nowa ulga w PIT i CIT

ojciec pracuje z dzieckiem na kolanach

Czy wspólna opieka nad dzieckiem rozwiedzionych rodziców wyłącza preferencje w PIT

Podstawą do preferencyjnego rozliczenia dochodów w sposób przewidziany dla osób samotnie wychowujących dzieci jest art. 6 ust. 4c ustawy o PIT. Zgodnie z powołanym przepisem rozwiązanie to wolno zastosować do dochodów jednego rodzica lub opiekuna prawnego będącego panną, kawalerem, wdową, wdowcem, rozwódką, rozwodnikiem, osobą, w stosunku do której orzeczono separację w rozumieniu odrębnych przepisów, lub osobą, której małżonek został pozbawiony praw rodzicielskich lub odbywa karę pozbawienia wolności.

W odniesieniu do takich osób podatek może być określony (na wniosek wyrażony w rocznym zeznaniu podatkowym PIT) w .podwójnej wysokości podatku obliczonego od połowy dochodów osoby samotnie wychowującej dzieci. (art. 6 ust. 4d ustawy o PIT).

Podstawowym warunkiem skorzystania ze wspomnianego przywileju jest to, aby taki rodzic (lub opiekun) w roku podatkowym samotnie wychowywał dzieci:

  • małoletnie,
  • pełnoletnie, które zgodnie z odrębnymi przepisami otrzymywały zasiłek (dodatek) pielęgnacyjny lub rentę socjalną,
  • pełnoletnie do ukończenia 25. roku życia, uczące się w szkołach, o których mowa w przepisach regulujących system oświatowy lub szkolnictwo wyższe, obowiązujących w Polsce oraz w innym państwie.

Wątpliwości podatników

Na tle tak sformułowanych przepisów pojawiają się wątpliwości, czy z omawianej preferencji może również skorzystać osoba w istocie samotnie wychowująca dzieci, dysponująca jednak wyrokiem rozwodowym, z którego wynika, że władza rodzicielska przysługuje obojgu rozwiedzionym rodzicom. Dotyczy to także rodziców, względem których orzeczono sądowo naprzemienną opiekę nad dzieckiem (dziećmi). Polega ona na sprawowaniu przez rodziców opieki nad dzieckiem naprzemiennie w równych okresach (np. przez dwa tygodnie w miesiącu u matki, a przez dwa kolejne u ojca).