Czy rodzic dziecka z umiarkowaną niepełnosprawnością, może skorzystać z ulgi rehabilitacyjnej

Tomasz Krywan

Autor: Tomasz Krywan

Dodano: 13 grudnia 2023
dziecko u lekarza

Czy w rocznym PIT-37 rodzic, którego dziecko ma 24 lata, studiuje dziennie, nie osiąga dochodów i ma orzeczenie o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności (cukrzyca typu 1), może skorzystać z ulgi rehabilitacyjnej (rozliczenia leków, samochodu) w swoim zeznaniu rocznym?

Odpowiedź: Na podstawie art. 26 ust. 1 pkt 6 ustawy o PIT, od dochodu odliczane mogą być wydatki na cele rehabilitacyjne oraz wydatki związane z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych (wymienione przepisami art. 26 ust. 7a ustawy o PIT), poniesione w roku podatkowym przez podatnika będącego osobą niepełnosprawną lub podatnika, na którego utrzymaniu są osoby niepełnosprawne. Jest to tzw. ulga rehabilitacyjna.

Jak przy tym stanowi art. 26 ust. 7d ustawy o PIT, warunkiem odliczania wydatków w ramach ulgi rehabilitacyjnej jest posiadanie przez osobę, której dotyczy wydatek:

a)    orzeczenia o zakwalifikowaniu przez organy orzekające do jednego z trzech stopni niepełnosprawności, określonych w odrębnych przepisach, lub

b)    decyzji przyznającej rentę z tytułu całkowitej lub częściowej niezdolności do pracy, rentę szkoleniową albo rentę socjalną, albo

c)    orzeczenia o niepełnosprawności osoby, która nie ukończyła 16 roku życia, wydanego na podstawie odrębnych przepisów.

Jednym ze stopni niepełnosprawności, określonych w odrębnych przepisach (tj. w przepisach ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych), jest przy tym niepełnosprawność w stopniu umiarkowanym.

Prowadzi to do wniosku, że rodzic we wskazanej sytuacji jest – jako osoba utrzymująca dziecko posiadające orzeczenie o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, które nie uzyskuje dochodów w kwocie przekraczającej dwunastokrotność renty socjalnej (zob. art. 26 ust. 7e ustawy o PIT) – uprawniony do dokonywania odliczeń w ramach ulgi rehabilitacyjnej wydatków wymienionych przepisami art. 26 ust. 7a ustawy o PIT, za wyjątkiem, które mogą być odliczane w ramach ulgi rehabilitacyjnej tylko, jeżeli dotyczą osoby zaliczonej do I grupy inwalidztwa (osoby, którym orzeczono umiarkowany stopień niepełnosprawności, nie są uważane za takie osoby – zob. art. 26 ust. 7f ustawy o PIT).

Do takich podlegających odliczeniu w ramach ulgi rehabilitacyjnej wydatków należą między innymi wydatki na leki (zob. art. 26 ust. 7a pkt 12 ustawy o PIT) oraz wydatki na używanie samochodu osobowego stanowiącego własność (współwłasność) osoby niepełnosprawnej lub podatnika mającego na utrzymaniu osobę niepełnosprawną albo dziecko niepełnosprawne, które nie ukończyło 16. roku życia (zob. art. 26 ust. 7a pkt 14 ustawy o PIT).

Autor:

Tomasz Krywan

Tomasz Krywan

Autor: Tomasz Krywan

Tomasz Krywan - ekspert Portalu FK i doradca podatkowy, specjalista od podatku VAT. Stały współpracownik największych redakcji podatkowych w Polsce.

Numer 254 Maj 2024

Numer 254 Maj 2024
Dostępny w wersji elektronicznej