Zmiana formy opodatkowania PIT od 1 lipca br. a wspólne rozliczenie z małżonkiem

Mariusz Olech

Autor: Mariusz Olech

Dodano: 1 lipca 2022
para siedzi na plaży

Jeśli przedsiębiorca w 2022 roku korzystał z opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, a następnie zmieni tę formę na zasady ogólne według skali podatkowej w ramach obowiązujących od 1 lipca 2022 roku przepisów Polskiego Ładu 2.0., nie będzie mógł skorzystać z preferencyjnego rozliczenia wspólnie z małżonkiem, ani w sposób przewidziany dla osób samotnie wychowujących dzieci. Może to wpływać na nieopłacalność takiej zmiany.

Obowiązujące od 1 lipca br. przepisy umożliwią podatnikom będącym osobami fizycznymi zmianę formy opodatkowania w trakcie roku. W ramach Polskiego Ładu 2.0. pozwolono bowiem na to, aby przedsiębiorcy, którzy w związku z nowelizacją ustawy o PIT od 1 stycznia 2022 r. przeszli na ryczałt albo podatek liniowy – po ostatnich modyfikacjach przepisów, polegających m.in. na obniżeniu podstawowej stawki podatku z 17% do 12%, mogli powrócić na zasady ogólne według skali podatkowej. Tego rodzaju zmiana może się bowiem okazać dla nich korzystna m.in. ze względu na fakt, że w przeciwieństwie do wspomnianej skali – np. podatnicy na ryczałcie nie mogą pomniejszać swoich przychodów o koszty ich uzyskania.

Zapamiętaj! Aby jej dokonać jeszcze w trakcie bieżącego roku, podatnik powinien w terminie do 22 sierpnia br. złożyć oświadczenie właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego o rezygnacji z opodatkowania ryczałtem przychodów osiągniętych w okresie od 1 lipca 2022 roku do 31 grudnia 2022 roku.

Tacy przedsiębiorcy powinni jednak dokładnie przeanalizować opłacalność zmiany formy opodatkowania, o której była mowa wcześniej. Jednym z zagadnień, które warto wziąć pod uwagę przy dokonywaniu kalkulacji w tym zakresie, jest kwestia wspólnego rozliczenia z małżonkiem albo w sposób przewidziany dla osób samotnie wychowujących dzieci. Przypomnijmy, że na gruncie obowiązujących w tym zakresie regulacji zasadą jest, że małżonkowie podlegają odrębnemu opodatkowaniu od osiąganych przez nich dochodów. Jednakże przy spełnieniu określonych przez ustawodawcę warunków mogą być opodatkowani wspólnie, na obopólny wniosek wyrażony w rocznym zeznaniu podatkowym PIT.  W świetle art. 6 ust. 2 ustawy o PIT dotyczy to zarówno osób, które pozostawały w związku małżeńskim i we wspólności majątkowej przez cały rok podatkowy, jak i podatników, którzy zawarli taki związek dopiero w trakcie roku.  

Należy jednak zauważyć, że wspólne opodatkowanie małżonków nie jest dopuszczalne, w przypadku gdy chociażby do jednego z nich miały zastosowanie przepisy art. 30c ustawy o PIT (tj. dotyczące podatku liniowego) lub ustawy z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym (w tym także w zakresie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych), z pewnymi wyjątkami dotyczącymi m.in. najmu i dzierżawy.

Zapamiętaj! Oznacza to, że podatnik, który na podstawie przepisów obowiązujących od 1 lipca 2022 r. przeszedł z ryczałtu ewidencjonowanego na opodatkowanie PIT według skali w trakcie roku – nie będzie mógł skorzystać w zeznaniu za 2022 rok ze wspólnego rozliczenia ze swoim  małżonkiem.

To samo dotyczy podatników, którzy chcieliby rozliczyć się w sposób przewidziany dla osób samotnie wychowujących dzieci (w związku z przywróceniem tej możliwości od 1 lipca 2022 r.). Takie osoby również nie rozliczą się preferencyjnie, jeśli przejdą z ryczałtu na skalę podatkową w trakcie roku. Dlatego w przypadku niektórych takich podatników ewentualna zmiana formy opodatkowania może okazać się korzystniejsza, jeśli dokonają jej po jego zakończeniu, na razie pozostając przy ryczałcie.

Autor:

Mariusz Olech

Mariusz Olech

Autor: Mariusz Olech

Prawnik z doświadczeniem w administracji skarbowej, dziennikarz. Ukończył studia magisterskie na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie oraz na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Jest także absolwentem podyplomowych studiów w zakresie Master of Business Administration. Wykładowca akademicki. Autor licznych publikacji z dziedziny podatków, prawa pracy i szeroko rozumianego prawa gospodarczego w czołowych polskich wydawnictwach.

Numer 254 Maj 2024

Numer 254 Maj 2024
Dostępny w wersji elektronicznej