Większa pomoc z ZUS w rozliczaniu składek na ubezpieczenia

Rzecznik MŚP interweniował w sprawie rozliczania nadpłat składek na ubezpieczenia. Dzięki temu prawie 150.000 przedsiębiorców uzyskało większą pomoc z ZUS w rozliczaniu nadpłat.

Uwaga! Kolejne ważne zmiany w CIT – także dla spółek komandytowych

Resort finansów pracuje nad projektem, który ma wprowadzić wiele kluczowych zmian w opodatkowaniu podatkami dochodowymi. Jedną z nich jest nadanie spółce komandytowej statusu podatnika podatku. To jednak nie jedyna zmiana. Poznaj szczegóły planowanych rozwiązań.

Uwaga! Estoński CIT coraz bliżej – poznaj szczegóły nowych rozwiązań

Ministerstwo Finansów opublikowało wstępny projekt zmian wprowadzających tzw. estoński CIT, który ma stać się impulsem do inwestowania i rozwoju przedsiębiorstw. Projekt zawiera jednak wiele warunków i ograniczeń do skorzystania z nowego modelu opodatkowania. Z tego powodu jest on „estoński” tylko z nazwy.

Resort finansów podpowiada, jak podpisywać informację TPR-P

Ministerstwo Finansów przedstawiło informację na temat terminów składania oraz podpisywania informacji o cenach transferowych w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych (TPR-P).

Poznaj nowe obowiązki pracodawcy związane z delegowaniem pracowników

W związku z wejściem w życie na początku września 2020 roku nowych regulacji dotyczących delegowania pracowników, Państwowa Inspekcja Pracy przypomniała pracodawcom o ich obowiązkach w tym zakresie.  

Zobacz, które podatki zapłacisz za pośrednictwem mikrorachunku

Mikrorachunek podatkowy to narzędzie, które ma w założeniu usprawnić i ułatwić obsługę podatników. Jednak przepisy wprowadzające ten mechanizm wciąż wywołują zamieszanie. W konsekwencji resort finansów pracuje nad zmianą a tymczasowo wprowadza rozporządzenie, które doprecyzowuje zakres wpłat na mikrorachunek podatkowy.

Uwaga: test na koronawirusa nie jest przychodem podlegającym PIT

Utrzymujące się zagrożenie w związku z pandemią koronawirusa, przy jednocześnie postępującym procesie odmrażania gospodarki powoduje, że coraz więcej pracodawców decyduje się na opłacenie swoim pracownikom testów diagnostycznych pod kątem COVID-19. Sprawdź, czy wartość takich świadczeń jest przychodem tych pracowników i czy trzeba odprowadzać od nich zaliczki na PIT oraz czy wydatki na testy możesz zaliczyć do kosztów.

Uwaga: Fiskus znów zyska jeszcze większe uprawnienia

Naczelnicy będą mogli żądać od banków i SKOK-ów blokady rachunków bankowych przedsiębiorców do 72 godzin, a także przedłużać blokady – tak zakłada najnowszy projekt resortu finansów. Poznaj już dziś szczegóły zmian.

Świadczenie postojowe dla zleceniobiorców – nowy wniosek do złożenia przez platformę PUE w ramach tarczy 4.0.

Jeśli posiadasz status zleceniobiorcy, a zleceniodawca odmówił złożenia wniosku o świadczenie postojowe to zleceniobiorca sam może złożyć wniosek bezpośrednio do ZUS.

Fiskus musi pamiętać o domniemaniu rzetelności ksiąg podatkowych

Zdaniem NSA organ podatkowy, uznając księgi podatkowe za nierzetelne, ma obowiązek obalenia domniemania ich rzetelności i autentyczności poprzez udowodnienie tego, że są one prowadzone nierzetelnie.