Przedłużenie stanu zagrożenia epidemicznego z powodu COVID-19 do 31 grudnia

Mariusz Olech

Autor: Mariusz Olech

Dodano: 21 listopada 2022
f09159ad4a336fbc28ae239a79f10974dae26636-xlarge

Obowiązuje już rozporządzenie Rady Ministrów, które przedłużyło do końca roku stan zagrożenia   epidemicznego wprowadzony w Polsce związku z COVID-19. Nie pozostaje to bez wpływu na sytuację pracodawców oraz zatrudnionych przez nich osób.

Nowelizacja rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu zagrożenia epidemicznego – przedłużyła stan zagrożenia epidemicznego do 31 grudnia 2022 r. Przypomnijmy, że dotychczas wiążące w tym zakresie regulacje przewidywały obowiązywanie tego stanu do 31 października br. Zatem został on wydłużony o 2 miesiące. Oznacza to konieczność dalszego respektowania wiążących się z nim obostrzeń, w tym dotyczących obowiązku noszenia maseczek w budynkach, w których jest prowadzona działalność lecznicza (np..w szpitalach) oraz w aptekach. 

Jak tłumaczyli autorzy projektu rozporządzenia RM, o którym mowa, przedłużenie wspomnianych restrykcji jest uzasadnione m.in. z powodu aktualnie odnotowywanej liczby nowych zakażeń SARS-CoV-2 oraz świadczeń opieki zdrowotnej (w tym w warunkach szpitalnych) udzielanych osobom zakażonym tym wirusem, a także w związku z sytuacją w innych państwach, w szczególności sąsiadujących z Polską.

Zapamiętaj! Przedłużenie stanu zagrożenia epidemicznego wpływa również na sytuację pracodawców oraz zatrudnionych przez nich osób.

Mianowicie zakłady pracy nadal mogą stosować specjalne rozwiązania funkcjonujące na gruncie przepisów prawa pracy, które zostały wprowadzone w związku z epidemią COVID-19. Dotyczy to np. możliwości zlecania pracownikom pracy zdalnej (na podstawie art. 3 ust. 1 specustawy o COVID-19), udzielania zaległych urlopów bez konieczności uzyskiwania zgody pracownika i z pominięciem przyjętego w zakładzie pracy planu urlopów, zawieszenia terminów przeprowadzania  badań profilaktycznych medycyny pracy (na podstawie art. 12a ust. 1 specustawy o COVID-19), czy przesunięcia terminów przeprowadzania okresowych szkoleń bhp  Nowelizacja weszła w życie 31 października 2022 r.

Przykład
Autor:
Mariusz Olech
Mariusz Olech

Autor: Mariusz Olech

Prawnik z doświadczeniem w administracji skarbowej, dziennikarz. Ukończył studia magisterskie na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie oraz na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Jest także absolwentem podyplomowych studiów w zakresie Master of Business Administration. Wykładowca akademicki. Autor licznych publikacji z dziedziny podatków, prawa pracy i szeroko rozumianego prawa gospodarczego w czołowych polskich wydawnictwach.

Nr 253 Kwiecień/maj 2024

Nr 253 Kwiecień/maj 2024
Dostępny w wersji elektronicznej