Zobacz, w jaki sposób wprowadzić samochód prywatny do środków trwałych

Marcin Szymankiewicz

Autor: Marcin Szymankiewicz

Dodano: 10 kwietnia 2022
Problem: Założyłam działalność w połowie stycznia. Zasady ogólne, PKPiR. Mam wątpliwość dotyczącą wprowadzenia mojego samochodu na środki trwałe. Czytałam, że urzędy skarbowe nie kwestionują takiego sposobu, ale chciałabym się upewnić, czy postąpiłam dobrze. Samochód kupiłam już dawno, bo aż 10 lat temu. Mam na niego fakturę i wprowadziłam auto na stan środków trwałych, wg ceny zakupu – czyli z faktury. Odpisy amortyzacyjne robię wg stawki 20%, czyli przez 5 lat. Czy pomimo innej wartości auta w dniu dzisiejszym postąpiłam prawidłowo? Poza tym, czy jeśli sprzedam auto za np. rok, to czy dobrze zrobię, zaliczając niezamortyzowaną część do kosztów, a wystawiając fakturę sprzedaży za auto, oczywiście nastąpi przychód podatkowy?

Pozostało jeszcze 94% treści

Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub zamów dostęp.

Testuj Portal PIT i CIT przez 14 dni!

To fachowy poradnik ekspercki, który prostym językiem wskazuje, czy i kiedy dany wydatek może być kosztem podatkowym, bez ryzyka błędnej interpretacji przepisów w obliczu niejednoznacznych interpretacji fiskusa i ciągłych zmian w przepisach.

  • Pierwsza publikacja wyłącznie o kosztach podatkowych
  • Koszty podatkowe omówione kompleksowo i na przykładach
  • Każdy wydatek z 5 punktów widzenia: PIT, CIT, VAT, UOR, PKPIR
  • Nie boimy się tematów trudnych, zagadnień niestandardowych
  • Duży nacisk kładziemy na wyjaśnienie interpretacji podatkowych
  • Gwarantujemy spokój podczas kontroli podatkowej
Oferta specjalna »

Logowanie:

Adres e-mail:

Hasło

Nie pamiętam hasła
Marcin Szymankiewicz

Autor: Marcin Szymankiewicz

Doradca podatkowy. Absolwent Wydziału Prawa i Administracji UW i Wydziału Humanistycznego Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Olsztynie. Specjalizujący się w tematyce podatku od towarów i usług. Doświadczenie zawodowe zdobywał w organach podatkowych oraz dziale podatkowym dużej firmy audytorskiej. Trener z zakresu prawa podatkowego. Autor i współautor publikacji (książki i artykuły) z zakresu prawa podatkowego. Wieloletni ekspert Portalu FK.

Nr 253 Kwiecień/maj 2024

Nr 253 Kwiecień/maj 2024
Dostępny w wersji elektronicznej