Organizacja finału Ligi Europy 2021 w piłce nożnej bez podatku

Mariusz Olech

Autor: Mariusz Olech

Dodano: 6 sierpnia 2021
1. WŁOCHY, Rzym, 15 maja 2013: Jerzy Janowicz cieszy się ze zwycięstwa w meczu z Jo-Wilfriedem Tsongą. AFP PHOTO / TIZIANA FABI

Obowiązują już przepisy, na podstawie których minister finansów zaniechał poboru podatku od dochodów uzyskanych przez niektóre podmioty w związku organizacją meczu finałowego Ligi Europy 2021 w piłce nożnej, który odbył się w Gdańsku w maju br.

Minister finansów zarządził zaniechanie poboru podatku CIT i PIT od dochodów uzyskanych w związku z organizacją meczu finałowego Ligi Europy 2021. Mecz ten odbył się w Gdańsku 26 maja 2021 r. W tym celu 14 lipca br. wydał specjalne rozporządzenie, które zaczęło obowiązywać dwa dni później (tj. z dniem następującym po jego ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw). 

Zaniechanie poboru CIT

Zaniechanie poboru CIT dotyczy dochodów (przychodów) uzyskanych przez Unię Europejskich Związków Piłkarskich (UEFA), podmioty zależne od tej organizacji, kluby sportowe i związki sportowe oraz podmioty zaangażowane w organizację meczu finałowego Ligi Europy 2021 – odpowiedzialne za przygotowanie, organizację, zakończenie Finału Ligi Europy 2021, a także wydarzeń powiązanych z organizacją  tego meczu − niemające siedziby lub zarządu na terytorium Polski.

Zaniechanie poboru PIT

Oprócz tego na podstawie komentowanego  rozporządzenia MF zaniechał poboru PIT od dochodów (przychodów) niektórych osób fizycznych, również niebędących w Polsce rezydentami. Chodzi o takie osoby niemających bezpośrednio przed przybyciem na terytorium Polski miejsca zamieszkania w naszym kraju:

  • delegowane przez podmioty, o których  była mowa wcześniej, w związku z organizacją meczu – zaniechanie dotyczy wyłącznie ich dochodów (przychodów) uzyskanych za wykonywanie czynności związanych z jego organizacją albo
  • akredytowane przez UEFA – zaniechanie dotyczy wyłącznie dochodów (przychodów) uzyskanych przez nie za wykonywanie pracy lub świadczenie usług w związku z meczem.

Jeśli chodzi o tę drugą kategorię podatników (tj. akredytowanych przez UEFA), to mieszczą się w niej osoby, bez których mecz nie mógłby się odbyć, w tym piłkarzy, sędziów, trenerów, czy członków sztabu medycznego drużyn, które wzięły w nim udział.

Zapamiętaj! Zaniechanie poboru podatku będzie mieć zastosowanie do dochodów (przychodów) uzyskanych przez ww. podmioty od 1 stycznia do 31 grudnia 2021 r.

Minister finansów wydał rozporządzenie w tej sprawie na podstawie upoważnienia ustawowego zawartego w art. 22 § 1 pkt 1 Ordynacji podatkowej. Jak wskazano w uzasadnieniu jego projektu, wydanie wspomnianego rozporządzenia jest m.in. konsekwencją tego, że  polski rząd w ramach wykonania umowy z 22 maja 2013 r. zawartej między PZPN i UEFA, dotyczącej organizacji meczu − zobowiązał się do przyjęcia stosownych regulacji prawnych, których rezultatem miało być m.in. zaniechanie poboru podatków dochodowych.

Autor:

Mariusz Olech

Mariusz Olech

Autor: Mariusz Olech

Prawnik z doświadczeniem w administracji skarbowej, dziennikarz. Ukończył studia magisterskie na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie oraz na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Jest także absolwentem podyplomowych studiów w zakresie Master of Business Administration. Wykładowca akademicki. Autor licznych publikacji z dziedziny podatków, prawa pracy i szeroko rozumianego prawa gospodarczego w czołowych polskich wydawnictwach.

Nr 253 Kwiecień/maj 2024

Nr 253 Kwiecień/maj 2024
Dostępny w wersji elektronicznej