WYDANIE ONLINE

Sprawdź, czy wydatki na prezenty dla pracowników możesz zaliczyć do kosztów
 Z okazji zbliżających się świąt firmy przekazują pracownikom drobne podarunki. Często są to kosze ze słodyczami i bony towarowe. Rozliczenie tego zdarzenia zależy od sposobu sfinansowania wydatków.

czytaj więcej »

Jedna z firm sprzedających pojazdy kupiła auta do dalszej odsprzedaży. Jednak niektóre z nich są używane jako pojazdy demonstracyjne. Czy w tej sytuacji przedsiębiorca straci prawo do odliczenia pełnego VAT?

czytaj więcej »

Fakturę możesz anulować tylko w wyjątkowych sytuacjach. Sprawdź, jak zrobić to w prawidłowo.  

czytaj więcej »

Od 1 stycznia 2017 r. dokonywanie lub przyjmowanie płatności związanych z wykonywaną działalnością gospodarczą powinno następować za pośrednictwem rachunku płatniczego przedsiębiorcy. Sprawdź szczegóły.

czytaj więcej »

Przedsiębiorca wynajmuje pomieszczenie, w którym prowadzi biznes. Zamierza je wyremontować. Czy ma prawo odliczyć VAT od poniesionych wydatków? Poznaj stanowisko fiskusa.

czytaj więcej »

Z dniem 1 stycznia 2017 r. duża część usług budowlanych zostanie objęta mechanizmem odwrotnego obciążenia. W praktyce oznacza to, że to usługobiorca, a nie – jak dotychczas – usługodawca, będzie zobligowany do rozliczenia VAT należnego z tytułu wykonanej usługi. Sprawdź na przykładach, jak to bezbłędnie rozliczać.

czytaj więcej »

Planowane zmiany w ustawie o VAT ponownie wprowadzają sankcje za nieprawidłowe rozliczenie podatku w deklaracji. Czy dodatkowe obciążenie nakładane przez urzędy skarbowe będzie miało zastosowanie do wszystkich nieprawidłowości ujawnionych w deklaracji? Jak się przed nim uchronić?

czytaj więcej »

Czy w sytuacji, gdy przedsiębiorstwo działające w SSE przy produkcji wykorzystuje półfabrykaty wytworzone przez firmy zewnętrzne, ma dalej prawo do preferencji w podatku dochodowym? Poznaj stanowisko fiskusa.

czytaj więcej »

 Jeszcze do niedawna fiskus nie chciał uznać, że zobowiązanie do zapłaty podatku wygasło, jeżeli osoba bliska uregulowała podatek za swojego małżonka prowadzącego działalność gospodarczą. W takim przypadku fiskus podejmował próby egzekucji tego zobowiązania od samego podatnika. Takie postępowanie było też akceptowane przez sądy administracyjne. Czy dziś jest podobnie?

czytaj więcej »

Co się stanie, gdy podatnik zastosuje się do broszury Ministerstwa Finansów zawierającej błędy? Sprawdź stanowisko NSA i komentarz eksperta.

czytaj więcej »

 Chcesz wprowadzić zmiany w przepisach płacowych na niekorzyść pracowników? Sprawdź, co powinieneś zrobić, aby uniknąć przyszłego sporu w sądzie pracy.

czytaj więcej »

Nie ma przeszkód, aby przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą podjął pracę najemną w innym kraju członkowskim UE. Jednak, w jakim państwie powinny być opłacane za niego składki, gdy okaże się, że praca będzie wykonywana tylko przez 12 godzin miesięcznie? Poznaj interpretację ZUS na ten temat i dowiedz się, gdzie będą należne składki.

czytaj więcej »

Od 1 października 2016 r. obowiązuje nowy sposób ustalania podstawy wymiaru składek społecznych dla pracowników delegowanych za granicę. Dotyczą one pracowników, którzy nadal podlegają ubezpieczeniom w Polsce. Sprawdź jak obecnie ustalać podstawę wymiaru składek.

czytaj więcej »

Zastanawiasz się, kiedy można zawrzeć z członkiem zarządu nieważną umowę o pracę? Poznaj najnowsze stanowisko Sadu Najwyższego w tej kwestii.

czytaj więcej »

 Od nowego roku wzrosną niektóre limity podatkowe, gdyż kurs euro z początku października, będący podstawą obliczeń jest wyższy niż w roku ubiegłym. Oznacza to, że w 2017 roku małym podatnikiem w PIT, CIT i VAT będzie przedsiębiorca, którego przychód w 2016 roku nie przekroczy 5.157.000 zł.

czytaj więcej »

Firma świadczy usługi spedycyjne i transportowe. Dostarcza na zlecenie klientów towary na paletach do odbiorców. Od nadawcy (klienta) odbiera towary również na paletach. Odbiorcy towarów powinni zwracać palety firmie. Nie zawsze jednak tak się staje. Jak takie zdarzenie rozliczyć od strony kosztów?

czytaj więcej »

Już w styczniu w niektórych województwach zaczynają się ferie, a wraz z nimi początek zimowych urlopów pracowników. O czym należy pamiętać, rozliczając wynagrodzenie pracownika korzystającego z dni wolnych?

czytaj więcej »

W firmach produkcyjnych na koniec roku pozostają znaczne ilości niedokończonych wyrobów. Wynikają one często z niezakończonych zleceń, na które umowy były podpisane w trakcie roku, a sprzedaż nastąpi w 2017 roku.

czytaj więcej »

wiper-pixel