Czy można zmienić stawkę amortyzacji w trakcie amortyzowania środka trwałego

Jolanta Kica

Autor: Jolanta Kica

Dodano: 6 grudnia 2023
% - pod puzlami
Odpowiedź:

Podatnik zakupił nieruchomość – lokal użytkowy w 2013 roku na podstawie aktu notarialnego. Lokal amortyzuję się według stawki 2,5% od sierpnia 2013 roku. Czy od nowego roku podatkowego, można zastosować indywidualna stawkę amortyzacji lokalu użytkowego na 10% i zmienić stawkę amortyzacji w trakcie amortyzowania środka trwałego? Po raz pierwszy lokal został oddany do używania w latach 50-tych.

Przepisy ustawy PIT nie pozwalają na zmianę pierwotnie wybranej metody amortyzacji. Jeżeli zatem podatnik, który zakupił lokal użytkowy w 2013 roku wraz z wprowadzeniem nieruchomości do firmowych środków trwałych, dokonał już wyboru liniowej metody amortyzacji w wysokości 2,5% tej nieruchomości (tj. zgodnie z wykazem rocznych stawek amortyzacyjnych, stanowiącym załącznik nr 1 do ustawy o PIT), to według tej metody ma obowiązek dokonywać odpisów umorzeniowych, aż do pełnego zamortyzowania środka trwałego. Nie może tej metody zamienić na metodę indywidualanej stawki amortyzacyjnej.

Na podstawie art. 22h ust. 1 pkt 1 ustawy PIT odpisów amortyzacyjnych dokonuje się od wartości początkowej środków trwałych, począwszy od pierwszego miesiąca następującego po miesiącu, w którym ten środek wprowadzono do ewidencji, aż do końca tego miesiąca, w którym następuje zrównanie sumy odpisów amortyzacyjnych z ich wartością początkową lub w którym postawiono je w stan likwidacji, zbyto lub stwierdzono ich niedobór.

Podatnicy co do zasady dokonują wyboru jednej z metod amortyzacji określonej w art. 22i-22k dla poszczególnych środków trwałych przed rozpoczęciem ich amortyzacji. Wybraną metodę stosuje się do pełnego zamortyzowania danego środka trwałego.

Odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych, z zastrzeżeniem art. 22j-22ł, dokonuje się przy zastosowaniu stawek amortyzacyjnych określonych w Wykazie stawek amortyzacyjnych i zasad, o których mowa w art. 22h ust. 1 pkt 1. Istnieje jednak możliwość ustalenia przez podatnika indywidualnej stawki amortyzacyjnej dla używanych lub ulepszonych środków trwałych, po raz pierwszy wprowadzonych do ewidencji danego podatnika. Kwestię tę uregulowano w art. 22j ustawy PIT.

Zastosowanie indywidualnej stawki amortyzacyjnej jest dopuszczalne wyłącznie względem składników majątku, które przed wprowadzeniem o raz pierwszy do ewidencji środków trwałych były używane przed ich nabyciem przez podmiot inny niż podatnik co najmniej przez okres 6 miesięcy.

W treści pytania wskazano, że zakupiony lokal użytkowy wprowadzono do ewidencji środków trwałych. Przed rozpoczęciem amortyzacji dokonano wyboru metody jego amortyzacji stosując stawką amortyzacyjną z Wykazu stawek amortyzacyjnych w wysokości 2,5% (tzw. metoda liniowa). Nie zastosowano wówczas indywidualnej stawki amortyzacyjnej dla przedmiotowej nieruchomości, mimo iż była ona używana przez poprzedników prawnych.

Okoliczność ta dowodzi, iż nie jest możliwa obecnie (od nowego roku podatkowego) zmiana metody amortyzacji nieruchomości, z liniowej na metodę indywidualnej stawki amortyzacji zgodnie z art. 22j ust. 1 pkt 4 ustawy PIT.

Powyższe stanowisko znajduje oparcie w interpretacjach podatkowych. Dla przykładu można posłużyć się interpretacją urzędową dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 13 stycznia 2023 r., nr 0115-KDIT3.4011.16.2023.1.AD.

Autor:

Jolanta Kica

Jolanta Kica

Autor: Jolanta Kica

Absolwentka Wydziału Ekonomii Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, absolwentka prawa na Wydziale Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego. Radca prawny, doradca podatkowy w spółce Librum sp. z o.o. Spółka doradztwa podatkowego. Posiada wieloletnie doświadczenie oraz ugruntowaną wiedzę w zakresie rachunkowości i prawa podatkowego, a także prawa cywilnego i gospodarczego. Współpracuje z największymi firmami na Dolnym Śląsku. Autor związany z wieloma wydawnictwami. Doświadczony trener z zakresu podatków i księgowości m.in. dla Stowarzyszenia Księgowych w Polsce, korporacji prawniczych i firm szkoleniowych.

Numer 254 Maj 2024

Numer 254 Maj 2024
Dostępny w wersji elektronicznej