Przychody pracowników do 26 roku życia w PIT-11 za 2020 rok

Mariusz Olech

Autor: Mariusz Olech

Dodano: 5 marca 2021
załamany zwalniany pracownik

Do 1 lutego br. płatnicy mieli czas na wysłanie do urzędu skarbowego informacji PIT-11 za 2020 rok. Natomiast podatnikom powinni przekazać takie informacje nie później niż 1 marca 2021 r. Zobacz, czy w sporządzanych na tę okoliczność dokumentach należało również wykazywać przychody młodych pracowników do 26. roku życia, którzy w ubiegłym roku korzystali ze zwolnienia od podatku. 

Tak zwana ulga dla młodych (określana też jako „zerowy PIT”) została uregulowana w art. 21 ust. 1 pkt 148 ustawy o PIT. Polega ona na zwolnieniu od tego podatku pracowników w wieku do ukończenia 26. roku życia. Zwolnienie dotyczy osiąganych przez takie osoby m.in. przychodów ze stosunku pracy (stosunków pokrewnych) oraz z umów zlecenia i przysługuje do momentu przekroczenia limitu w wysokości 85.528 zł.    

Wielu pracodawców zastanawia się, czy w informacjach PIT-11 sporządzanych za 2020 rok należało wykazywać wynagrodzenia i inne należności wypłacone zatrudnionym przez nich pracownikom do 26. roku życia, korzystającym z ulgi, o której mowa. Ich wątpliwości są o tyle uzasadnione, że PIT-11 jest m.in. informacją o „pobranych zaliczkach na podatek dochodowy”. Mogłoby to sugerować, że skoro od danych przychodów w trakcie roku zaliczki w ogóle nie były pobierane, ponieważ wspomniane przychody korzystały ze zwolnienia od podatku na podstawie ww. art. 21 ust. 1 pkt 148 ustawy o PIT – to konsekwentnie nie trzeba było ich wykazywać w omawianym dokumencie.

Na co innego wskazuje jednak analiza poszczególnych rubryk formularza PIT-11 (26), czyli w wersji obowiązującej w zakresie rozliczeń za 2020 rok. Mianowicie w części G tej deklaracji, zatytułowanej „Informacja o przychodach zwolnionych od podatku oraz o załączniku” – zostały wyodrębnione rubryki do ujęcia w niej przychodów niepodlegających opodatkowaniu. Jedna z nich (pozycja 86) dotyczy właśnie zwolnionych z PIT przychodów ze stosunku pracy i stosunków pokrewnych oraz z umów zlecenia, o których mowa w ww. art. 21 ust. 1 pkt 148 ustawy o PIT. Przy czym jak wynika z objaśnień do tej części formularza, we wspomnianej rubryce wpisuje się wyłączne kwotę przychodów do wysokości limitu zwolnienia (tj. 85.528 zł). Przychody te wykazuje się następnie w podziale na osiągnięte ze stosunku pracy bądź stosunków pokrewnych (w pozycji 87) oraz te, które podatnik do 26. roku życia osiągnął z umowy zlecenia (w pozycji 88). Do ujęcia ewentualnej nadwyżki ponad wskazany limit, podlegającej opodatkowaniu (jak również przychodów młodych pracowników, którzy złożyli płatnikowi oświadczenie o rezygnacji ze stosowania w trakcie roku „zerowego PIT”) – służą bowiem odpowiednie rubryki w części E formularza PIT-11 (26). Przychodów zwolnionych od podatku na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 148 ustawy o PIT nie trzeba było natomiast wykazywać w deklaracji PIT-4R (11) za 2020 rok

Podstawa prawna:

art. 39 ust. 1, art. 42 ust. 2 pkt 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2020 r. poz. 1426 ze zm.).

Autor: Mariusz Olech
Mariusz Olech

Autor: Mariusz Olech

Prawnik z doświadczeniem w administracji skarbowej, dziennikarz. Ukończył studia magisterskie na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie oraz na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Jest także absolwentem podyplomowych studiów w zakresie Master of Business Administration. Wykładowca akademicki. Autor licznych publikacji z dziedziny podatków, prawa pracy i szeroko rozumianego prawa gospodarczego w czołowych polskich wydawnictwach.

Nr 253 Kwiecień/maj 2024

Nr 253 Kwiecień/maj 2024
Dostępny w wersji elektronicznej