Czy nowopowstała spółka na estońskim CIT, będzie zobowiązana do rozpoznania dochodu z przekształcenia

Patrycja Kubiesa

Autor: Patrycja Kubiesa

Dodano: 27 listopada 2023
4d3646f79a207435b9eeae9b48816cb4cea6915f-xlarge
Pytanie: Spółka z o.o. powstanie w wyniku przekształcenia przedsiębiorcy będącego osobą fizyczną, wykonującą we własnym imieniu działalność gospodarczą oraz dokona wyboru opodatkowania w formie ryczałtu od dochodów spółek. Estoński CIT będzie stosowany w spółce utworzonej w wyniku przekształcenia, począwszy od pierwszego roku podatkowego po przekształceniu. Podmiot aktualnie nie prowadzi ksiąg rachunkowych, a rozlicza się na podstawie księgi przychodów i rozchodów. Czy w związku z tym nowo powstała spółka będzie zobowiązana do rozpoznania dochodu z przekształcenia? Ponadto proszę o wyjaśnienie kogo obowiązuje i w jakich sytuacjach CIT-KW, a kogo i w jakich sytuacjach dochód z przekształcenia? CIT-KW jest załącznikiem do deklaracji CIT-8, tak więc rozumiem, że składają go spółki, które zmieniły formę opodatkowania na ryczałt od dochodów spółek (z CIT-8 na CIT-8E), czy tak? Natomiast dochód z przekształcenia obowiązuje nowo powstałe spółki z o.o., które przekształciły się z JGD, sp. cywilnej lub sp. jawnej, czy tak? Czy obowiązuje on tylko wtedy, gdy prowadzone były księgi rachunkowe?
Odpowiedź:

Odpowiadając na pytanie, czy nowo powstała spółka będzie zobowiązana do rozpoznania dochodu z przekształcenia zakładam, że spółka powstała z przekształcenia z jednoosobowej działalności gospodarczej i spółka od razu wchodzi w system ryczałtu od dochodów spółek.

W takiej sytuacji zgodnie z art. 7aa ust. 1 pkt. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych podatnik, który wybrał opodatkowanie ryczałtem od dochodów spółek, jest obowiązany na ostatni dzień roku podatkowego poprzedzającego pierwszy rok opodatkowania tym ryczałtem sporządzić informację o przychodach, kosztach, dochodzie z przekształcenia oraz podatku należnym w związku z wyborem opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek.

Dochód z przekształcenia powstaje w kwocie odpowiadającej sumie nadwyżek wartości poszczególnych składników majątku, ustalonych dla wyniku finansowego netto zgodnie z przepisami o rachunkowości, na dzień przekształcenia, ponad ich wartość podatkową ustaloną na ten dzień - w przypadku podatnika utworzonego w wyniku przekształcenia spółki, którego pierwszy rok podatkowy po przekształceniu jest jednocześnie pierwszym rokiem opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek.

Jednak jak wskazuje art. 7aa ust. 8 przepisy art. 7aa ust. 1-7 stosuje się odpowiednio do podatnika utworzonego z przekształcenia w spółkę przedsiębiorcy będącego osobą fizyczną wykonującą we własnym imieniu działalność gospodarczą albo spółki niebędącej osobą prawną, a zatem dochód z przekształcenia powstaje także w przypadku przekształcenia z jednoosobowej działalności gospodarczej w spółkę, która wchodzi w system ryczałtu od dochodów spółek.

Jak jednak widać z opisu dochodu z przekształcenia pojawi się on gdy:

  1. Przekształcenie z dniem 1 lutego 2023 r., wejście w system estoński od 1 marca 2023 r., dochód z przekształcenia nie jest ustalany, ponieważ pierwszy rok podatkowy po przekształceniu to 1-28 luty 2023 r., a od 1 marca 2023 r. jest drugi rok podatkowy, zatem warunek nie jest spełniony.
  2. Przekształcenie z dniem 1 lutego 2023 r., wejście w system estoński 1 lutego 2023 r., dochód z przekształcenia jest ustalany, ponieważ pierwszy rok podatkowy po przekształceniu to 1 luty 2023 r., a zatem jest to pierwszy rok podatkowy i warunek jest spełniony.
  3. Przekształcenie z dniem 1 lutego 2023 r., wejście w system estoński 1 lutego 2023 r., dochód z przekształcenia jest ustalany, ponieważ pierwszy rok podatkowy po przekształceniu to 1 lutego 2023 r., jednak u podmiotu nie występuje nadwyżka wartości rynkowej, ponieważ podmiot dokonuje kontynuacji amortyzacji podmiotu sprzed przekształcenia,  zatem warunek nie jest spełniony.

