Tarcza 2.0: Zwolnienie ze składek ZUS także dla większych przedsiębiorców

Objęcie zwolnieniem ze składek ZUS także przedsiębiorstw zatrudniających od 10 do 49 osób, a nie jak wcześniej jedynie mikrofirm – zakłada tarcza antykryzysowa 2.0. Tacy przedsiębiorcy będą mogli liczyć na 50% ulgę przez trzy miesiące w składkach na ubezpieczenia społeczne.

Sprawdź, jakie są ułatwienia dla przedsiębiorców w czasie pandemii COVID-19

Sytuacja związana z pandemią COVID-19 wymaga wdrożenia wielu rozwiązań, które ułatwią, a w niektórych sytuacjach umożliwią funkcjonowanie wielu podmiotów. Do tej grupy należą rozwiązania dotyczące też aspektów finansowo-księgowych. Zostały one wprowadzone specustawą (tzw. tarczą antykryzysową) oraz rozporządzeniami wykonawczymi.

Kto ponosi koszty pobytu pracownika na przymusowej kwarantannie

Pytanie: Problem: Pracownik przebywa na przymusowej kwarantannie, jak prawidłowo wykazać jego nieobecność w pracy i jakie dokumenty powinien posiadać zakład pracy wypłacając mu ewentualny składnik wynagrodzenia? Kto ponosi koszt tej nieobecności?

Jak wypełnić wniosek o dofinansowanie do wynagrodzenia pracowników w czasie przestoju firmy

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przedstawiło instrukcję, jak wypełnić wniosek o dofinansowanie do wynagrodzenia w okresie przestoju ekonomicznego. Można to zrobić elektronicznie. Zobacz krok po kroku, jak złożyć taki wniosek.

Czy wydatki na badania i leki można zaliczyć do kosztów

Pytanie: Problem: Czy koszt przeprowadzenia kompleksowych badań stanu zdrowia przedsiębiorcy w placówce medycyny pracy może stanowić koszt podatkowy? Czy wydatki przedsiębiorcy na lekarstwa i preparaty ziołowe (suplementy diety) mogą stanowić koszty podatkowe?

Sporządzanie sprawozdania finansowego w czasie epidemii koronawirusa

Pandemia koronawirusa nie wyłączyła obowiązków związanych ze sporządzaniem, zatwierdzaniem i przekazywaniem przez jednostki sprawozdań finansowych, natomiast wpłynęła m.in. na terminy ich realizacji oraz zakres informacji, które trzeba w nich uwzględnić. Porad, jak wywiązać się ze wspomnianych powinności w tym trudnym dla jednostek okresie, udzieliło Ministerstwo Finansów.

Sprawdź, jakie zmiany wprowadza tarcza antykryzysowa 3.0

Zmiany związane z przedłużeniem terminu do rozliczenia PIT za 2019 r., czy też więcej czasu na złożenie zeznania dotyczącego daniny solidarnościowej – takie zmiany przewiduje kolejna już tarcza antykryzysowa, projekt już trafił do sejmu.

Uwaga: przewidziane specustawie rozwiązania dają możliwość zmniejszenia zaliczek na CIT

Przepisy zawarte w tzw. tarczy antykryzysowej umożliwiają w niektórych przypadkach zmniejszenie kwoty zaliczek na podstawek dochodowy, uiszczanych przez podatników w 2020 roku. Sprawdź, kto może skorzystać z tej możliwości.

Kosztowe rozliczanie wydatków na walkę z koronawirusem w firmie

Światowa pandemia COVID-19 dotyka nie tylko zwykłych obywateli, ale uderza również w podmioty gospodarcze. Dotychczas w przepisach ustaw podatkowych nie było specjalnych regulacji dotyczących podatkowych skutków działań podejmowanych przez przedsiębiorców w celu zapobiegania zakażeniu koronawirusowi. To samo odnosi się do wpływu epidemii na sytuację finansową firm. Dlatego warto przyjrzeć się, jak te przepisy stosować w nowej sytuacji.

Jak wypłacić świadczenie chorobowe dla osób na przymusowej kwarantannie po powrocie do kraju

Już wiadomo, jak wypłacać świadczenia chorobowe dla pracownika, zleceniobiorcy, przedsiębiorcy, który został skierowany na przymusową kwarantannę po powrocie do kraju. Sprawdź szczegóły.