Dowiedz się, jak rozliczyć otrzymaną subwencję z PFR

Jakub Rychlik

Autor: Jakub Rychlik

Dodano: 25 stycznia 2021
zastrzyk pieniędzy

Firma uzyskała subwencje PFR. Czy uzyskane środki to przychód działalności? Czy zapłacone faktury środkami z subwencji to koszty działalności?

Subwencja nie jest przychodem, gdyż ma charakter zwrotny. Jeśli tylko wydatki sfinansowane subwencją przyczyniają się do osiągnięcia przychodów bądź zabezpieczenia lub zachowania źródła przychodów, to podatnik ma prawo ich uznania za koszty podatkowe.

Zdaniem organów podatkowych subwencja finansowa z Polskiej Fundacji Rozwoju nie stanowi przychodu dla przedsiębiorców ją otrzymujących, ponieważ ma charakter zwrotny. Traktowana jest jak pożyczka. Z tej racji również zwrot subwencji nie będzie mógł zostać zaliczony do kosztów uzyskania przychodów.

W interpretacji indywidualnej dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 19 listopada 2020 r., nr 0113-KDIPT2-1.4011.707.2020.2.AP fiskus stwierdził, że:

„(...) Otrzymana przez wnioskodawcę w ramach pomocy finansowej subwencja z Polskiego Funduszu Rozwoju dla celów podatku dochodowego traktowana jest jak pożyczka, która nie podlega zaliczeniu do przychodów podatkowych. Wypłata środków z Polskiego Funduszu Rozwoju jest zatem dla Wnioskodawcy neutralna podatkowo. Neutralność podatkowa oznacza, że przychód podatkowy nie powstaje także z racji tego, że otrzymana pożyczka jest nieoprocentowana. Nieoprocentowanie pożyczki jest bowiem ogólnie ustaloną zasadą programu przyznawania pomocy w ramach Tarczy Antykryzysowej. Jednocześnie – biorąc pod uwagę, że otrzymanie pożyczki w ramach Tarczy Antykryzysowej nie stanowi przychodu podatkowego, a otrzymana pożyczka i wypłata środków przez PFR jest dla przedsiębiorcy neutralna podatkowo, to – zwrotu pożyczki otrzymanej w ramach Tarczy Antykryzysowej również Wnioskodawca nie zalicza do kosztów uzyskania przychodów”.

A co z kosztami podatkowymi

Jeśli zaś chodzi o koszty uzyskania przychodów, to w ustawie o PIT nie ma wyłączenia z kosztów podatkowych finansowanych subwencją z PFR. W związku z tym, jeśli poniesienie wydatku ma na celu uzyskania przychodu bądź zabezpieczenie lub zachowanie źródła przychodów, to podatnik ma prawo uznania wydatku za koszt podatkowy.

Podstawa prawna:

Art. 14 ust. 3 pkt 1, art. 22 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz.U. z 2020 r. poz. 1426 ze zm.).

Autor: Jakub Rychlik
Jakub Rychlik

Autor: Jakub Rychlik

Doradca podatkowy (nr wpisu 11549), prawnik (absolwent Wydziału Prawa i Administracji UW).

Nr 252 Kwiecień 2024

Nr 252 Kwiecień 2024
Dostępny w wersji elektronicznej