Uwaga! TSUE po raz kolejny broni prawa do odliczenia VAT

W ostatnim czasie jednym z najpopularniejszych określeń podatkowych jest pojęcie „należytej staranności”. Polskie organy podatkowe nadużywają tej swoistej „broni” w każdej możliwej sytuacji, z którą borykają się podatnicy. W szczególności pojawił się trend wśród urzędów, który prowadzi do wniosku, że podatnik dla celów zachowania prawa do odliczenia VAT powinien wręcz prowadzić „śledztwo” w stosunku do swoich kontrahentów. Z tego punktu widzenia tak ważny jest najnowszy wyrok TSUE w sprawie o sygn. akt C-430/19.

Upewnij się, czy poprawnie wdrożyłeś stosowanie kodów CN i nowej PKWiU w swojej firmie

Z dniem 1 lipca 2020 r. zmianie uległ sposób identyfikacji towarów i usług poprzez zastąpienie PKWiU z 2008 roku w odniesieniu do towarów, unijną Nomenklaturą Scaloną (CN) i PKWIU (2015) w odniesieniu do usług. Upewnij się, że wdrożona w Twojej firmie procedura jest prawidłowa.

Praktyczne zestawienie zmian, które weszły w życie 1 lipca 2020 r.

Od początku lipca obowiązuje nie tylko nowa matryca stawek VAT, jest też sporo zmian w podatkach dochodowych i Ordynacji podatkowej. Zmian jest dużo i wynikają one z różnych aktów prawnych. W tabeli zebraliśmy najważniejsze nowe regulacje wraz z podaniem podstawy prawnej.

Poznaj 7 ważnych zmian, jakie wprowadziła tarcza w wersji 4.0

Pod koniec czerwca weszło w życie większość przepisów z tarczy 4.0. Jak zapowiada rząd jest to już ostatnia wersja pomocy skierowanej do przedsiębiorców, którzy w związku z COVID-19 odnieśli negatywne skutki ekonomiczne. Tarcza 4.0 prowadza pewne uproszczenia, w tym odracza terminy wypełnienia niektórych obowiązków. Poznaj szczegóły zmian.

Pamiętaj, że tarcza antykryzysowa pozwala fiskusowi sprawdzać, czy przedsiębiorcy mieli prawo z niej skorzystać

Celem ratowania gospodarki – w tym przede wszystkim miejsc pracy, w ramach tarczy antykryzysowej państwo oferowało pomoc finansową przedsiębiorcom. Okazuje się jednak, że tarcza ma też kolce. Wciąż nowelizowane przepisy mają pozwolić skarbówce na łatwiejszy dostęp do kont podatników, by sprawdzić, czy kryzys rzeczywiście ich dotknął.

Już wkrótce podatnicy będą mogli wybrać tzw. estoński CIT

W resorcie finansów trwają prace nad wdrożeniem do Polskiego systemu podatkowego tzw. estońskiego CIT. Według założeń ma to nastąpić już od początku 2021 roku. Mechanizm ten polega na tym, że przedsiębiorcy, którzy będą przeznaczać środki na rozwój swojej działalności, nie zapłacą podatku dochodowego od osób prawnych.