Dokument aktualny
Zobacz inne wersje:

Minister Finsnsów wyznaczył organ do obsługi sprawozdań finansowych podatników CIT

Mariusz Olech

Autor: Mariusz Olech

Dodano: 1 czerwca 2022
MF wyznaczył organ do obsługi finansowych podatników CIT

Minister Finansów wydał przepisy, na podstawie których podmioty prowadzące księgi rachunkowe, zobowiązane do sporządzenia sprawozdania finansowego, będą je przekazywać drogą elektroniczną naczelnikowi Zachodniopomorskiego Urzędu Skarbowego w Szczecinie.

Podatnicy podatku dochodowego od osób prawnych zobowiązani do sporządzenia sprawozdania finansowego, powinni je przekazywać Szefowi Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) za pomocą środków komunikacji elektronicznej, terminie 15 dni od dnia zatwierdzenia takiego dokumentu. To samo dotyczy przekazywania innych dokumentów wskazanych w tym przepisie, w tym m.in. sprawozdanie z badania (na co wskazuje treść art. 27 ust. 2 ustawy o CIT).

Szef KAS sprawozdania finansowe udostępnia następnie naczelnikom urzędów skarbowych, naczelnikom urzędów celno-skarbowych, dyrektorom izb administracji skarbowej oraz ministrowi finansów. Przy czym obowiązujące od 1 stycznia 2022 r. przepisy – a konkretnie art. 27 ust. 4d komentowanej ustawy – upoważniły Ministra Finansów do wydania rozporządzenia, w którym wyznaczy organ KAS do wykonywania zadań Szefa KAS w zakresie przyjmowania i obsługi sprawozdań finansowych (w celu usprawnienia tej obsługi).

MF skorzystał ze wspomnianego uprawnienia m.in. wydając 9 maja 2022 r. rozporządzenie w sprawie wyznaczenia organu Krajowej Administracji Skarbowej do wykonywania zadań Szefa Krajowej Administracji Skarbowej w zakresie przyjmowania i obsługi oraz udostępniania sprawozdań finansowych podatników podatku dochodowego od osób prawnych.

Z treści rozporządzenia wynika, że organem wyznaczonym do realizacji zadań, o których była mowa wcześniej, został naczelnik Zachodniopomorskiego Urzędu Skarbowego w Szczecinie.

Jak wynika z uzasadnienia projektu omawianego rozporządzenia, obowiązki nałożone na Szefa KAS w tym zakresie dotychczas były realizowane przez jedną z komórek organizacyjnych urzędu obsługującego Ministra Finansów. Takie rozwiązanie organizacyjne było efektywne na początku procesu digitalizacji obowiązku składania sprawozdań finansowych Szefowi KAS. W początkowej fazie procesu digitalizacji konieczne było wypracowanie narzędzi i procedur służących do obsługi tego zadania. Obecnie osiągnięto odpowiednią dojrzałość tych rozwiązań, co zapewnia stabilne działanie usługi w sensie technicznym. W tym kontekście wyznaczenie organu podatkowego KAS jest najlepszym rozwiązaniem w kontekście zapewnienia wysokiego poziomu obsługi klienta oraz usprawnienia udostępniania już złożonych sprawozdań innym organom KAS.

Rozporządzenie weszło w życie 26 maja 2022 r., tj. po upływie 14 dni od dnia jego ogłoszenia w Dzienniku Ustaw. Analogiczne przepisy – dotyczące prowadzących księgi rachunkowe podatników PIT – zostały zawarte w rozporządzeniu Ministra Finansów w tej sprawie z 8 kwietnia 2022 r. (Dz. U. z 2022 poz. 814). Również na gruncie jego regulacji organem realizującym zadania związane z  przyjmowaniem, obsługą i udostępnianiem sprawozdań finansowych tych podmiotów jest naczelnik Zachodniopomorskiego Urzędu Skarbowego w Szczecinie.

Rozporządzenie Ministra Finansów z 9 maja 2022 r. w sprawie wyznaczenia organu Krajowej Administracji Skarbowej do wykonywania zadań Szefa Krajowej Administracji Skarbowej w zakresie przyjmowania i obsługi oraz udostępniania sprawozdań finansowych podatników podatku dochodowego od osób prawnych (Dz.U. z 2022 r. poz. 986).

Autor:

Mariusz Olech

Mariusz Olech

Autor: Mariusz Olech

Prawnik z doświadczeniem w administracji skarbowej, dziennikarz. Ukończył studia magisterskie na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie oraz na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Jest także absolwentem podyplomowych studiów w zakresie Master of Business Administration. Wykładowca akademicki. Autor licznych publikacji z dziedziny podatków, prawa pracy i szeroko rozumianego prawa gospodarczego w czołowych polskich wydawnictwach.

Nr 253 Kwiecień/maj 2024

Nr 253 Kwiecień/maj 2024
Dostępny w wersji elektronicznej