WYDANIE ONLINE

Pamiętaj, że od 1 stycznia 2017 r. niektóre firmy płacą 15% podatek
Tradycyjnie już początek roku jest okresem ważnych dla przedsiębiorców zmian w przepisach podatkowych. Nowelizacja tych przepisów nie ominęła również podatników podlegających opodatkowaniu CIT. Dzięki wprowadzeniu nowej,  preferencyjnej stawki podatku w wysokości 15%, korzyści z niej odniosą m.in. firmy z sektora małych i średnich przedsiębiorstw.

czytaj więcej »

Zastanawiasz się, kiedy marynarz może skorzystać z metody proporcjonalnego odliczenia? Do tej pory pojawiały się rozbieżności w orzecznictwie sądów administracyjnych. Poznaj najnowszą interpretację ministra finansów.

czytaj więcej »

Do 20 stycznia przedsiębiorcy będący osobami fizycznymi, prowadzący działalność gospodarczą rozpoczętą w latach poprzednich, mogą zmienić formę opodatkowania na 2017 rok. Kiedy warto zdecydować się na taki krok?

czytaj więcej »

Sposób zaliczenia do kosztów prowadzonej przez podatnika działalności gospodarczej, ponoszonych kwot na środek trwały zależy od charakteru wydatków. Kiedy mamy do czynienia z remontem, a kiedy z ulepszeniem? Poznaj wyjaśnienie organu podatkowego.

czytaj więcej »

Od nowego roku zmieniły się przepisy dotyczące kwoty zmniejszającej podatek przy obliczaniu zaliczek. Wprowadzenie zmian w przepisach wymusiło dokonanie zmian we wzorach oświadczeń składanych przez podatników płatnikom w celu obliczania miesięcznych zaliczek na podatek dostosowującej do nowego brzmienia przepisów.

czytaj więcej »

Jeśli firma naruszyła prawa pracownika do nieprzerwanego odpoczynku dobowego, to może się okazać, że musi mu wypłacić zadośćuczynienie. Czy od tych kwot należy zapłacić podatek i składki na ubezpieczenia społeczne?

czytaj więcej »

Czy należy płacić składkę za osobę prowadząca działalność gospodarczą, będąca jednocześnie wspólnikiem spółki komandytowej z prawem do zasiłku? Poznaj najnowsze stanowisko ZUS.

czytaj więcej »

Na rynku można natrafić na oferty szkoleń biznesowych, połączonych z zimowym wypoczynkiem w trakcie ferii zimowych. Czy takie oferty są dla przedsiębiorcy korzystne i bezpieczne podatkowo?

czytaj więcej »

Początek roku to czas, w którym wiele firm podejmuje działania o charakterze dobroczynnym, biorąc przykładowo udział w licytacjach na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Jakie są podatkowe skutki takich działań?

czytaj więcej »

W praktyce zdarza się, że przedsiębiorca likwiduje działalność w trakcie okresu udzielonej przez siebie gwarancji na sprzedawany towar czy usługę. Jakie są podatkowe skutki takiej sytuacji?

czytaj więcej »

Poziom wiedzy podatników dotyczący odpowiedzialności wobec fiskusa z tytułu zobowiązań podatkowych w ostatnich latach znacznie wzrósł. Jest to widoczne przede wszystkim w ilości zdarzeń restrukturyzacyjnych (zmian form działalności, przekształceń etc.), które są podejmowane przez podmioty gospodarcze.

czytaj więcej »

wiper-pixel