnia się bowiem rzeczywisty przychód z objęcia udziałów za wkład pieniężny.

Kiedy potrącić koszty przy nabyciu udziałów

W art. 16 ust. 1 pkt 8 ustawy o CIT ustawodawca zawarł regulacje wskazujące na moment potrącalności kosztów nabycia udziałów w spółce kapitałowej. W myśl tego przepisu nie uważa się za koszty uzyskania przychodów: wydatków na objęcie lub nabycie udziałów albo wkładów w spółdzielni, udziałów (akcji) oraz papierów wartościowych, a także wydatków na nabycie tytułów uczestnictwa w funduszach kapitałowych.

Wydatki takie są jednak kosztem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia tych udziałów w spółdzielni, udziałów (akcji) oraz papierów wartościowych, w tym z tytułu wykupu przez emitenta papierów wartościowych, a także z odkupienia albo umorzenia tytułów uczestnictwa w funduszach kapitałowych.

Podsumowując, powyżej wskazana argumentacja pozwala jednoznacznie przyjąć, że objęcie udziałów w kapitale spółki kapitałowej w drodze wkładu pieniężnego, który jest równy wartości nominalnej obejmowanych udziałów i jednocześnie niższy od wartości rynkowej obejmowanych udziałów, nie spowoduje po stronie wnoszącego powstania przychodu w momencie objęcia udziałów.

Okiem fiskusa

Stanowisko takie znajduje potwierdzenie w interpretacjach indywidualnych dyrektora KIS. Tytułem przykładu można wskazać interpretację indywidualną z 30 listopada 2020 r., nr 0111-KDIB2-1.4010.363.2020.1.AR, w której za prawidłowy został uznany następujący podgląd, iż „(…) Objęcie przez wnioskodawcę udziałów w spółce w zamian za wkład pieniężny odpowiadający wartości nominalnej obejmowanych udziałów i jednocześnie niższy niż wartość rynkowa obejmowanych udziałów nie powoduje po jej stronie powstania przychodu w momencie objęcia udziałów”.

Zasadność tego stanowiska potwierdził także fiskus w interpretacjach indywidualnych, wydawanych w podobnych stanach faktycznych na gruncie ustawy o PIT. Należy przy tym podkreślić, że regulacje ustawy o PIT w omawianym zakresie zawierają analogiczne regulacje, jak ma to miejsce w ustawie o CIT.

Okiem fiskusa

Poprawność zaprezentowanego stanowiska wskazują m.in.

Interpretacja indywidualna dyrektora KIS z 20 kwietnia 2021 r. nr 0112-KDIL2-1.4011.308.2021.1.PW, w której fiskus uznał, że „(…) Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, że wnioskodawca zamierza objąć udziały w spółce z o.o. Planowane jest podwyższenie kapitału zakładowego w spółce i objęcie udziałów w podwyższonym kapitale zakładowym przez nowych wspólników, będących osobami fizycznymi – w tym także przez wnioskodawcę, za wkład pieniężny. Podwyższenie kapitału ma być pokrywane wkładami pieniężnymi w wysokości wartości nominalnej obejmowanych udziałów (bez agio). Wartość rynkowa udziałów obejmowanych przez nowych wspólników będzie jednak wyższa od ich wartości nominalnej. Mając na uwadze powyższe ustalenia, objęcie przez wnioskodawcę udziałów w spółce z o.o. w zamian za wkład pieniężny, odpowiadający wartości nominalnej obejmowanych udziałów i jednocześnie niższy niż wartość rynkowa obejmowanych udziałów, nie będzie skutkować powstaniem po stronie wnioskodawcy przychodu, w rozumieniu ustawy o PIT. Przychód podatkowy powstanie dopiero w momencie zbycia tych udziałów”.

Interpretacja indywidualna dyrektora KIS z 23 czerwca 2021 r., nr 0113-KDIPT2-3.4011.277.2021.2.MS, w której organ podatkowy stwierdził, iż „(…) Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, że wnioskodawca jest osobą fizyczną, posiadającą na terenie Polski nieograniczony obowiązek podatkowy. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością ma siedzibę działalności gospodarczej w Polsce i podlega obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów w Polsce. W przyszłości planuje podwyższyć kapitał zakładowy poprzez emisję nowych udziałów. Czynności te zostaną wykonane zgodnie z przepisami Kodeksu spółek handlowych. Wnioskodawca planuje dokonanie objęcia części nowych udziałów w tej spółce. Objęcie nowych udziałów miałoby miejsce w zamian za wkład pieniężny w wysokości wartości nominalnej nowych udziałów. Wartość nominalna nowych udziałów byłaby niższa od wartości rynkowej udziałów w spółce. Mając na uwadze powyższe ustalenia, objęcie przez wnioskodawcę udziałów w spółce z o.o. w zamian za wkład pieniężny odpowiadający wartości nominalnej obejmowanych udziałów i jednocześnie niższy niż wartość rynkowa udziałów, nie będzie skutkować powstaniem po Jego stronie przychodu w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Przychód podatkowy powstanie dopiero w momencie zbycia tych udziałów”.

Zapamiętaj! Uwaga Podsumowując, należy stwierdzić, że objęcie udziałów w drodze wkładu pieniężnego, który będzie równy wartości nominalnej obejmowanych udziałów i jednocześnie będzie niższy od wartości rynkowej obejmowanych udziałów, nie spowoduje powstania przychodu w momencie objęcia tych udziałów.
Autor:

Jan Borski, prawnik, specjalista podatkowy

Nr 253 Kwiecień/maj 2024

Nr 253 Kwiecień/maj 2024
Dostępny w wersji elektronicznej