Będzie przedłużenie czasowego wyłączenia obowiązku stosowania mechanizmu pay & refund w PIT i CIT

Dodano: 1 grudnia 2023
48dd96d8110692278752a9acf9a4f9bda4c4b897-xlarge

Resort finansów przedstawił projekty dwóch rozporządzeń zmieniających rozporządzenie w sprawie wyłączenia obowiązku poboru zryczałtowanego podatku dochodowego od osób prawnych i osób fizycznych. Celem projektowanych rozporządzeń jest przedłużenie czasowego wyłączenia obowiązku stosowania mechanizmu pay & refund (MPR) w stosunku do tzw. płatnika technicznego, o którym mowa w art. 26 ust. 2c ustawy o CIT oraz w art. 41 ust. 4d i 10 ustawy o PIT.

Obowiązek stosowania MPR wynika z art. 26 ust. 2e ustawy o CIT oraz z art. 41 ust. 4d i 10 ustawy o PIT. Obowiązek ten polega on na tym, że płatnik musi pobrać – od nadwyżki ponad kwotę 2 000 000 złotych – podatek według stawki ustawowej (19% albo 20%), bez możliwości zastosowania preferencji (w postaci niepobrania podatku, zastosowania niższej stawki albo zwolnienia) wynikającej z międzynarodowej umowy podatkowej, prawa polskiego lub prawa unijnego.

Obowiązek stosowania MPR w stosunku do wypłat należności dokonywanych za pośrednictwem tzw. płatnika technicznego, po raz pierwszy został wyłączony rozporządzeniem ze skutkiem od 1 lipca 2022 r. Wyłączenie to następnie zostało przedłużone rozporządzeniem z 28 grudnia 2022 r., ze skutkiem do 31 grudnia 2023 r. Powodem dodania tego wyłączenia była

zgłaszana przez środowisko płatników technicznych i emitentów całkowita lub częściowa niemożliwość wykonywania przez nich tych obowiązków i wynikające stąd problemy w poborze podatku u źródła, które nasiliły się po wejściu w życie zmian wprowadzonych od 1 stycznia 2022 r. Dodatkowym celem dodanego wyłączenia było wykorzystanie okresu „zawieszenia” do przygotowania zmian ustawowych określających pobór podatku, który byłby adekwatny do rzeczywistej wiedzy uczestników tego procesu i ich zdolności do ustalenia przesłanek powiązania i sumy należności. W związku z tym, że rozwiązania na poziomie ustawowym nie zostały jeszcze przygotowane, celowe jest przedłużenie obowiązywania tego wyłączenia do końca 2024 r.

Wyłączenie stosowania MPR w zakresie art. 26 ust. 2c ustawy o CIT i art. 41 ust. 4d i 10 ustawy o PIT oznacza, że jednocześnie „zawieszone” zostają także obowiązki informacyjne emitenta i płatnika technicznego polegające odpowiednio na przekazaniu informacji o występowaniu powiązań i przekroczeniu kwoty 2.000.000 złotych oraz ustaleniu tych okoliczności.

Wyłączenie stosowania MPR na podstawie rozporządzenia jest zależne od spełnienia warunków do zastosowania preferencji (tj. niepobrania podatku, zastosowania niższej stawki lub zwolnienia), wynikających z przepisów szczególnych lub umów o unikaniu podwójnego opodatkowania. Ten warunek wynika wprost z upoważnienia zawartego w art. 26 ust. 9 ustawy o CIT oraz art. 41 ust. 29 ustawy o PIT i został powtórzony w § 4 zmienianych rozporządzeń. Proponuje się żeby projektowane rozporządzenie weszło w życie 1 stycznia 2024 roku. Termin ten wynika z potrzeby dalszego wyłączenia spod mechanizmu pay & refund wypłat należności za pośrednictwem tzw. płatnika technicznego, które obecnie są wyłączone do 31 grudnia 2023 r.

Słowa kluczowe:
pay and refund

Numer 254 Maj 2024

Numer 254 Maj 2024
Dostępny w wersji elektronicznej