Związkowcy odliczą w PIT składki na rzecz ich organizacji

Mariusz Olech

Autor: Mariusz Olech

Dodano: 28 grudnia 2021
5c7b56c97dbd49a5c08c80a48cc4760c46c268c7-xlarge

Począwszy od przyszłego roku wolno odliczać od dochodu w PIT wydatki z tytułu składek zapłaconych na rzecz związków zawodowych. To jedna ze zmian w przepisach wprowadzonych przez rząd w ramach podatkowego Polskiego Ładu.

Z nowelizacji ustawy o PIT wynika, że zostanie do niej wprowadzona kolejna ulga. Będzie ona polegać na możliwości odliczenia od dochodu składek zapłaconych w ciągu roku na rzecz związków zawodowych przez ich członków. W tym celu do wspomnianej ustawy ma zostać dodany nowy przepis art. 26 ust. 1 pkt 2c.

Zapamiętaj! Odliczenia można dokonać w zeznaniu podatkowym składanym za dany rok, z tym że jego wysokość zostanie ograniczona do 300 zł.

Wysokość wydatków branych pod uwagę pod kątem skorzystania z omawianej preferencji ma być ustalana na podstawie dowodów wpłaty, z których będą wynikać co najmniej: dane identyfikujące wpłacającego (członka związku zawodowego); organizacja związkowa będącą odbiorcą składek; tytuł oraz data wpłaty, a także jej wysokość. Natomiast w przypadkach, gdy w przekazywaniu składek na rzecz organizacji związkowej pośredniczy pracodawca, podstawą dokonania tych ustaleń będzie jej oświadczenie o wysokości pochodzących od podatnika składek.

Jak wyjaśnili autorzy nowelizacji, celem omawianych zmian jest stworzenie zachęty podatkowej do zwiększenia zainteresowania obywateli członkostwem w związkach zawodowych (których działalność reguluje ustawa z 23 maja 1991 r.). W jego uzasadnieniu podkreślono, że upowszechnienie członkostwa w tego rodzaju organizacjach wśród osób wykonujących pracę zarobkową ma dla nich wymierną wartość. Związki zawodowe mają bowiem wyłączne uprawnienie do negocjowania układów zbiorowych i porozumień zbiorowych oraz do prowadzenia zbiorowych sporów pracy. Ich funkcjonowanie wpływa więc na warunki pracy wszystkich pracowników, a nie tylko związkowców. Ustawodawcy liczą na to, że ulga będzie zachęcała pracowników do angażowania się w działalność na rzecz poprawy warunków pracy, a także przyczyni się do budowania nowoczesnego społeczeństwa obywatelskiego i rozwoju dialogu społecznego. Na poparcie ww. tez w uzasadnieniu powołano się m.in. na dane GUS, z których wynika, że w 2018 roku aktywnie działało 12,5 tys. organizacji związków zawodowych, do których należało ponad 1,5 mln osób. 

Autor:



Mariusz Olech

 

Mariusz Olech

Autor: Mariusz Olech

Prawnik z doświadczeniem w administracji skarbowej, dziennikarz. Ukończył studia magisterskie na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie oraz na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Jest także absolwentem podyplomowych studiów w zakresie Master of Business Administration. Wykładowca akademicki. Autor licznych publikacji z dziedziny podatków, prawa pracy i szeroko rozumianego prawa gospodarczego w czołowych polskich wydawnictwach.

Nr 252 Kwiecień 2024

Nr 252 Kwiecień 2024
Dostępny w wersji elektronicznej