Czy wydatek na wynajem mieszkania dla usługodawcy może być kosztem podatkowym

Rafał Styczyński

Autor: Rafał Styczyński

Dodano: 29 listopada 2023
wynajem mieszkania
Pytanie: Osoba prowadząca działalność gospodarczą ma podpisaną umowę ze sp. z o.o. na wykonywanie usług. Z umowy wynika (i tak jest), że spółka zapewnia tej osobie mieszkanie (ponieważ jest spoza miasta działalności spółki o ponad 100 km). Spółka zalicza płacony czynsz za najem mieszkania do KUP, a osoba na JDG na podstawie dokumentu wewnętrznego wprowadza tę kwotę do swoich pozostałych przychodów do PKPiR w celu opodatkowania. Czy to jest prawidłowy sposób postępowania?
Odpowiedź:

W sytuacji, gdy z umowy wynika, iż spółka jest zobowiązana do ponoszenia wydatków na wynajem dla wykonującego usługę, to nie ma przeszkód aby taki wydatek zaliczyć do kosztów.

Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy o PIT kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 ustawy o PIT.

Aby zatem wydatek mógł być uznany za koszt uzyskania przychodów winien, w myśl powołanego przepisu spełniać łącznie następujące warunki:

  • pozostawać w związku przyczynowo-skutkowym z przychodem lub źródłem przychodu i być poniesiony w celu osiągnięcia przychodu lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodu,
  • nie znajdować się na liście kosztów nieuznawanych za koszty uzyskania przychodów, wymienionych w art. 23 ust. 1 ustawy o PIT,
  • być właściwie udokumentowany.

Moim zdaniem w sytuacji gdy są państwo zobowiązani do ponoszenia kosztów wynajmu mieszkania dla kontrahenta w celu wykonania usługi to nie ma przeszkód aby zaliczyć taki wydatek do kosztów bowiem ma on wpływ na osiągnięcie przychodu.

Również organy podatkowe potwierdzają możliwość zaliczenia takich wydatków do kosztów, tytułem przykładu można wskazać pismo dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 12 czerwca 2020 r., nr 0111-KDIB2-1.4010.120.2020.1.AP, w którym możemy przeczytać:

„(…)Z przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego jednoznacznie wynika bowiem, że obowiązek ponoszenia ww. wydatków przez wnioskodawcę wynika z zawartych z podwykonawcami umów lub innych dokumentów (np. zamówienia itp.), stanowiących podstawę realizacji przez nich usług na rzecz wnioskodawcy. Co równie istotne, fakt zapewnienia zakwaterowania i wyżywienia na rzecz podwykonawców będzie miał wpływ na wysokość należnego im wynagrodzenia za świadczone usługi, co oznacza, że koszt ten będzie elementem kalkulacyjnym odpłatności za wykonane przez podwykonawców usługi. Z kolei brak zapewnienia wykonawcom ww. świadczeń, skutkowałoby brakiem możliwości realizacji kontraktów lub ich opóźnieniem, co wpływałoby na wysokość uzyskiwanych przez wnioskodawcę przychodów.

(...) wskazane we wniosku wydatki (...) na zapewnienie wyżywienia i zakwaterowania podwykonawcom mogą stanowić koszty uzyskania przychodów. Tego rodzaju wydatki są bowiem kosztami wnioskodawcy, gdyż wiążą się z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą i przyczyniają się do osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów. Nie są także wydatkami (...) wyłączonymi z kosztów podatkowych.

Reasumując, wskazane we wniosku wydatki poniesione przez wnioskodawcę na rzecz jego podwykonawców mogą stanowić koszty podatkowe pod warunkiem należytego ich udokumentowania”.

Autor:

Rafał Styczyński

Rafał Styczyński

Autor: Rafał Styczyński

Ekspert Portalu FK, doradca podatkowy, autor licznych publikacji z zakresu prawa podatkowego. Prowadzi kancelarię doradztwa podatkowego

Numer 254 Maj 2024

Numer 254 Maj 2024
Dostępny w wersji elektronicznej