Pomoc dla firm dotkniętych stanem wyjątkowym bez podatku

Mariusz Olech

Autor: Mariusz Olech

Dodano: 14 grudnia 2021
podanie ręki po rozmowie

Rekompensaty wypłacane z budżetu państwa przedsiębiorcom z terenów objętych stanem wyjątkowym – nie są dla nich przychodem do celów opodatkowania podatkiem dochodowym. Tak wynika wprost z ustawy, na podstawie której przyznawana jest ta pomoc.   

Przedsiębiorcy z przygranicznych obszarów na wchodzie kraju, które zostały objęte stanem wyjątkowym m.in. w związku z kryzysem uchodźczym, mogą ubiegać się o wsparcie finansowe mające na celu zrekompensowanie im poniesionych z tego tytuł strat. Takie rozwiązania przewiduje ustawa z 29 września 2021 r. o rekompensacie w związku z wprowadzeniem stanu wyjątkowego na obszarze części województwa podlaskiego oraz części województwa lubelskiego.

Z jej przepisów, które obowiązują od  4 października 2021 r. wynika, że rekompensaty za okres obowiązywania stanu wyjątkowego (w wysokości 65% średniego miesięcznego przychodu przedsiębiorcy z prowadzonej przez niego działalności gospodarczej) należą się m.in. podmiotom prowadzącym działalność:

  • w zakresie świadczenia usług hotelarskich,
  • w zakresie gastronomii,
  • organizatora turystyki lub podmiotu ułatwiającego nabywanie powiązanych usług turystycznych,
  • pilota wycieczek lub przewodnika turystycznego,
  • w zakresie wypożyczania i dzierżawy sprzętu turystycznego i rekreacyjnego.

Działalność ta musi być prowadzona na obszarze obejmującym obręby ewidencyjne wymienione w załączniku do rozporządzenia Prezydenta RP z 2 września 2021 r. w sprawie wprowadzenia stanu wyjątkowego na obszarze części województwa podlaskiego oraz części województwa lubelskiego (Dz. U. z 2021 r. poz. 1612). Wsparcie udzielane jest na wniosek przedsiębiorcy, który powinien być przez niego złożony do właściwego wojewody. Na wydanie decyzji w tym przedmiocie wojewoda ma 14 dni, licząc od dnia złożenia wniosku.

Zapamiętaj! Co istotne, skorzystanie przez przedsiębiorcę z pomocy, o której mowa, jest dla niego neutralne podatkowo. Jak bowiem wskazuje treść art. 4 wspomnianej wcześniej ustawy z  29 września 2021 r., przychód z tytułu rekompensaty nie stanowi przychodu w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz przepisów o podatku dochodowym od osób prawnych.

Rekompensaty te stanowią natomiast pomoc de minimis i mogą być udzielane w zakresie i na zasadach określonych w bezpośrednio obowiązujących aktach prawa unijnego dotyczących pomocy w ramach zasady de minimis.

Autor:

Mariusz Olech

Mariusz Olech

Autor: Mariusz Olech

Prawnik z doświadczeniem w administracji skarbowej, dziennikarz. Ukończył studia magisterskie na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie oraz na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Jest także absolwentem podyplomowych studiów w zakresie Master of Business Administration. Wykładowca akademicki. Autor licznych publikacji z dziedziny podatków, prawa pracy i szeroko rozumianego prawa gospodarczego w czołowych polskich wydawnictwach.

Nr 253 Kwiecień/maj 2024

Nr 253 Kwiecień/maj 2024
Dostępny w wersji elektronicznej