Czy w czasie epidemii koronawirusa pracodawca musi wypłacać wynagrodzenie pracownikom

Ogłaszając stan zagrożenia epidemicznego, rząd pozamykał lub ograniczył klientom dostęp do poszczególnych form działalności i przemieszczania się. Co więcej, cały kraj funkcjonuje pod hasłem „zostań w domu”. Jak w tych warunkach funkcjonować mają przedsiębiorcy, których firmy nie mogą zrobić sobie wakacji, tak jak uczniowie? Nie ma odbiorców towarów i usług, nie ma przychodu przedsiębiorstwa, nie ma środków na kredyty, leasingi, rachunki i wynagrodzenia. Te ostatnie pracodawca musi wypłacać. Czy na pewno?

Czy koronawirus jako siła wyższa pozwala na zaprzestanie zapłaty podatku dochodowego

Koronawirus sparaliżował działanie przedsiębiorców. Panująca obecnie sytuacja stała się przyczyną kryzysu, którego nie można było przewidzieć. W świetle powyższego, zasadnym staje się pytanie czy w takiej sytuacji możliwe jest zaprzestanie zapłaty podatków z uwagi na siłę wyższą, jaką niewątpliwie jest koronawirus.

Zobacz, jak w związku z Tarczą Antykryzysową zmieniły się terminy realizacji obowiązków podatkowych

W związku z pandemią koronawirusa zostały wprowadzone rozwiązania w ramach tzw. Tarczy Antykryzysowej, mające na celu ograniczenie negatywnych skutków tej pandemii na gospodarkę. Rozwiązania te polegały m.in. na przesunięciu w czasie terminów realizacji obowiązków podatkowych przez przedsiębiorców.

Koronawirus a PIT/CIT: Czy koronawirus jako siła wyższa pozwala na zaprzestanie zapłaty podatku dochodowego

Koronawirus sparaliżował działanie przedsiębiorców. Panująca obecnie sytuacja stała się przyczyną kryzysu, którego nie można było przewidzieć. W świetle powyższego, zasadnym staje się pytanie czy w takiej sytuacji możliwe jest zaprzestanie zapłaty podatków z uwagi na siłę wyższą, jaką niewątpliwie jest koronawirus.

#RATUJBIZNES – STARTUJE AKCJA RZECZNIKA MAŁYCH I ŚREDNICH PRZEDSIĘBIORCÓW NA RZECZ WSPARCIA PRZEDSIĘBIORCÓW W CZASACH EPIDEMII

W czasach pandemii koronawirusa 2019-nCoV i wygaszania światowej gospodarki polscy przedsiębiorcy jako jedni z pierwszych w Europie zaczęli odczuwać skutki gospodarcze tej nadzwyczajnej sytuacji.  Aby pomóc przedsiębiorcom w tym ciężkim okresie potrzebne są szybkie i realne działania. Z tego względu Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców rozpoczyna akcję #RatujBiznes.

Premier ogłosił Tarczę Antykryzysową dla przedsiębiorców i pracowników w związku z pandemią

Gospodarcza i społeczna tarcza antykryzysowa dla bezpieczeństwa przedsiębiorców i pracowników w związku z pandemią wirusa SARS-Cov-2 obejmuje bezpieczeństwo pracowników, finansowanie przedsiębiorstw, ochrona zdrowia, wzmocnienie systemu finansowego, program inwestycji publicznych.

Uwaga! Z powodu pandemii koronawirusa JPK_VAT przesunięty na lipiec

Rząd wprowadził pakiet osłonowy dla firm w związku z koronawirusem. Oznacza to m.in.: ulgi w należnościach, w tym udogodnienia w płatnościach podatków i składek ZUS, wcześniejsze zwroty VAT oraz przesunięcie z kwietnia na lipiec wejścia w życie nowego JPK_VAT. To nie jedyne zmiany.

Darowizny towarów przekazywanych na walkę z pandemią z 0% stawką VAT

Resort finansów przygotował projekt, który zakłada stosowanie 0% stawki VAT do darowizn niektórych towarów potrzebnych do walki z szerzącą się pandemią koronowirusa (Covig-19). Sprawdź, jakie będą warunki konieczne do zastosowania 0% stawki VAT.