Poznaj podatkowe aspekty działalności kół gospodyń wiejskich

Mariusz Olech

Autor: Mariusz Olech

Dodano: 23 marca 2023
3912dfb9d1c8d8463d7c63b10d5034c48969ee29-xlarge
Pomimo tego, że działalność kół gospodyń wiejskich nie ma komerycjnego charakteru, to jednak w niektórych obszarach są one traktowane na podobnych zasadach jak przedsiębiorcy. Dotyczy to również obowiązków ewidencyjnych oraz podatkowych.  

Podstawowym aktem prawnym regulującym funkcjonowanie kół gospodyń wiejskich jest ustawa z 9 listopada 2018 r. o kołach gospodyń wiejskich (dalej: ustawa o KGW). Takie podmioty mogą również działać jako stowarzyszenia, na podstawie ustawy z 7 kwietnia 1989 r. – Prawo o stowarzyszeniach, a także jako kółka rolnicze lub wyodrębnione jednostki organizacyjne tego rodzaju jednostek zgodnie z ustawą z 8 października 1982 r. o społeczno-zawodowych organizacjach rolników.

W myśl art. 2 ust. 1 ustawy o KGW, koło gospodyń wiejskich jest dobrowolną, niezależną od administracji rządowej i jednostek samorządu terytorialnego, samorządną społeczną organizacją mieszkańców wsi, wspierającą rozwój przedsiębiorczości na wsi i aktywnie działającą na rzecz środowisk wiejskich. Zgodnie z powołaną ustawą reprezentuje ono interesy i działa na rzecz poprawy sytuacji społeczno-zawodowej kobiet wiejskich oraz ich rodzin, a także wspiera wszechstronny rozwój terenów wiejskich. Do zadań tego rodzaju organizacji należą w szczególności:

  • prowadzenie działalności społeczno-wychowawczej i oświatowo-kulturalnej w środowiskach wiejskich;
  • prowadzenie działalności na rzecz wszechstronnego rozwoju obszarów wiejskich;
  • wspieranie rozwoju przedsiębiorczości kobiet;
  • inicjowanie i prowadzenie działań na rzecz poprawy warunków życia i pracy kobiet na wsi;
  • upowszechnianie i rozwijanie form współdziałania, gospodarowania i racjonalnych metod prowadzenia gospodarstw domowych;
  • reprezentowanie interesów środowiska kobiet wiejskich wobec organów administracji publicznej;
  • rozwijanie kultury ludowej, w tym w szczególności kultury lokalnej i regionalnej.

Pozostało jeszcze 85% treści

Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub zamów dostęp.

Testuj Portal PIT i CIT przez 14 dni!

To fachowy poradnik ekspercki, który prostym językiem wskazuje, czy i kiedy dany wydatek może być kosztem podatkowym, bez ryzyka błędnej interpretacji przepisów w obliczu niejednoznacznych interpretacji fiskusa i ciągłych zmian w przepisach.

  • Pierwsza publikacja wyłącznie o kosztach podatkowych
  • Koszty podatkowe omówione kompleksowo i na przykładach
  • Każdy wydatek z 5 punktów widzenia: PIT, CIT, VAT, UOR, PKPIR
  • Nie boimy się tematów trudnych, zagadnień niestandardowych
  • Duży nacisk kładziemy na wyjaśnienie interpretacji podatkowych
  • Gwarantujemy spokój podczas kontroli podatkowej
Oferta specjalna »

Logowanie:

Adres e-mail:

Hasło

Nie pamiętam hasła
Mariusz Olech

Autor: Mariusz Olech

Prawnik z doświadczeniem w administracji skarbowej, dziennikarz. Ukończył studia magisterskie na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie oraz na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Jest także absolwentem podyplomowych studiów w zakresie Master of Business Administration. Wykładowca akademicki. Autor licznych publikacji z dziedziny podatków, prawa pracy i szeroko rozumianego prawa gospodarczego w czołowych polskich wydawnictwach.

Nr 252 Kwiecień 2024

Nr 252 Kwiecień 2024
Dostępny w wersji elektronicznej