Zobacz, jakie zmiany w podatkach wprowadza tarcza antykryzysowa 3.0

Zmiany związane z przedłużeniem terminu do rozliczenia PIT za 2019 r., czy też więcej czasu na złożenie zeznania dotyczącego daniny solidarnościowej – takie zmiany wprowadziła kolejna już tarcza antykryzysowa.

Uwaga: podatek u źródła na nowych zasadach nie będzie pobierany od 30 czerwca 2020 r.

Okres, w którym płatnicy podatku u źródła nie będą musieli go pobierać w sytuacji, gdy kwota należności na rzecz jednego podatnika przekracza 2.000.000 zł – został wydłużony do końca roku. Data 30 czerwca 2020 r. nie jest, więc aktualna. Tak wynika z rozporządzeń przygotowanych przez resort finansów.

Uwaga: interaktywne formularze TPR dostępne na Portalu Podatkowym

Na Portalu Podatkowym zostały opublikowane formularze interaktywne informacji o cenach transferowych TPR-C i TPR-P. Według zapewnień Ministerstwa Finansów bramka e-Deklaracji jest gotowa do ich przyjmowania.

Rozliczanie listy płac i księgowanie składek ZUS przy zwolnieniu z opłacania należności składkowych

Składki ZUS sfinansowane przez budżet państwa nie mogą być uwzględnione przy wyliczaniu przez przedsiębiorcę zaliczki na podatek od przychodów z działalności. Sprawdź, jak prawidłowo sporządzić listę płac.

Pamiętaj o nowych wzorach niektórych formularzy podatkowych CIT

Już obwiązują już przepisy, na podstawie których zostały zmienione wzory CIT-8, CIT-8AB, CIT-8/O, CIT/BR, CIT/8S, CIT/8SP, CIT/PGK, CIT/IP, CIT/WW. Pojawiły się również dwa nowe formularze, tj.  CIT/WZ i CIT/WZG.

Obniżenie stóp procentowych – praktyczne konsekwencje na gruncie podatkowym

Dnia 18 marca 2020 r. weszła w życie uchwała Rady Polityki Pieniężnej (RPP), obniżająca wysokość stóp procentowych NBP. Tym samym, była to pierwsza zmiana stóp procentowych NBP od ponad 5 lat. Wywołuje ona oczywiście określone skutki także na gruncie ustawy podatkowych.

Jak przygotować się na zmiany stawek VAT od lipca – strategia w 3 krokach

Od 1 lipca br. wchodzą w życie ważne zmiany dotyczące stawek podatku VAT. Zmiana stawek VAT obejmie w szczególności wiele towarów takich, jak niektóre artykuły spożywcze, kosmetyczne, czy produkty dla dzieci i niemowląt. Podatnicy powinni się do tej zmiany odpowiednio przygotować. Sprawdź, jak to zrobić.