Zmiany w rozliczaniu śmieciówek – pełna składka ZUS od każdej umowy zlecenia

Rząd planuje zmianę, która zakłada rozszerzenie zakresu umów zlecenia, od których ubezpieczeni będą zobowiązani opłacać składki ZUS. Wskutek zmiany, osoby fizyczne wykonujące pracę na podstawie umowy zlecenia, które dotychczas nie płaciły składek ZUS od części swojego wynagrodzenia, zobowiązane będą do uiszczania tych należności.

Uwaga! Będzie przedłużone zwolnienie z podatku od przychodów z budynków

Pandemia COVID-19 spowodowała, że przedsiębiorcy, którzy odczuwają jej negatywne ekonomiczne skutki, do końca roku nie muszą płacić podatku od przychodów z wynajmowanych przez nich budynków, stanowiących składniki firmowego majątku. Zwolnienie ma przysługiwać również w 2021 roku. 

Szczepienia przeciwko grypie nie będą opodatkowane podatkiem dochodowym

Pracownicy nie będą musieli płacić PIT od szczepień na grypę opłaconych przez pracodawcę. Minister Finansów postanowił bowiem zaniechać poboru podatku od takich świadczeń, otrzymanych podczas stanu epidemii ogłoszonego z powodu COVID-19. 

Resort finansów przygotuje objaśnienia dotyczące korekty cen transferowych

Ministerstwo Finansów opublikowało projekt objaśnień podatkowych w zakresie korekty cen transferowych. Konsultacje podatkowe potrwają do 6 listopada. Sprawdź, kiedy można dokonać korekty cen transferowych.

Przepisy o podatku od wyjścia, niezgodne z unijną dyrektywą

Osoby przenoszące majątek za granicę powinny zwrócić uwagę na pierwszy korzystny dla nich wyrok, wydany przez WSA w Bydgoszczy. Sąd orzekł w nim, że polskie przepisy o podatku od dochodów z niezrealizowanych zysków są niezgodne z dyrektywą unijną. 

Poznaj ważne zmiany w CIT wchodzące w życie w 2021 roku

Opodatkowanie CIT spółek komandytowych, a także w niektórych przypadkach też spółek jawnych, ograniczenie możliwości rozliczania strat podatkowych – to tylko niektóre zmiany w CIT, jakie zaczną obowiązywać w 2021 roku.

Pamiętaj, że od 1 stycznia 2021 r. rusza opodatkowanie struktur hybrydowych

Głównym celem zmian implementujących dyrektywę ATAD 2 jest uszczelnienie systemu podatkowego. Podatnicy powinni zweryfikować swoje modele finansowania. Może się bowiem okazać, że niektóre płatności na rzecz podmiotów powiązanych będą wymagały wyłączenia z kosztów podatkowych.

Od 2021 roku nowe zasady rozliczania strat podatkowych

Ustawodawca konsekwencje ogranicza możliwość rozliczania strat podatkowych. Nowelizacja ustawy o CIT, która ma wejść w życie 1 stycznia 2021 r., przynosi kolejne wyłącznie, tym razem dotyczące strat własnych podatnika.  

Jakie są skutki objęcia pracownika kwarantanną z powodu COVID-19

Konieczność przebywania przez pracownika na kwarantannie najczęściej ma swoje przełożenie na wysokość przysługujących mu świadczeń takich, jak chociażby wynagrodzenie za pracę czy należności chorobowe. Sprawdź, jak rozliczać pracownika w takiej sytuacji.

Czy po kilkunastu latach wreszcie zostaną podniesione stawki kilometrówki

Stawki za używanie pojazdów prywatnych do celów służbowych nie były zmieniane od kilkunastu lat. W tym czasie skumulowana inflacja przekroczyła 30%.  W konsekwencji otrzymywany ekwiwalent nie pokrywa w całości realnych kosztów eksploatacji prywatnych pojazdów do celów firmowych.