Czy kary umowne za opóźnienie w dostawie towarów można zaliczyć do kosztów podatkowych

Arkadiusz Juzwa

Autor: Arkadiusz Juzwa

Dodano: 6 maja 2022
monety jako na szachownicy
Zdaniem fiskusa kary umowne za opóźnienie w dostawie towarów podlegają w każdym przypadku wyłączeniu z kosztów uzyskania przychodów. Bardziej przychylny pogląd wyrażany jest w orzecznictwie. W niektórych przypadkach pomocne mogą być także przepisy szczególne, wprowadzone w związku z COVID-19. Jak, zatem rozliczać kosztowo tego typu wydatki?

 

Nie uważa się za koszty uzyskania przychodów kar umownych i odszkodowań z tytułu wad dostarczonych towarów, wykonanych robót i usług oraz zwłoki w dostarczeniu towaru wolnego od wad albo zwłoki w usunięciu wad towarów albo wykonanych robót i usług (art. 16 ust. 1 pkt 22 ustawy o CIT).

Takie kary umowne są wyłączone z kosztów uzyskania przychodów bez względu na okoliczności, które doprowadziły do konieczności ich zapłaty. Także w sytuacji, gdy wydatek z tytułu kary umownej ponoszony jest w celu osiągnięcia przychodów ze źródła przychodów lub w celu zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów – nie może być potrącony jako koszt podatkowy.

Może być tak, że podatnik dostarczył produkty, które nie spełniały wymagań jakościowych sformułowanych przez odbiorcę. W konsekwencji na podstawie umowy został zobowiązany do uiszczenia kary. Zapłacona kara umowna, bez względu na powody, dla których doszło do błędów w dostawie, jako związana z wadą dostarczonych towarów, nie może stanowić kosztu podatkowego.

 

Pozostało jeszcze 88% treści

Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub zamów dostęp.

Testuj Portal PIT i CIT przez 14 dni!

To fachowy poradnik ekspercki, który prostym językiem wskazuje, czy i kiedy dany wydatek może być kosztem podatkowym, bez ryzyka błędnej interpretacji przepisów w obliczu niejednoznacznych interpretacji fiskusa i ciągłych zmian w przepisach.

  • Pierwsza publikacja wyłącznie o kosztach podatkowych
  • Koszty podatkowe omówione kompleksowo i na przykładach
  • Każdy wydatek z 5 punktów widzenia: PIT, CIT, VAT, UOR, PKPIR
  • Nie boimy się tematów trudnych, zagadnień niestandardowych
  • Duży nacisk kładziemy na wyjaśnienie interpretacji podatkowych
  • Gwarantujemy spokój podczas kontroli podatkowej
Oferta specjalna »

Logowanie:

Adres e-mail:

Hasło

Nie pamiętam hasła
Arkadiusz Juzwa

Autor: Arkadiusz Juzwa

Arkadiusz Juzwa doradca podatkowy Grupa UHY ECA

Numer 254 Maj 2024

Numer 254 Maj 2024
Dostępny w wersji elektronicznej