Z kolei odpowiadając na pytanie dotyczące sytuacji, w jakich obowiązuje CIT-KW a w jakich sytuacjach dochód z przekształcenia należy pamiętać, iż CIT-KW to druk stanowiący załącznik do CIT-8 za rok podatkowy poprzedzający wejście w system. Do jego złożenia jest zobowiązany każdy podatnik, który wchodzi w system ryczałtu od dochodów spółek.

W druku tym podatnik, który wybrał opodatkowanie ryczałtem od dochodów spółek, jest obowiązany na ostatni dzień roku podatkowego poprzedzającego pierwszy rok opodatkowania tym ryczałtem:

1) sporządzić informację o przychodach, kosztach, dochodzie z przekształcenia oraz podatku należnym w związku z wyborem opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek oraz

2) wyodrębnić w kapitale własnym spółki na ostatni dzień roku podatkowego poprzedzającego pierwszy rok opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek:

a) kwotę zysków niepodzielonych i kwotę zysków podzielonych odniesione na kapitały, wypracowanych w latach poprzedzających pierwszy rok opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek oraz

b) kwotę niepokrytych strat poniesionych w latach poprzedzających pierwszy rok opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek.

W odniesieniu do pytania o dochód z przekształcenia jak wskazano powyżej w odpowiedzi na pytanie pierwsze, dochód z przekształcenia dotyczy każdego podmiotu który wchodzi w system po przekształceniu, ale nie w każdym przypadku pojawi się ten dochód do opodatkowania.

Z kolei odpowiadając na pytanie dotyczące CIT-KW należy pamiętać, że składają go nie tylko spółki, które zmieniły formę opodatkowania na ryczałt od dochodów spółek (z CIT-8 na CIT-8E). Niestety składają go nie tylko spółki, ponieważ w przypadku jak w pytaniu to jest spółka powstała z przekształcenia z jednoosobowej działalności gospodarczej taki obowiązek powstanie również.

Jak wskazuje art. 7aa ust. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych przepisy ust. 1-7 stosuje się odpowiednio do podatnika utworzonego z przekształcenia w spółkę przedsiębiorcy będącego osobą fizyczną wykonującą we własnym imieniu działalność gospodarczą albo spółki niebędącej osobą prawną. W takim przypadku podatnik:

1) w informacji o przychodach i kosztach uwzględnia przychody i koszty ustalone dla celów podatku dochodowego rozliczane przez przedsiębiorcę będącego osobą fizyczną na podstawie ustawy o PIT,

2) wykazuje przychody, koszty oraz dochód z przekształcenia, w zeznaniu CIT-8 składanym do końca trzeciego miesiąca pierwszego roku opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek,

3) ustala podatek należny od dochodu stanowiącego różnicę między przychodami a kosztami oraz podatek należny od dochodu z przekształcenia według stawki 19%,

4) dokonuje zapłaty podatku należnego od dochodu z przekształcenia w całości do końca trzeciego miesiąca pierwszego roku opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek albo w częściach w okresie nie dłuższym niż 2 lata, licząc od końca pierwszego roku opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek, przy czym o sposobie przyjętego rozliczenia podatnik informuje w zeznaniu CIT-8.

Dochód z przekształcenia obowiązuje nowo powstałe spółki z o.o., które przekształciły się z JGD, sp. cywilnej lub sp. jawnej. Tak więc jeśli chodzi o przekształcenie, dochód z przekształcenia nie powstaje tylko wtedy, gdy były wcześniej prowadzone księgi rachunkowe. Jeśli była prowadzona PKPiR to taki dochód także powstaje.

Autor:

Patrycja Kubiesa

Patrycja Kubiesa

Autor: Patrycja Kubiesa

doradca podatkowy

Numer 254 Maj 2024

Numer 254 Maj 2024
Dostępny w wersji elektronicznej