Dokument aktualny
Zobacz inne wersje:

Prezentów dla pracowników z okazji Świąt Wielkanocnych firma nie zaliczy do kosztów

Mariusz Olech

Autor: Mariusz Olech

Dodano: 18 maja 2022
Prezentów dla pracowników z okazji Świąt Wielkanocnych firma nie zaliczy do kosztów

Jeśli podatnik z okazji różnego rodzaju świąt i jubileuszy przekazuje prezenty swoim pracownikom, to według niedawnych wyjaśnień fiskusa takie prezenty powinien traktować jak darowizny, które na podstawie obowiązujących nie stanowią kosztów uzyskania przychodów.   

Tak wynika z interpretacji indywidualnej dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 4 kwietnia 2022 r. (nr 0111-KDIB2-1.4010.629.2021.4.PB). Pismo zostało wydane na wniosek spółki, która postanowiła przekazywać swoim pracownikom prezenty rzeczowe z okazji różnego rodzaju świąt i jubileuszy (np. Świąt Bożego Narodzenia, Świąt Wielkanocnych, Dnia Kobiet, Dnia Mężczyzny, Mikołajek, jubileuszu spółki), a także zdarzeń ważnych z punktu widzenia jej pracowników, np. ślubu, narodzin dziecka, jubileuszu pracy pracownika, czy jego przejścia na emeryturę.

Prezentami miały być m.in. walizki, plecaki, naczynia kuchenne, perfumy i inne kosmetyki, zegarki, sprzęt elektroniczny, biżuteria, vouchery na zabiegi kosmetyczne czy rehabilitacyjne, kocyki, a także zabawki edukacyjne dla dzieci. Ich otrzymanie nie wiązało się z żadnymi działaniami pracowników na rzecz spółki. Nie były też one elementem wynagrodzenia tych osób, do wypłaty którego jednostka jest zobowiązana na podstawie zawartych umów o pracę. We wniosku o wydatnie interpretacji podkreślono, że chodzi o dobrowolne świadczenie ze strony spółki, do którego nie obligują jej żadne zapisy umowne ani inne porozumienia.

Podatkowe wątpliwości wnioskodawcy

Spółka powzięła wątpliwości odnośnie do podatkowej kwalifikacji ponoszonych na ten cel wydatków. Dlatego wystąpiła do dyrektora KIS z pytaniem, czy wydatki te – związane z zakupem prezentów dla pracowników – stanowią dla niej koszt uzyskania przychodów w podatku dochodowym od osób prawnych.

Według wnioskodawcy zakupione prezenty stanowią koszt uzyskania przychodu. Uzasadniając swoje stanowisko w tej kwestii spółka podniosła, że  motywowanie pracownika takimi działaniami powoduje jego integrację ze spółką. Jej zdaniem stała załoga przekłada się na wyższe doświadczenie pracowników, a tym samym lepsze wyniki przedsiębiorstwa. Takie działania podnoszą też lojalność pracowników, a tym samym służą zachowaniu źródeł przychodu. Ponadto ustawa o CIT nie wyłącza tego rodzaju wydatków  z kosztów uzyskania przychodu. Nie można również traktować tych prezentów jako kosztów reprezentacji, które wyłączone są z kosztów, o których mowa. W konsekwencji wydatki te są dla spółki tego rodzaju kosztami na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy o CIT.

Interpretacja niekorzystna dla spółki

Niestety, dyrektor KIS nie uznał za przekonującą argumentacji podatnika przedstawionej we wspomnianym wniosku. W wydanej interpretacji organ wyjaśnił, że kosztami podatkowymi mogą być koszty pracownicze, ale tylko te, które wykazują związek z uzyskanym przychodem lub zachowaniem (zabezpieczeniem) źródła przychodów. Koszty te obejmują przede wszystkim wynagrodzenia zasadnicze, wszelkiego rodzaju nagrody, premie i diety oraz wydatki związane z podnoszeniem kwalifikacji zawodowych pracowników. Mogą również obejmować wydatki ponoszone na rzecz pracowników w celu ich integracji (np. w postaci organizacji dla nich spotkań integracyjnych, spotkań okolicznościowych z okazji świąt lub innych ważnych wydarzeń itp.). Są one bowiem związane z prowadzoną przez podatnika działalnością, mają na celu poprawę atmosfery pracy, zintegrowanie pracowników z pracodawcą, zwiększeniem motywacji do pracy, co w konsekwencji wpłynie na zwiększenie efektywności ich pracy.

Dodatkowo dyrektor KIS w uzasadnieniu interpretacji zwrócił uwagę na treść art. 16 ust. 1 pkt 14 ustawy o CIT. Na jej podstawie z kosztów uzyskania przychodów zostały wyłączone darowizny i ofiary wszelkiego rodzaju (z przewidzianymi w tym przepisie wyjątkami, które jednak nie miały zastosowania w rozpatrywanej przez organ sprawie).

Powoławszy się na przedstawione wyłączenie organ uznał, że spółka nie będzie uprawniona do potrącenia w kosztach wskazanych we wniosku wydatków ponoszonych w związku z zakupem prezentów na rzecz pracowników.

Dlatego stanowisko wnioskodawcy przedstawione w tej kwestii dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej uznał za nieprawidłowe.

Autor:

Mariusz Olech

Mariusz Olech

Autor: Mariusz Olech

Prawnik z doświadczeniem w administracji skarbowej, dziennikarz. Ukończył studia magisterskie na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie oraz na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Jest także absolwentem podyplomowych studiów w zakresie Master of Business Administration. Wykładowca akademicki. Autor licznych publikacji z dziedziny podatków, prawa pracy i szeroko rozumianego prawa gospodarczego w czołowych polskich wydawnictwach.

Nr 253 Kwiecień/maj 2024

Nr 253 Kwiecień/maj 2024
Dostępny w wersji elektronicznej